• Szkolne Koło Wolontariusza

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze  jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.”

Wolontariat w naszej szkole

Praca w Szkolnym Kole Wolontariusza rozwija wśród uczniów postawę otwartości i wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Pokazuje jak wiele radości sprawia bezinteresowne pomaganie innym. Uczniowie przy wsparciu rodziców, nauczycieli oraz opiekuna biorą udział w różnych akcjach charytatywnych.

Korzyści płynące z wolontariatu:

• radość z pomagania,
            • przygoda,
            • poczucie satysfakcji,
            • współdziałanie,
            • podejmowanie nowych wyzwań,
            • dobrze spędzony czas,
            • zawieranie nowych znajomości,
            • rozwijanie zainteresowań.

Nasze Szkolne Koło Wolontariusza zostało założone 10 grudnia 2019r. Opiekunem Szkolnego Koła Wolontariusza została Krystyna Mandziej. Pierwsze spotkanie z chętnymi członkami wolontariatu odbyło się 14 stycznia 2020r. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem Szkolnego Koła Wolontariusza oraz z planem pracy.

Zanim jednak została powołana grupa Szkolnego Koła Wolontariusza, działaliśmy już wcześniej w sekcji wolontaryjnej Samorządu Uczniowskiego. Zbieraliśmy karmę dla Kożuchowskich zwierzaków do adopcji. Przez wiele lat zbieraliśmy nakrętki na rehabilitację dla Eli ze Stypułowa. Akcję tę będziemy nadal kontynuować, gdyż w Kożuchowie mieszka mały chłopczyk, ma na imię Jaś i walczy o swój wzrok. Uczniowie pomagali wykonywać kartki świąteczne pani Agnieszce Zamroziewicz i pani Emilii Bęben dla Domu Seniora w Niemczech.

Zdążyliśmy też brać udział w akcji WOŚP. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali wytwory artystyczne, które zostały przekazane na kiermasz WOŚP oraz brali udział w kweście pieniężnej, którą zorganizowała opiekunka Szkolnego Koła Wolontariusza, gdyż sama 12 stycznia 2020r została wolontariuszką WOŚP.

• Nasze działania:

• Uczymy się pomagać potrzebującym

Zbieramy znaczki dla Pallotyńskej Fundacji Misyjnej „Salvatti”

Od razu wyznaczyliśmy sobie pierwsze działanie jakim jest zbieranie używanych znaczków dla Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej „Salvatti” na animacje misyjne.  Nasze wolontariuszki przygotowały dla każdej klasy słoiczki, ładnie udekorowały pokrywki masą porcelanową i pokolorowały. W ten sposób w każdej klasie jest miejsce, do którego można zbierać powycinane z kopert lub kartek znaczki.

Organizujemy kiermasz ciast na operację dla Jakuba Kwarty ze Stypułowa

Chłopiec ma 15 lat i pochodzi ze Stypułowa. Urodził się z całkowitym rozszczepem wargi i podniebienia. Jak do tej pory był leczony w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Jest już po 5 operacjach. Jego wada wymaga dalszego leczenia i dalszych operacji. Tym razem kolejne operacje związane z rozszczepem wargi i rekonstrukcją podniebienia nie będą już refundowane przez NFZ (operacje są planowane w Centrum medycznym KRAJMED). Jakub bardzo chciałby funkcjonować tak jak jego zdrowi rówieśnicy.

Kochani Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele

Bardzo Wam Wszystkim dziękujemy za wsparcie, zaangażowanie i przyłączenie się do akcji „Dzielny, kochany Jakub”. Serdecznie dziekujemy Rodzicom  za wspaniałe i smaczne wypieki na kiermasz ciast. Dziękujemy też naszej Pani Dyrektor, że pozwoliła nam na takie przedsięwzięcie oraz wszystkim wolontariuszkom za pomoc podczas kiermaszu. Zebrane środki zostaną przekazane na rzecz Fundacji Nieskończone Możliwości.

Nasze wolontariuszki pod kierunkiem p. Krystyny Mandziej, piekły ciasto w szkole. Były to muffinki. Same wszystko przygotowały, odmierzyły, wymieszały i nałożyły do foremek na muffinki. Pomagał nam nasz pan konserwator Wojciech Marduła. Obsługiwał piekarnik i czuwał aby nikt się nie poparzył podczas pieczenia.
            A oto efekty.

Wolontariuszka Roksana Marduła była wraz z opiekunką w godzinach popołudniowych, Krystyną Mandziej w Zamku w Kożuchowie na warsztatach robienia aniołków z masy porcelanowej. Na warsztaty przybyli również wolontariusze z kożuchowskich szkół. Wytwory artystyczne mają być przekazane w podzięce dla sponsorów akcji.

19 lutego 2020r. wolontariuszki Aleksandra Raczykowska, Hanna Woźniak i Julia Pokorska wraz z opiekunką Krystyną Mandziej w Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie  pomagały przy oznaczaniu fantów na loterię dla Jakuba, która ma się odbyć 22 lutego 2020r. również w Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie.

Rodzice Gabrysi, przekazali obraz na licytację dla Jakuba.

Darczyńcom bardzo dziękujemy.

Opiekujemy się naszymi młodszymi kolegami i koleżankami

Przed lekcjami w czasie przerw i  po lekcjach nasi wolontariusze opiekują się młodszymi kolegami w świetlicy szkolnej, na korytarzu lub na boisku szkolnym. Są to uczennice klasy 6a: Aleksandra Gogłuszko, Zofia Trybus, Aleksandra Szwarczyńska, a także uczennica z klasy 4 Emilia Kępińska. Grają w gry stolikowe, bawią się z dziećmi na boisku szkolnym, czasami też pomagają w odrabianiu lekcji.

W czasie przerw lubimy też opiekować się naszym młodszym kolegą.

Cała Polska czyta dzieciom, czytamy i my

Włączamy się też do akcji promującej czytelnictwo w całej Polsce, „Mirocin czyta dzieciom”. Dziewczynki z klasy 6a Kornelia Łyskawka i Julia Szmaragowska w przedszkolu w grupie sześciolatków czytały, dnia 20 stycznia 2020r., „Alicję z krainy czarów”. Kolejny raz poszły czytać 12 lutego 2020r. Przedstawiły dzieciom  bajki „Kreda i serek” oraz „Sztuczka ze znikaniem”. Katarzyna Czaplińska i Aleksandra Urbańska w grupie cztero- pięciolatków czytały, dnia 10 lutego2020r, bajkę pt. „Piękna i Bestia”. W ten sposób chcemy zachęcić i przekonać maluchy do uważnego słuchania, a w przyszłości do samodzielnego czytania.