„Aktywna tablica” - Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych
Katarzyna Jastrzębska
W piątek na drugiej godzinie lekcyjnej klasa II miała okazję uczestniczenia w lekcji z wykorzystaniem aktywnej tablicy. Na lekcji była obecna również pani Emilia Bęben, która przyglądała się jak dzieci uczą się poprzez zabawę na monitorze interaktywnym. Były to zajęcia z edukacji matematycznej. Uczniowie doskonalili umiejętność odczytywania godzin na zegarze, temperatury na termometrze oraz utrwalali kolejność miesięcy i dni tygodnia.
W lekcji skorzystaliśmy ze strony internetowej www.matzoo.pl. 21.02.2020r.24 lutego została przeprowadzona lekcja biologii w kl.VII z wykorzystaniem aktywnej tablicy. Tematem lekcji było powtórzenie i utrwalenie wiadomości o układzie oddechowym. Podczas zajęć prezentowane były filmiki i prezentacje w zakresie tej tematyki.
Uczniowie w ten sposób powtórzyli i utrwalili zdobytą wiedzę o układzie oddechowym człowieka.
W środę 26 lutego uczniowie klasy 2 uczestniczyli w lekcji z wykorzystaniem aktywnej tablicy. Poprzez gry edukacyjne ze strony www.matzoo.pl i www.pisupisu.pl utrwalali dodawanie i odejmowanie, pisownię wyrazów z ó i ż, oraz ćwiczyli pamięć i spostrzegawczość. Dzieciom podobała się taka lekcja w formie zabawy. Wykonując dobrze zadania zdobywali punkty i otrzymywali wirtualne nagrody. Warto korzystać z takiej formy pracy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, gdyż wzbudza aktywność, zainteresowanie, ciekawość i chęć do działania
27 lutego klasa VI b uczestniczyła w lekcji biologii z wykorzystaniem aktywnej tablicy. Tematem zajęć były „Gady - kręgowce, które opanowały ląd”. Uczniowie poznali rodzaje gadów, życie i znaczenie tego gatunku zwierząt w przyrodzie. Zobaczyli filmiki i prezentację o gadach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się obrazy gadów żyjących w Polsce oraz ciekawostki o tych kręgowcach. Taka lekcja z aktywną tablicą na pewno ułatwi poznanie i zapamiętanie potrzebnych wiadomości
i zachęci do samodzielnego zdobywania wiedzy poprzez multimedia.Emilia Bęben
21 lutego 2020 r. odbyła się lekcja pokazowa języka niemieckiego z wykorzystaniem aktywnej tablicy w kl. VI a na temat: Hauspflichten – lexikalische Übungen. (Obowiązki domowe – ćwiczenia leksykalne.). Zajęcia prowadziła pani mgr Emilia Bęben w obecności pani mgr Klaudii Hajnos.
Na początku lekcji uczniowie pisali kartkówkę z wykorzystaniem aktywnej tablicy. Wcześniej przygotowana kartkówka została wyświetlona na ekranie. Jakość wyświetlanego tekstu jest bardzo dobra, czcionka odpowiednio powiększona także nawet uczniowie z ostatnich ławek nie mają problemu z odczytaniem i przepisywaniem tekstu. Nauczyciel nie traci czasu na pisanie na tradycyjnej tablicy, a jak wiemy kartkówki są częstą formą sprawdzania wiadomości na języku obcym. W trakcie zajęć monitor multimedialny wykorzystywany był do ćwiczeń interaktywnych utrwalających słownictwo i zwroty dotyczące obowiązków domowych. Pracowaliśmy z multibookiem i skorzystaliśmy z interaktywnej aplikacji portalu edukacyjnego LearningApps.org. Uczniowie byli bardzo aktywni na lekcji i pracowali z dużym zaangażowaniem.
Miałam też przyjemność uczestniczyć w lekcji pokazowej prowadzonej przez panią mgr Katarzynę Jastrzębską w kl. II, gdzie zaobserwowałam ogromne zainteresowanie i aktywność uczniów podczas zajęć z monitorem interaktywnym. Z podziwem patrzyłam na to, jak nasi młodsi uczniowie doskonale radzą sobie z korzystaniem z nowych technologii informacyjno - komunikacyjnych.
Korzystam bardzo często z aktywnej tablicy na moich lekcjach i mogę stwierdzić, że jest to narzędzie dydaktyczne wysokiej jakości na miarę XXI wieku, urozmaicające proces nauczania i uczenia się, dające nauczycielowi szerokie spektrum możliwości dydaktycznych i mogące sprostać oczekiwaniom oraz potrzebom dzisiejszych uczniów.
Dnia 4 marca 2020 r. odbyła się w klasie VII lekcja języka niemieckiego z wykorzystaniem aktywnej tablicy na temat: Kompass-Training 2 (Utrwalamy słówka i zwroty. Tworzymy słowniczek.), prowadzona przez panią mgr Emilię Bęben. Dzięki monitorowi interaktywnemu z dostępem do Internetu uczniowie mogą w czasie zajęć korzystać ze słowników internetowych. Podczas tej lekcji używaliśmy multimedialnego słownika niemiecko – polskiego online - diki, który zawiera nagrania wymowy, obrazki, powiązane zwroty i przykładowe zdania z szukanymi słówkami. Oczywiście korzystamy także podczas zajęć z tradycyjnych słowników książkowych, ale nie ukrywam, że uczniowie dużo chętniej, szybciej i sprawniej korzystają ze słowników online. Wykazują się wówczas nawet większą aktywnością. Myślę, że to po prostu znak naszych czasów.
Monika Kőnigsberg
28 lutego 2020 r. w piątek na trzeciej godzinie odbyła się lekcja otwarta z wykorzystaniem aktywnej tablicy w kl. I na temat (Utrwalania dodawania i odejmowania w zakresie 10).Zajęcia prowadziła pani mgr Monika Kőnigsberg w obecności pani mgr Emilii Bęben. Były to zajęcia z edukacji matematycznej. Uczniowie doskonalili umiejętności dodawania
"Aktywna Tablica"
Joanna Königsberg
We wtorek (25 lutego) oraz w środę (26 lutego) uczniowie klasy VIa i VIb wzięli udział w lekcji z zastosowaniem monitora interaktywnego. Celem zajęć było ćwiczenie metod rozwiązywania równań. Dlatego pierwsza cześć lekcji oprócz czynności organizacyjnych zawierała powtórki i ćwiczenia na utrwalenie technik ich rozwiązywania. Druga część lekcji przeprowadzona była za pomocą „aktywnej tablicy”. Dzięki niej zostały wyświetlone kartkówki z ubiegłych lat, w których starsi koledzy i koleżanki rozwiązywali równania. Oczywiście w celach ochrony prywatności uczniów nazwiska były zakryte. To, że kartkówki były prawdziwe i dotyczyły uczniów naszej szkoły, bardzo dopingowało szóstoklasistów do analizy tekstu matematycznego, a dzięki możliwościom tablicy prace mogły być podkreślane, zmieniane oraz oceniane. Końcowa część lekcji była bardzo emocjonująca.
Małgorzata Korfanty
W piątek, 28 lutego uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach, podczas których korzystaliśmy z aktywnej tablicy w pracowni komputerowej. Celem lekcji było poznanie historii powstania państwa polskiego. Lekcję rozpoczęliśmy od przypomnienia legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, następnie uczniowie oglądali film edukacyjny "Historia Polski według dzieci" uzupełniony opowiadaniem nauczyciela. Swoją wiedzę poszerzyli jeszcze o informacje zamieszczone w podręczniku. W drugiej części zajęć, w celu usystematyzowania i utrwalenia zdobytych wiadomości uczniowie rozwiązywali historyczny quiz wzorowany na telewizyjnym teleturnieju „Milionerzy”, który przysporzył wielu emocji. Uczniowie byli bardzo aktywni i pracowali z dużym zaangażowaniem. Trzeba przyznać, że zapamiętali wiele informacji. Na zajęciach korzystaliśmy z interaktywnej aplikacji portalu edukacyjnego LearningApps.org.
Agnieszka Zamroziewicz
W czwartek, 05.03.2020r. na języku polskim uczniowie klasy IV mieli okazję uczestniczenia w lekcji otwartej z wykorzystaniem aktywnej tablicy. Zajęcia prowadziła pani mgr Agnieszka Zamroziewicz w obecności pani mgr Klaudii Hajnos oraz pani Justyny Szodrowskiej, które przyglądały się, jak uczniowie poprzez pracę w grupie wykorzystują w zadaniach przerabiany już wcześniej materiał utrwalając go jednocześnie do zbliżającej się pracy klasowej. Uczniowie podzieleni na dwie grupy mieli za zadanie w wyznaczonym czasie wykonać kilka zadań na monitorze interaktywnym. W trakcie zajęć monitor multimedialny wykorzystywany był do ćwiczeń interaktywnych utrwalających gramatykę oraz literaturę. W lekcji skorzystaliśmy ze strony internetowej www.learnings.app, a w szczególności z części mowy oraz odmianę przymiotnika i rzeczownika przez przypadki. Po zmaganiach i współpracy w grupie poszczególni uczniowie mieli możliwość podejść do tablicy i przedstawić wyniki swojej grupy. Po części gramatycznej przeszliśmy do zagadnień z literatury a dokładnie gatunku baśni i bajek. Omówione zostały podstawowe elementy baśni oraz morały wynikające z przerabianych utworów takich jak : „ Kopciuszek”, „ Bajka o rybaku i rybce”, „ O szewczyku” czy „ Pinokio”. Wykorzystując „aktywną tablicę” w procesie nauczania można zaobserwować, iż lekcje są bardziej interesujące a uczniowie chętniej wykonują powierzone im zadania.
- brak danych