Aktywna Tablica - Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Szkoła będzie wyposażona:
• w pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii psychoneurologicznej dla uczniów z zaburzeniami uwagi i koncentracji z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się, w tym z dysleksją, dyskalkulią,• w pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii procesów komunikacji, w tym zaburzeń przetwarzania słuchowego, dla uczniów z centralnymi zaburzeniami słuchu, słabosłyszących, z zaburzeniami koncentracji i uwagi, w tym z ADHD, ADD, autyzmem,
• w pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głebokim,
• w pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii dla uczniów mających problemy w edukacji szkolnej wymagającymi terapii logopedycznej lub psychologicznej,
• laptop, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania pomocy dydaktycznych, narzędzi do terapii lub oprogramowania, wymienionych powyżej.
Aktywna tablica na zajęciach logopedycznych - jesień
Podczas zajęć logopedycznych dzieci nie tylko wykonują ćwiczenia motoryczne narządów mowy, czy często żmudne ćwiczenia artykulacyjne. Dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne wzbogacały zasób słownictwa biernego i czynnego, słuchały opowiadania, rozwijały też umiejętność logicznego myślenia wykonując ćwiczenia interaktywne o tematyce jesiennej z wykorzystaniem monitora interaktywnego i programów: są to programy, które wspierają terapię logopedyczną, uatrakcyjniają zajęcia i aktywizują dzieci do mówienia. Pomagają też stymulować proces nabywania kompetencji językowych warunkujących prawidłowy przebieg komunikacji
Emilia Bęben - logopeda
Aktywna tablica na zajęciach logopedycznych - wiosna
Podczas zajęć logopedycznych w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka związanych z nadejściem wiosny na temat: Ptaki, motyle i kwiaty, wiosenne witają nas skrzaty. wykorzystano ćwiczenia interaktywne z platformy mTalent. Głównymi celami zajęć było: wzbogacanie słownika biernego i czynnego oraz ugruntowanie wiedzy na temat wiosny; rozwijanie analizatora słuchowego oraz ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej. W czasie zajęć dziecko wspólnie z logopedą grało na monitorze interaktywnym w „Kółko i krzyżyk” z „bocianem” i „żabką”. Dziewczynka wykonywała ćwiczenie multimedialne polegające na szukaniu różnić pomiędzy dwoma wiosennymi obrazkami. Dziecko słuchało też nagrań wiosennych odgłosów i łączyło je z odpowiednią ilustracją. Ćwiczenia multimedialne z zestawu ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE z serii mTalent wspaniale uatrakcyjniają terapię logopedyczną i są dla dzieci dobrą zabawą.
Emilia Bęben - logopeda
Aktywna Tablica „na zajęciach rewalidacyjnych"
Na zajęciach rewalidacyjnych uczennica uczestniczyła w lekcji z wykorzystaniem aktywnej tablicy. Poprzez specjalistyczne ćwiczenia na platformie edukacyjnej www.mtalent.pl oraz www.learningsApps.pl utrwalała dodawanie i odejmowanie, pisownię wyrazów z ó/u, ż/rz, h/ch oraz ćwiczyła pamięć i spostrzegawczość. Uczennicy podobała się taka lekcja w formie zabawy. Wykonując dobrze zadania zdobywała punkty i otrzymywała wirtualne nagrody. Warto korzystać z takiej formy pracy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, gdyż wzbudza aktywność, zainteresowanie, ciekawość oraz chęć do działania. Zajęcia lekcyjne z aktywną tablicą na pewno ułatwi poznanie i zapamiętanie potrzebnych wiadomości , ale również zachęci do samodzielnego zdobywania wiedzy poprzez multimedia, gdyż jest dużo bardziej urozmaicona oraz kreatywna.
Agnieszka Zamroziewicz
Wielkanocne zajęcia logopedyczne z „Aktywną tablicą”
Podczas zajęć logopedycznych o tematyce wielkanocnej: Wielkanoc tuż, tuż. Pisanki i kurczaczki., grupa przedszkolaków „jagódek” między innymi wykonywała w ramach programu „Aktywna tablica” multimedialne ćwiczenia logopedyczne na platformie mTalent. Celem zajęć było głównie aktywizowanie dzieci do mówienia, wzbogacanie słownictwa biernego i czynnego oraz poznawanie tradycji wielkanocnych. Wielkanocne ćwiczenia interaktywne na platformie mTalent stwarzały dla dzieci doskonałą okazję do zabawy i aktywności werbalnej.
Emilia Bęben - logopeda
„Aktywna tablica” na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych
21.04.2023 r. na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych w grupie uczniów z klasy 4 i 5 w celu utrwalenia zasad pisowni wyrazów z „ó” uczniowie wykonywali multimedialne ćwiczenia na platformie mTalent . Rozwijali też między innymi percepcję wzrokową wykonując zadanie interaktywne polegające na wyszukaniu i policzeniu konkretnych rzeczy na obrazku. Ciekawie skonstruowane ćwiczenia skutecznie wspierają terapię, angażują uczniów do działania i pomagają im pokonywać trudności. Pozwalają też dzieciom na odnoszenie małych sukcesów. Po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu pojawia się nagroda w postaci pucharu, medalu czy stworka z serduszkami itp. Działa to niesamowicie motywująco na uczniów, sprawia im dużo radości i zachęca do wykonywania kolejnych zadań. Korzystanie z platformy mTalent jest moim zdaniem bardzo dobrym sposobem na urozmaicenie zajęć.
Emilia Bęben – nauczyciel terapii pedagogicznej
Zajęcia z nauczycielem współorganizującym kształcenie
Podczas prowadzenia lekcji w ramach współorganizacji kształcenia wykorzystywałem narzędzia technologiczne z programu "Aktywna tablica". Uczennica chętnie korzystała z dostępnych narzędzi i programów. Pomoce ułatwiły przyswajanie przerabianego materiału oraz wspomogły pracę nad rozwojem uczennicy. Programy dostępne na platformie edukacyjnej uatrakcyjniły zajęcia, dzięki czemu uczennica chętnie podejmowała wysiłek i pokonywała trudności.
Piotr Wasylciów - nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne
„Aktywna tablica” na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych
Tematem zajęć było: „Rozwijanie pamięci słuchowo – wzrokowej przy użyciu serwisu mTalent. Zapamiętanie ukazujących się przedmiotów oraz wysłuchanie ich nazw. Następnie podpisanie tych przedmiotów z pamięci( nakastlik, etażerka, sekretera). Zapamiętanie sześciocyfrowego kodu do walizki i wypisanie go z pamięci. Wysłuchanie nagrania i zaznaczenie liczby, która była odczytana dwukrotnie. Powtórzenie kolejności wykonywania zadań oraz mnożenia i dodawania liczb dwucyfrowych w pamięci w serwisie Matzoo”.
Krystyna Mandziej
Zajęcia kreatywne
„Poznaj świat z matematyką” w klasie 4, została wykorzystana „Aktywna tablica”. „Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 10000 z wykorzystaniem serwisu Wordwall”.
Krystyna Mandziej
3„Aktywna tablica” na zajęciach logopedycznych w grupie uczniów z klas starszych i młodszych
W drugim półroczu roku szkolnego 2022/2023 bardzo często korzystałam podczas zajęć logopedycznych w grupie uczniów młodszych i starszych z platformy internetowej mTalent. Zajęcia logopedyczne z serii mTalent doskonale wspierają i urozmaicają terapię logopedyczną. Ćwiczenia na konkretne etapy terapii głoski okazały się bardzo przydatne w czasie zajęć, a najważniejsze, że aktywizowały uczniów do udziału w zajęciach. Duża liczba ekranów multimedialnych umożliwia indywidualizację podczas zajęć, co jest bardzo istotne. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się zadania w formie gier, których też nie brakuje na platformie. Podczas zajęć korzystałam także z programów Percepcja słuchowa i Zaburzenia przetwarzania słuchowego z serii mTalent. Zawarte w programach ćwiczenia interaktywne umożliwiają rozwijanie u dzieci percepcji słuchowej i stymulują wyższe funkcje słuchowe.
Emilia Bęben - logopeda
„Aktywna tablica” na zajęciach rewalidacyjnych
Podczas zajęć rewalidacyjnych prowadzonych z dziećmi niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wykorzystywana była aktywna tablica. Uczniowie wykonując ćwiczenia interaktywne mogli rozwijać różne umiejętności: spostrzeganie, koncentrację uwagi, pamięć, koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową, logiczne myślenie. Zajęcia z wykorzystaniem programów komputerowych były dla dzieci atrakcyjne i interesujące. Przyczyniły się do ich rozwoju i poprawy funkcji percepcyjno – motorycznych.
Bogumiła Pleśnierowicz - pedagog