• Aktualności

      • Sukces małej szachistki z klasy II
        • Sukces małej szachistki z klasy II

        • 30.05.2022
        •             Wiktoria Zarówna - uczennica klasy II od początku zajęć szachowych organizowanych w szkole radziła sobie świetnie. W klasie pierwszej została klasową mistrzynią i nie miała sobie równych. Gra w szachy spodobała się Jej tak bardzo, że rodzice zdecydowali, by brała udział w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych. Tak Wiktoria trafiła do Szachowego Klubu Odrodzenie w Kożuchowie, gdzie kilka razy w tygodniu w kożuchowskim Zamku doskonali swoje umiejętności  pod okiem szachowego trenera Pana Macieja Statuckiego. Rywalizowała już w kilku turniejach zdobywając medale. Jej ostatni sukces to udział w Indywidualnych Mistrzostwach Województwa juniorów, w którym została brązową medalistką do lat 10 i zdobyła wyższą - IV kategorię szachową ogrywając bardziej doświadczone  zawodniczki. Cieszymy się razem z Wiktorią i życzymy dalszych sukcesów podczas kolejnych zmagań szachowych.

           

          Małgorzata Korfanty

      • Kolorowe i wesołe zabawy z WIATRAKIEM MATEMATYCZNYM
        • Kolorowe i wesołe zabawy z WIATRAKIEM MATEMATYCZNYM

        • 29.05.2022
        • Dnia 27 maja 2022r odbyła się kolejna lekcja otwarta w grupie sześciolatków z zakresu edukacji matematycznej z wykorzystaniem innowacyjnej pomocy dydaktycznej. Zabawy matematyczne z Wiatrakiem zostały sklasyfikowane w oparciu o kręgi tematyczne profesor Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej.

          Na spotkaniu były obecne: pani dyrektor Elwira Hajnos-Pituch, pani Monika Konigsberg, pani Bogumiła Pleśnierowicz, pani Wioleta Kaliniak oraz pani Joanna Konigsberg.

          Głównym celem lekcji była nauka matematyki poprzez ruch i aktywność własną.

          Zajęcia z Wiatrakiem sześciolatki zaczęły od zabaw uczących orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni oraz zabaw kształtujących umiejętność liczenia, a także dodawania i odejmowania.

          Dzieci miały również możliwość przypomnienia sobie pojęć geometrycznych, bawiły się kolorami na różne sposoby. Poznały zabawy: „Ustawiany”, „Powitanka”, „Wesołe kształty”, „Mało nas do pieczenia chleba-zabawę ruchową ze śpiewem”, „Liczy krupa”, „Cyfromat”, „Kolorowy autobus”, „Poszukiwacze” oraz zabawę„ Zapamiętaj”, którą dzieci najbardziej polubiły.

          Przedszkolaki wykonując proponowane zadania przeżywały radość i zadowolenie oraz rozwijały współpracę w grupie.

          Na koniec dzieci dokonały ewaluacji zajęć i wszystkie jednogłośnie stwierdziły,że zajęcia im się bardzo podobały. Na dowód tego każdy narysował uśmiechnięte słoneczko z kolorową tęczą.

           

                      Dzieci z grupy 0 oraz wychowawczyni dziękują serdecznie gościom za obecność na zajęciach.

           

           Iwona Górecka-Spyrka    

           

           

      • Warsztaty na Dzień Mamy
        • Warsztaty na Dzień Mamy

        • 29.05.2022
        • 26 maja, to data, którą zna każde dziecko, to małe i to duże.

          Dzień Mamy to najlepsza okazja do świętowania dla każdego dziecka i rodzica. Dlatego też, na tegorocznym spotkaniu z mamami w grupie Jagódek - przy ognisku, odbyły się wspólne warsztaty plastyczno – techniczne.  Dzieci razem z mamami, zamieniły się w prawdziwych artystów. Przedszkolaki zaczęły od malowania portretów Swoich mam, co wyszło całkiem zabawnie. Następnie odbyły się edukacyjne warsztaty, podczas których, przy wykorzystaniu wyobraźni, palet barw oraz innych dostępnych akcesoriów, wszyscy weszli w rolę projektantów i tworzyli Swoje EKO torby na zakupy. Ostatnim zadaniem, było zrobienie wesołego i śmiesznego gniotka.

          Było smacznie, kolorowo, wesoło i bardzo rodzinnie.

           

          Kaliniak Wioleta

      • Gry i zabawy z kostką
        • Gry i zabawy z kostką

        • 25.05.2022
        •             Dnia 23 maja 2022r odbyła się lekcja otwarta przeprowadzona w Zerówce. Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią Iwonę Górecką-Spyrkę w obecności pani dyrektor Elwiry Hajnos-Pituch, pani Agnieszki Zambroziewicz oraz pani Bogumiły Pleśnierowicz.

          Głównym celem lekcji było ćwiczenie sprawności motorycznej, spostrzegawczości, logicznego myślenia, a przede wszystkim rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie do 12.

          Dzieci w trakcie zajęć poznały różne zabawy z kostkami do gry.

          Przygotowana lekcja była związana z realizowaną innowacją w grupie sześciolatków pt. „Matematyka+my= wesołe zabawy i gry”.

          Gry i zabawy dydaktyczne są bardzo lubianą przez dzieci formą aktywności, nie tylko czynią zajęcia atrakcyjnymi, ale również wpływają na zwiększenie u ich uczestników wysiłku intelektualnego.

          Tego dnia na zajęciach wszystkie sześciolatki wzięły udział w drużynowym wyścigu z wykorzystaniem podłogowej maty matematycznej. Zadaniem graczy było obliczenie działań matematycznych na dodawanie i odejmowanie w wyznaczonym czasie i zaznaczenie krążkiem wyniku na planszy.

          W kolejnej części zajęć przedszkolaki bawiły się w gry planszowe, rzucając kostką naśladowały odgłosy zwierząt i różnych przedmiotów oraz wykonywały ćwiczenia ruchowe, wykorzystując do zabawy trzy kostki: kostkę ruchu, kostkę z cyframi oraz kostkę z kolorami.

          Na zakończenie matematycznych zabaw nastąpiło podsumowanie zajęć oraz krótka ewaluacja.

                      W dalszej części dnia każdy przedszkolak samodzielnie złożył i skleił szablon kostki z emocjami, dzięki której dzieci mogły wszechstronnie poznawać emocje, ćwiczyć słownictwo związane z emocjami i je werbalnie i niewerbalnie wyrażać. Dla wszystkich to był dzień pełen wrażeń, radości i wesołej zabawy.

           Iwona Górecka-Spyrka

      •  „W krainie Pani Muzyki”
        • „W krainie Pani Muzyki”

        • 25.05.2022
        • W poniedziałek 16 maja muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz” przyjechali do naszej szkoły z kolejnym koncertem z cyklu „W krainie Pani Muzyki”. Tym razem zaproponowali utwory grane i słuchane przez starsze pokolenia. „Wyleciał ptaszek z Łobzowa”, „Chodzi lisek”, „O lisku łakomczuszku”, utwór z filmu „Piękna i Bestia” – dzieci z przyjemnością wysłuchały melodii z dawnych lat, a jednocześnie wspólnie śpiewały oraz wyklaskiwały rytm. Przypomniały sobie czym się różnią, jak brzmią oraz w czym tkwi tajemnica wydobywających się dźwięków z trąbki i saksofonu. Była to super zabawa z elementami edukacyjnymi. Czekamy na ostatnie w tym roku szkolnym, czerwcowe spotkanie z muzyką.

           

      • „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
        • „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

        • 23.05.2022
        • W roku szkolnym 2021/2022 Zerówka przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, w ramach którego uczestniczyły w zajęciach o tematyce przyrodniczej. Program przyrodniczo-ekologiczny został przygotowany przez Tymbark i markę Kubuś oraz fundację ekologiczną Partnerstwo dla Środowiska. Celem programu jest nauka o otaczającym świecie, przyrodzie poznanie zasad zdrowego żywienia oraz zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne.

          Podczas zajęć dzieci dowiedziały się: jak dbać o rośliny,zwierzęta,czystość powietrza, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak segregować śmieci, jak oszczędzać energię i wodę oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą. Obejrzały filmiki edukacyjne i wysłuchały sześć audiobooków o tematyce ekologicznej.

          Po zrealizowaniu wszystkich zajęć przedszkole otrzymało CERTYFIKAT „ Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

          Udział w programie bardzo uatrakcyjnił zajęcia prowadzone w przedszkolu. Mamy nadzieję,że w przyszłości zaowocuje to wzrostem wrażliwości dzieci na otaczającą przyrodę, świadomym korzystaniem z dóbr naturalnych Ziemi i proekologiczną postawą.

           Iwona Górecka-Spyrka

           

      • W Ogrodzie Botanicznym…
        • W Ogrodzie Botanicznym…

        • 23.05.2022
        • 18 maja dzieci z grupy „0”,Jagódki oraz z klas I-IV - wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego znajdującego się w Zielonej Górze.

          Na miejscu dzieci razem z panią przewodnik zwiedziły najciekawsze zakątki ogrodu, podziwiając przy tym piękno otaczającej ich przyrody. Ogród przywitał dzieci malowniczym, wiosennym krajobrazem, bogactwem i różnorodnością gatunków roślin i panującą wokół ciszą. W Ogrodzie Botanicznym dzieci miały możliwość poznania wielu nowych i rzadkich odmian roślin. Dowiedziały się, czemu służą tabliczki przy roślinach i skąd może pochodzić roślinność w ogrodzie. Rozpoznawały znajome gatunki drzew, krzewów i roślin zielonych. 

          Przy pięknej i słonecznej pogodzie przedszkolaki mogły obserwować i karmić zwierzęta w mini zoo oraz wybiegać się na dmuchańcach i placu zabaw.

          Wycieczka zakończyła się słodkim akcentem – pysznymi lodami.

          To był wspaniale spędzony wspólnie czas!

           

           Kaliniak Wioleta

           

      • Matma na dworze
        • Matma na dworze

        • 23.05.2022
        • Koniec maja to czas pięknej pogody. Uczniom bardzo trudno siedzieć w ławkach, gdy na dworze świeci piękne słoneczko, a ptaszki śpiewają. Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, nauczycielka matematyki postanowiła połączyć swoje lekcje z cudowną pogodą na dworze i zorganizowała trzy lekcje na zewnątrz. 
          Zajęcia te objęły klasę piątą i szóstą. Wraz z nauczycielem wychowania fizycznego panem Jerzym Różyckim zostały przeprowadzone podchody matematyczne. Wiedza na temat obliczeń pól powierzchni figur płaskich, ruch fizyczny oraz pomysłowość zostały połączone na lekcjach matematyki i wychowania fizycznego. Najpierw uczniowie wymyślali zagadki i zapisywali je na karteczkach. Potem musieli udowodnić, że to co sami opracowali są w stanie rozwiązać. Następnie podczas lekcji wf chowali zagadki w lesie zgodnie ze swoimi pomysłami przed drugą klasą. Pomysłów było bardzo dużo: na drzewie, pod kamieniem, w konwaliach, w dziupli, w pokrzywach, itp. Tego samego dnia na zajęciach matematycznych kolejna klasa miała za zadanie odnaleźć zagadkę, a następnie ją rozwiązać. Uczniowie obu klas świetnie sobie z tym poradzili. Klasa piąta była bardziej pomysłowa w ukrywaniu zagadek, zaś klasa szósta w ich rozwiązywaniu. Ostatecznie obie klasy zremisowały.
          Kolejna lekcja matematyki w klasie piątej odbyła się na szkolnym podwórku. Jako podsumowanie działu pola figur, uczniowie realizowali pracę w grupach. Podzieleni na cztery drużyny rozwiązywali zadane im ćwiczenia na płytkach przed szkołą. Mieli narysować kredą określone figury, a następnie obliczyć ich pola powierzchni. Strategie były różne. Niektóre grupy najpierw rysowały, a potem liczyły, inne powoli realizowały figurę po figurze. Jedni preferowali obliczenia na kartce, zaś inni kredą po posadzce. Ważne, że idea były dostrzeżona i zrealizowana, a mianowicie dostrzec matematykę w życiu codziennym, w swoim otoczeniu. Praca kredą przypomniała dodatkowo czasy wczesnego dzieciństwa, bo po lekcji uczniowie jeszcze długo wykonywali rysunki za jej pomocą. Podwórko szkolne było całe zamalowane, ale najbliższy deszcz sobie z tym szybko poradził.

          Joanna Konigsberg

      • Przedstawienie teatralne pt. "Bogowie  Olimpu”
        • Przedstawienie teatralne pt. "Bogowie  Olimpu”

        • 18.05.2022
        •    Projekt edukacyjny w formie  przedstawienia teatralnego pt. „Bogowie Olimpu” odbył się we wtorek 17 maja w szkolnej świetlicy naszej szkoły.

          Wydarzenie zostało zorganizowane przez  nauczycielkę języka polskiego panią Agnieszkę Zamroziewicz w ramach ubiegania się o awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego.

          Prócz nauczycieli zaproszonych min. szanowna pani dyrektor Elwira Hajnos-Pituch, p. Joanna Kónigsberg, p. Krystyna Mandziej, p.Barbara Klimek, p. Iwona Górecka-Spyrka, p. Agata Haniszewska oraz p.Anna Janik ze Szkoły Podstawowej w Stypułowie ważnym gościem była pani metodyk Irena Sauter. Nie zabrakło również rodzica, pani Urszuli Bobowskiej, która chętnie uczestniczyła jako widz w lekcji otwartej.

          W role bogów zamieszkujących Olimp wcielili się uczniowie klasy V ,VI oraz sześciu  uczniów  klasy VII. Przygotowania do spektaklu trwały prawie miesiąc. Spektakl był dedykowany klasie IV, która otrzymała namiastkę tematu, który będą omawiać na lekcjach języka polskiego w klasie V.

          Zaangażowani uczniowie bardzo sumiennie podeszli do całego przedsięwzięcia. Współpraca między nimi wymagała z ich strony dużego nakładu cierpliwości, kompromisów, a także współpracy na rzecz drugiego ucznia. Wspólnymi siłami, częstymi próbami, a także  zorganizowaniu pięknych kostiumów,  rekwizytów oraz całej dekoracji,  przedstawienie odniosło wielki sukces.

          Projekt zawiera wybrane treści z podstawy programowej w zakresie języka polskiego, historii i sztuki.

          Ogólnymi celami projektu było:

          • Dostarczenie uczniom wiedzy na temat mitologii greckiej i roli jaką pełni ona w naszej kulturze.
          • Zapoznanie uczniów z treścią mitów.
          • Rozwijanie zainteresowań uczniów dotyczących historii Grecji, a w szczególności mitologii greckiej.
          • Zapoznanie uczniów z pojęciem „teatr”.
          • Kształtowanie wyobraźni historycznej, plastycznej, umiejętności kojarzenia i łączenia faktów.
          • Nawiązanie przyjaźni i koleżeństwa z uczniami innych klas.
          • Współdziałanie w zespole i rozwiązywanie problemów w sposób twórczy.
          • Wskazanie zasad zdrowej rywalizacji.

              Wszystkim uczestnikom spektaklu, ale również Rodzicom, którzy przypilnowali swoje pociechy i zmotywowali do sumiennego działania bardzo ślicznie dziękuję za współpracę oraz pomoc.

           

          Agnieszka Zamroziewicz

           

      • Spotkanie z kominiarzem
        • Spotkanie z kominiarzem

        • 15.05.2022
        •             13 maja uczniów klasy II odwiedził tato Ady - Pan Paweł Ogłodek, który wykonuje zawód kominiarza. Przybył do dzieci, by opowiedzieć o swojej pracy. Jak przystało na kominiarza nasz gość ubrany był w czarny strój, ozdobiony trzynastoma złotymi guzikami, na głowie miał, także czarny, cylinder. Spod ciemnego stroju wystawała pod szyją biała chusta, która jak się później okazało, w szczególnych sytuacjach zastępuje kominiarzowi maskę. Pan Paweł opowiedział dzieciom co należy do zadań w kominiarskim rzemiośle. Pokazał narzędzia, którymi posługuje się w swojej pracy, a dzieci starały się zapamiętać ich nazwy. Dowiedziały się przy tej okazji, że kominiarz posługuje się aparatem, w którego skład wchodzą : metalowy przepychacz, linka i gwiazda wykonana z drutu. Wszystkie te elementy kominiarz spuszcza do komina po gracy, którą zakłada na ramię. Nieodzownym narzędziem kominiarza jest oczywiście drabina, którą nasz gość także ze sobą przyniósł. W trakcie spotkania dzieci doszły do wniosku, że praca kominiarza bywa niebezpieczna i jest bardzo odpowiedzialna. Po serii pytań przyszedł czas na podziękowania i pamiątkowe zdjęcie. Dzieci wręczyły Panu Pawłowi laurkę, a każde z nich otrzymało figurkę kominiarza i słodkiego lizaka . Było to ciekawe spotkanie, które na pewno na długo pozostanie w pamięci. Być może, jak mówią przesądy, przyniesie nam szczęście.

          Małgorzata Korfanty

      • Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej
        • Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej

        • 15.05.2022
        •             Dnia 12 maja 2022r  w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej. Uczestnikami konkursu mogli zostać uczniowie klas 4-8, I-III oraz dzieci przedszkolne z zerówki. Konkurs jest organizowany rok rocznie. Dzięki takiej działalności artystycznej kształtujemy świadomość narodową i kultywujemy pamięć  o minionych wydarzeniach. Staramy się wychować młode pokolenie w duchu poszanowania tradycji narodowej i kształtowania wartości. Dbamy, aby polskie pieśni i piosenki patriotyczne nie poszły w zapomnienie. W repertuarze znalazły się następujące pieśni i piosenki:

          Hymn Polski;

          Przybyli Ułani pod okienko;

          Płynie Wisła, płynie;

          Czerwone maki na Monte Cassino;

          Witaj, majowa jutrzenko;

          Wojenko, wojenko;

          O mój rozmarynie;

          Rozkwitały pąki białych róż.

          W tym roku szkolnym zwyciężyły następujące osoby:

           w kategorii dzieci przedszkolne

          I miejsce

          Blanka Miśkiewicz

          Roksana Śniadecka

          II miejsce

          Julia Gryca

          w kategorii klas I-III

          I miejsce

          Adrianna Ogłodek

          II miejsce

          Nikola Bończyk

          Amelia Banasiak

          III miejsce

          Magdalena Staroszczuk

          wyróżnienie

          Zuzanna Kotlarska

          w kategorii klas IV- VIII

          I miejsce

          Hanna Gawęda

          II miejsce

          Zuzanna Rudolf

          Emilia Kępińska

          III miejsce

          Zofia Piotrowska

          Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu oraz komisji konkursowej w składzie: pani Bogumiła Pleśnierowicz oraz pani Iwona Górecka -  Spyrka za pomoc. Dziękuję paniom uczącym w klasach I – III oraz pani z oddziału przedszkolnego za przygotowanie dzieci. Zwycięzcom konkursu serdecznie gratuluję.

          Krystyna Mandziej

           

      • Warsztaty zdrowego stylu życia w klasie VII
        • Warsztaty zdrowego stylu życia w klasie VII

        • 15.05.2022
        •            Dnia 11 maja w klasie VII,  odbyły się warsztaty profilaktyczne związane ze  zdrowym stylem życia. Na prośbę rodziców jedna z mam – pani Marta Zarówna wraz z wychowawcą klasy panią Agnieszką Zamroziewicz, zaprosiły i zorganizowały na jednej z godzin wychowawczych mini warsztaty profilaktyczne z panią dietetyk Moniką Kowalską. Zaproszona pani dietetyk przyjechała ze swoją mamą, która aktywnie bierze udział  w warsztatach i wspiera córkę przy pokazach.

          Na wstępie pani dietetyk omówiła najważniejsze zasady zdrowego stylu życia, a przede wszystkim nawyku zdrowego stylu  odżywiania się, wspomniała o piramidzie żywieniowej oraz o tzw. zdrowym talerzu. Opowiedziała również o złych nawykach żywieniowych  i produktach przeciwskazanych w diecie młodego człowieka.

          Po teorii nastał pokaz i wyczekiwana chwila przez uczniów- odmierzanie cukru w poszczególnych produktach spożywczych. Do kubeczków wsypywano łyżeczkę cukru, tyle, ile cukru występuje w danym produkcie. Efekty były zaskakujące.  Największym szokiem dla całej klasy była ogromna ilość cukru np. w wodzie smakowej, coli, batonach czekoladowych czy też w wafelkach. Okazuje się, że dzienna dawka cukru u człowieka jest ponad normę żywieniową. Młodzież nie zdaje sobie sprawę, jak bardzo źle się odżywia i jakie ogromne ilości cukru pochłania. 

          Na zakończenie warsztatów, uczniowie otrzymali cenne wskazówki przydatne w diecie oraz szybki i prosty przepis na chlebek bananowy. 

           

          Agnieszka Zamroziewicz

           

      • Projekt edukacyjny „Wir Essen gesund- odżywiamy się zdrowo” w klasie IV
        • Projekt edukacyjny „Wir Essen gesund- odżywiamy się zdrowo” w klasie IV

        • 15.05.2022
        •           Klasa IV na lekcjach języka niemieckiego pilnie i sumiennie pracowała metodą projektu omawiając dział 5 „Das esse ich gern”.

          Pod hasłem „Wir Essen gesund- odżywiamy się zdrowo” uczniowie zapoznali się z innymi możliwościami nauki poprzez współdziałania w grupie, pracy z różnymi źródłami wiedzy, stosowania zdobytej wiedzy w praktyce czyli łączeniu teorii z praktyką, poszukiwania i selekcjonowania informacji oraz możliwość korzystania z nowoczesnych źródeł wiedzy.

                   Nauczyciel krótko omawia projekt od strony technicznej. Na tablicy umieszcza duży napis „DAS ESSEN”. Korzystając z metod: burzy mózgów i śnieżnej kuli, uczniowie ustalają szereg skojarzeń związanych z pojęciami np. owoce, warzywa, słodycze, napoje itp. Następnie w dwuosobowych grupach uczniowie wyszukują słówka w języku niemieckim w podręcznikach oraz ćwiczeniach. Każdy zespół prezentuje i omawia słownictwo związane z jego hasłem. Klasa tworzy wspólny wykres na tablicy oraz grę domino.
          Pod koniec projektu klasa sama dobrała się pary lub grupy i uczniowie projektują na kartkach A3 collage, przyklejając wycinki z gazet, podpisując oczywiście po niemiecku swoje ilustracje. Im więcej słownictwa i obrazków, tym collage bogatszy i urozmaicony.

          Dodatkową atrakcją było nauczenie się  piosenki „Das Essen schmeckt mir gut”.

          Po wykonaniu collagu, każda grupa zaprezentowała swój plakat na forum klasy.

          Podczas nauki metodą projektu klasa nie tylko utrwaliła i przyswoiła nowe słownictwo , ale  nauczyła się współpracy w grupie, jak również  świetnie się przy tym bawiła.

           

          Agnieszka Zamroziewicz

      • Dzień Otwarty w ,,Piąteczce”
        • Dzień Otwarty w ,,Piąteczce”

        • 15.05.2022
        •             Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Leszka Kołakowskiego w Kożuchowie zorganizował 11 maja Dzień Otwarty Szkoły dla uczniów klas ósmych. W programie były liczne atrakcje, spotkania i zabawy, podczas których przyszli absolwenci szkół podstawowych mogli poznać lepiej tę placówkę oraz perspektywy edukacyjne oferowane na dalszym etapie kształcenia. Zaznajomili się ze szkołą, w której nie tylko mogą zdobyć zawód, rozwijać swoje zainteresowania, odkrywać nowe, ale także miło spędzić czas i poznać ciekawych ludzi. Zwieńczeniem pobytu w ,,Piątce” było zajęcie pierwszego miejsca przez naszych uczniów w podchodach ,,Poznaj Piątkę”, w których rywalizowali z klasami ósmymi ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Kożuchowie. Po słodkim poczęstunku, uczniowie z pucharem i dyplomami, pod opieką nauczycieli, pani Krystyny Mandziej, Emilii Bęben, Natalii Sługockiej i Bogumiły Pleśnierowicz, wrócili zadowoleni do szkoły

          Bogumiła Pleśnierowicz

      • „ W planszówki granie nie tylko na dywanie ”
        • „ W planszówki granie nie tylko na dywanie ”

        • 15.05.2022
        •             W ramach wprowadzonej w Zerówce innowacji pt. „Matematyka + my = wesołe zabawy i gry” sześciolatki rozwijały matematyczno-logiczne myślenie poprzez „gry w planszówki”, które doskonale rozwijają umiejętność relacji społecznych i emocjonalnych.

          Gry w „planszówki” sprawiają wiele przyjemności, uczą współpracy, dają poczucie sukcesu oraz uczą godzenia się z porażką.

          W ramach realizacji programu do zabawy włączono rodziców poprzez udział w konkursie pt.„Planszówkomania”. Zadanie polegało na skonstruowaniu gry planszowej tj. znalezieniu pomysłu,opracowaniu szaty graficznej oraz opracowaniu zasad gry.

          Do konkursu zgłosili się wraz ze swoimi rodzicami: Maja, Kuba, Tomek, Franek, Miłosz, Filip, Zuzia, Blanka,Dominik i Alex.

          Oto wyniki konkursu:

          I miejsce  Filip Małańczuk,

          II miejsce Franek Konigsberg

          III miejsce  ex aequo Blanka Miśkiewicz oraz Miłosz Haniszewski

          wyróżnienie Maja Mielcarz

                  I tak powstały kolorowe i edukacyjne gry, które są fantastyczne i bardzo oryginalne. Już od pierwszego dnia sięgały po nie wszystkie dzieci,organizując klasowy turniej gier planszowych.

          Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy za udział.

          Pamiętajmy, że poprzez zabawę dzieci uczą się najlepiej, a jak wiadomo, to co zrobimy sami przynosi nam największą radość i satysfakcję.

           

           Iwona Górecka-Spyrka

           

      • Wycieczka do kina klas I-III
        • Wycieczka do kina klas I-III

        • 15.05.2022
        • W poniedziałek 9 maja uczniowie klas I- III pod opieką wychowawczyń p. Katarzyny Jastrzębskiej, p. Moniki Königsberg, p. Małgorzaty Korfanty oraz p. Małgorzaty Kołodziej pojechali na wycieczkę do kina Cinema City w Zielonej Górze na film pt.”Igrzyska zwierzaków”. Główna bohaterka filmu Daisy marzy o tym, żeby wygrać wielkie zawody dla „Najstraszniejszych zwierząt świata”. Problem w tym, że będąc uroczym ssakiem z gatunku kuoka, przypominającym skrzyżowanie chomika z… kangurem, ma nikłe szanse na rywalizację z największymi i najgroźniejszymi drapieżnikami planety. Ale od czego są upór i wierni przyjaciele. Aby dokonać niemożliwego, Daisy rozpocznie trudny trening pod okiem starego mistrza – Croco Dilla. Ćwicząc siłę, zręczność i intelekt, zrobi wszystko, żeby udowodnić światu zwierząt, że wola walki i szansa na medale wcale nie musi iść w  parze z muskułami i groźnym wyglądem. Film bardzo spodobał się dzieciom. Kolejną atrakcją po seansie był pobyt w MC Donald’s. Wyjazd był bardzo udany i wszyscy wrócili zadowoleni.

           Katarzyna Jastrzębska

      • Giga Laurka dla Strażników Lasów
        • Giga Laurka dla Strażników Lasów

        • 15.05.2022
        •             Nasze przedszkolaki włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów”, z okazji nadchodzących świąt – 4 maja obchodzimy święto Strażaków, a 5 maja - święto Leśników. Celem akcji jest uświadomienie jak ważna jest ich praca oraz poszerzanie wiadomości o zagrożeniu jakim jest ogień w lesie.

          W ramach podziękowania za trud włożony w pracę służb 4-5 i 6 latki wykonały kartki dla strażaków i leśników. Prace dzieci trafią na multimedialną wystawę- tworząc wirtualną interaktywną laurkę składającą się z tysięcy innych, przygotowanych przez dzieci z całej Polski.

          Część plastyczną poprzedziła prezentacja multimedialna o zagrożeniach pożarowych w lesie oraz o tym, jak należy powiadomić odpowiednie służby o zagrożeniu.

          Wystawę będzie można obejrzeć na stronie internetowej http://www.straznicylasow.pl/ serdecznie zapraszamy.

           

           

           Iwona Górecka-Spyrka

           Wioleta Kaliniak

      • „Im Theater”- lekcja otwarta w klasie III
        • „Im Theater”- lekcja otwarta w klasie III

        • 08.05.2022
        • Przez ostatnie trzy tygodnie kwietnia,  klasa III na lekcjach języka niemieckiego metodą projektu przygotowywała się intensywnie  do ważnego przedsięwzięcia, którym był teatrzyk pacynkowy przygotowany na lekcję otwartą.  Cały projekt podzielony był na III etapy.

          W pierwszym tygodniu uczniowie poznali postacie bajkowe takie jak : die Hexe- czarownica, der Drache- smok, die Prinzessin- księżniczka czy też der Schloss- zamek oraz przymiotniki opisujące emocje i cechy charakteru  jak nett- miły, traurig- smutny czy też wȕtend- zły.

          W drugim tygodniu uczniowie wykonywali wybrane przez siebie postacie bajkowe w formie kukiełek. Pomysłów było mnóstwo - powstały piękne i kolorowe pacynki .

          W trzecim tygodniu uczniowie wspólnymi siłami próbowali napisać krótki scenariusz do swojej wykonanej postaci łącząc ze sobą poznane słownictwo np.:

          Das ist  ein Drache. Der Drache ist gro. Er ist grȕn . Der Drache ist stark und wȕtend.

          ( To jest smok. Smok jest wielki. On jest zielony. Ten smok jest silny i zły) .

          Podsumowując duże zaangażowanie i przygotowanie  klasy III,  dnia 6 kwietnia 2022 r. w sali nr 1 odbyła się  lekcja otwarta z języka niemieckiego.

          Wydarzenie zostało zorganizowane przez  nauczycielkę języka niemieckiego panią Agnieszkę Zamroziewicz w ramach ubiegania się o awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego.

          Zaproszeni nauczyciele to szanowna p. dyrektor Elwira Hajnos- Pituch, p. Emilia Bęben,  oraz p. Krystyna Mandziej.

          Na wstępie nauczyciel utrwalił z uczniami  poznane już słownictwo za pomocą materiałów dydaktycznych, następnie były wykonywane ćwiczenia gramatyczno-leksykalne na tablicy interaktywnej,  a podsumowaniem lekcji był pokaz kukiełek przez uczniów w formie teatrzyku.  Uczniowie wraz z nauczycielem mimo wielkiej tremy świetnie odegrali swoje role. Lekcja minęła bardzo ciekawie i zabawnie.

          Projekt miał na celu utrwalenie poznanego słownictwa z wykorzystaniem już wcześniej nauczonego materiału językowego, nauki poprawnej wymowy i pisowni niemieckich wyrazów oraz  współpracy i integracji zespołu klasowego przez wspólną naukę i zabawę.

           

           

          Agnieszka Zamroziewicz

      • Wycieczka do remizy OSP w Mirocinie Dolnym
        • Wycieczka do remizy OSP w Mirocinie Dolnym

        • 08.05.2022
        • Podczas lekcji wychowawczej klasa szósta udała się do mirocińskiej OSP. Pogoda była piękna, więc półtorakilometrowy spacer był przyjemny, a ponieważ uczniowie mają świetną kondycję, to też okazał się być krótki. Na miejscu przywitał wszystkich już znany nam pan Stanisław Stopka -  strażak i opiekun miejscowej straży pożarnej. Przedstawił specyfikę pracy strażaka, jej walory oraz niebezpieczny aspekt. Pokazał wnętrze remizy, jej wyposażenie oraz oczywiście wóz strażacki. Ten sędziwy, czterdziestoletni Jelcz zrobił na uczniach duże wrażenie swoją wielkością, wiekiem oraz sprawnością. Pan Stopka pokazał jak prawidłowo wejść po drabinie na dach wozu, a potem pozwolił uczniom wejść na górę pojazdu. Niestety dwudziestominutowy czas przeznaczony na wizytę szybko się skończył. Na zakończenie pan Stanisław zachęcił uczniów do wstępowania w szeregi OSP.

          Joanna Königsberg 

      • Innowacja matematyczna w klasie czwartej „Kody QR na matmie”
        • Innowacja matematyczna w klasie czwartej „Kody QR na matmie”

        • 08.05.2022
        • W drugim semestrze uczniowie klasy czwartej realizowali innowację związaną z odczytywaniem kodów QR. Najważniejszym celem matematycznym był trening działań pisemnych, które tak szybko uczniowie zapominają oraz ćwiczenia związane z upływem czasu. Kolejnym powodem wprowadzenia tej innowacji był trening w porównywaniu różnicowym i ilorazowym oraz kształtowanie myślenia logicznego i wyobraźni. Cele pośrednie związane były z rozszerzeniem wiedzy ogólnej z zakresu świata zwierząt, roślin, warunków atmosferycznych, a nawet wiedzy z historii Polski.
          Na początku dwóch lekcji tygodniowo wylosowany uczeń wybierał jeden z wiszących w klasie kodów QR. Następnie za pomocą aplikacji w telefonie odczytywał ukryte zadanie i rozwiązywał je na tablicy. Wśród zadań znalazły się te związane z wagą, wzrostem, a nawet tętnem ucznia. Do niektórych zagadnień były potrzebne przysiady oraz mrugnięcia okiem. Wielu uczniów było zdziwionych, że kiwi to nie tylko owoc, a narwal to rodzaj morskiego „jednorożca”. Wykonywane były obliczenia sprawdzające, ile lat temu odbył się Chrzest Polski czy bitwa pod Grunwaldem. Typowo praktycznym okazało się zadanie, w którym obliczano końcowy koszt wyjazdu do kina na seans „Chłopiec z chmur”, który odbył się w grudniu.
          Wiele refleksji nasuwało się uczniom podczas innowacji „Kody QR na matmie”. Wielokrotnie zgadywali wyniki, prześcigali się w określaniu, kto będzie najbliżej prawdy. Jednak najważniejsze było to, że uczniowie nie zapomnieli jak wykonuje się obliczenia pisemne.

          Joanna Königsberg

      •   „Lapbook- mój kreatywny pomysł na lekturę”
        •   „Lapbook- mój kreatywny pomysł na lekturę”

        • 08.05.2022
        •               W II semestrze klasa V na lekcjach języka polskiego realizowała innowację pt. „Lapbook- mój kreatywny pomysł na lekturę”.

          Założeniem innowacji jest rozwijanie kompetencji - porozumiewanie się w języku ojczystym, a szczególnie umiejętności rozróżniania i wykorzystywania różnych typów tekstów, poszukiwania, gromadzenia  i przetwarzania informacji oraz uświadomienie uczniom jakie korzyści niesie czytanie lektur szkolnych.

          Celem „lapkooka” jest prezentowanie i utrwalanie określonego materiału. Dzięki pracy nad „lapbookiem” uczniowie wykażą się kreatywnością, będą poszukiwać informacji, nauczą się je selekcjonować i ciekawie prezentować.

          Rolą nauczyciela jest doradzanie, ukierunkowywanie procesu uczenia się, ale to uczeń będzie decydował, które wiadomości są ważne, warte zapamiętania, jak je przekazać, jak zaciekawić innych.

          Tak więc na języku polskim  w klasie V  pod koniec  każdego miesiąca uczniowie  w ramach omawiania lektury obowiązkowej lub uzupełniającej w kreatywny sposób tworzyli swoje ciekawe lapbooki.

          Omówione zostały następujące lektury:

          1. „Sposób na Alcybiadesa” Edmund Niziurski
          2. „Janko Muzykant” Henryk Sienkiewicz
          3.  „W pamiętniku Zofii Bobrówny” Juliusz Słowacki
          4. „Chłopcy z Placu Broni”  Ferenc Molnar
          5. „Alicja w Krainie Czarów” Lewis Carroll

           

          Agnieszka Zamroziewicz

      • „Alicja w Krainie Czarów”
        • „Alicja w Krainie Czarów”

        • 08.05.2022
        •                „Alicja w Krainie Czarów” autora Lewisa Corolla to jedna z najpiękniejszych powieści dla dzieci.  Książka jest pełna niezwykłych przygód, ciekawych i zabawnych postaci, niesamowitych oraz fantastycznych zdarzeń. Tytułowa bohaterka przenosi się do świata, gdzie wszystko jest możliwe, pełnego tajemnic i zagadek. Przygody dziewczynki są piękną baśnią o dorastaniu, o poznawaniu świata, o otwartości na innych, wrażliwości.

          Do omówienia lektury, uczniowie klasy V wraz z polonistką panią Agnieszką Zamroziewicz wykorzystali różne metody aktywizujące. Była prezentacja multimedialna, uczniowie kolorowali głównych bohaterów lektury tworząc ich portrety oraz opis postaci, wykonali kolorowe lapbooki- co jest również zaplanowaną innowacją na lekcjach języka polskiego. Aby podsumować tą niezwykłą lekturę,  ciekawym zadaniem było również przygotowanie przez uczniów pudełka z zawartością wszystkich elementów kojarzących się z powieścią. Na  koniec, w kreatywny sposób, uczniowie wykonywali swoje zaczarowane kapelusze, które były inspirowane przez nakrycie głowy zwariowanego Kapelusznika.

          Efektem końcowym wszystkich przedsięwzięć uczniów klasy V, była wystawa w holu szkolnym poświęcona tej fantastycznej książce.

          Myślę, że moi podopieczni, przygotowując takie niestandardowe zadania oraz niecodzienny sposób prowadzenia lekcji, zapamiętają doskonale treść lektury na bardzo długi czas.

           

          Agnieszka Zamroziewicz

      • Poznajemy pracę pielęgniarki
        • Poznajemy pracę pielęgniarki

        • 05.05.2022
        •      05.05.2022r. gościliśmy mamę jednego z chłopców z naszej grupy. Spotkanie z dziećmi dotyczyło wykonywanego przez Panią Magdę- zawodu pielęgniarki.

          Przedszkolaki z “0” oraz Jagódki wspólnie odpowiadały na pytania: Na czym polega praca pielęgniarki? W jakich miejscach możemy ją spotkać? Jakie atrybuty towarzyszą temu zawodowi? Przedszkolaki miały okazję zrobić własne czepki pielęgniarskie, dokładnie obejrzeć ciśnieniomierz, strzykawki różnej wielkości, bandaże, różne termometry do pomiaru temperatury ciała i wiele innych. Założenie fartuszków, demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego serduszka budziła wielkie zainteresowanie dzieci.

          Pani pielęgniarka przypomniała nam, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia.

          Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci dostały od Pani Magdy zdrowe lizaki oraz kolorowanki.

          Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za spotkanie i zapraszamy innych rodziców do współpracy w zakresie rozwijania u dzieci proaktywności zawodowej.

           

          Kaliniak Wioleta

          Iwona Górecka-Spyrka

      • Szkolne pogadanki 4
      • " Opowiem  Wam o Polsce"
        • " Opowiem  Wam o Polsce"

        • 02.05.2022
          • Kto ty jesteś Polak mały.
          • Jaki znak twój? Orzeł biały.
          • Gdzie ty mieszkasz? Między swemi.
          • W jakim kraju?- W polskiej ziemi.                                     

                                                                                    „Katechizm polskiego dziecka”W.Bełza

           

                       W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.

                  W minionym tygodniu grupa sześciolatków realizowała III moduł projektu pt. „Opowiem Wam o Polsce”. Dzieci z uwagą wysłuchały skierowanego do nich listu od Małego Misia i legendy  o powstaniu państwa polskiego. Dzięki temu dowiedziały się dlaczego orzeł biały widnieje w godle naszego kraju. Następnie wspólnie wykonały grę planszową pt. „Wielka podróż Lecha”. Wiele radości sprawiły dzieciom rozgrywki z wykorzystaniem wykonanej gry, dzięki której uczyły się przestrzegania ustalonych zasad.

          W ramach zajęć ORIGAMI dzieci samodzielnie wykonały kotyliony z kółek białych i czerwonych.

          Następnie układały mapę Polski z puzzli, pokolorowały sylwetę misia trzymającego flagę oraz kontur Polski, jak również zorganizowały kącik patriotyczny w klasie.

          Na zakończenie modułu dzieci miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę o Polsce podczas udziału w misiowym turnieju, gdzie odpowiadały na pytania Misiowego Wujka. Sześciolatki świetnie poradziły sobie z zadaniami i udowodniły, że są prawdziwymi Polakami!

                   Wszystkie zaplanowane zadania miały na celu kształtowanie emocjonalnego przywiązania młodych patriotów do swojego kraju ojczystego oraz pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka.

           

                Iwona Gorecka-Spyrka

           

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym
        • 68-3881424
        • SZKOŁA PODSTAWOWA MIROCIN DOLNY 28 67-120 KOŻUCHÓW Poland
        • Konto Szkoły -13 9673 0007 0000 0007 1286 0001 Bank Spółdzielczy Kożuchów
    • Galeria zdjęć

        brak danych