• Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

• Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym

Zasady i organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej

Obowiązującym uregulowaniem prawnym dotyczącym udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej jest Rozporządzenie MEN w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z 9 sierpnia 2017 r. z późn. zm.

Istotą pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielanej uczniom jest:

• rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia,
        • rozpoznawanie indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia,
        • rozpoznawanie czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia w przedszkolu, szkole i placówce, w celu wspierania jego potencjału rozwojowego i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz w środowisku społecznym.

Pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni. Pomoc ta jest organizowana i udzielana we współpracy z rodzicami uczniów, poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana jest dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Korzystanie z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne. Udzielana jest ona uczniom przede wszystkim w trakcie bieżącej pracy z nimi oraz w formie: klas terapeutycznych, zajęć rozwijających uzdolnienia, zajęć rozwijających umiejętności uczenia się, zajęć dydaktyczno – wyrównawczych, zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, zajęć logopedycznych, zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne, innych zajęć o charakterze terapeutycznym, zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, zindywidualizowanej ścieżki kształcenia, porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń. Porady, konsultacje, warsztaty organizowane są też dla rodziców uczniów i nauczycieli. Maja one na celu wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniom. Planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej – we współpracy z nauczycielami i specjalistami – należy do wychowawcy klasy.

Nauczyciele i specjaliści w szkole prowadzą w szczególności:

• obserwację pedagogiczną, w trakcie bieżącej pracy z uczniami,
        • wspomaganie uczniów w wyborze kierunku kształcenia i zawodu w trakcie bieżącej z nimi pracy.

Specjaliści udzielający konkretnej pomocy psychologiczno – pedagogicznej wspierają nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych w dostosowaniu sposobów i metod pracy do możliwości psychofizycznych tych uczniów. Nauczyciele i specjaliści oceniają efektywność udzielonej pomocy i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia. Planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym ustalanie form udzielania pomocy, okresu ich udzielania, wymiaru godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, jest zadaniem zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem. Ustalenia te są uwzględniane w opracowanym dla niego indywidualnym programie edukacyjno – terapeutycznym.

W naszej szkole uczniowie objęci są rożnymi formami zajęć na podstawie opinii lub orzeczenia poradni psychologiczno – pedagogicznej albo decyzją wychowawcy klasy. W szkole zatrudnieni są specjaliści: terapeuci pedagogiczni, logopeda, pedagog, doradca zawodowy.