„Akademia Pana Kleksa”
19 marca 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym o godzinie 9:00 zebrali się w wyznaczonych klasach, by po raz kolejny obejrzeć spektakl w ramach projektu „iTeatr dla szkół”.
Tym razem był to przygotowany przez Teatr Maska w Rzeszowie, na podstawie książki Jana Brzechwy, musical „Akademia Pana Kleksa”.
Spektakle profilaktyczne
,,Na misiowych urodzinach – najważniejsza jest rodzina”, spektakl ukazujący wartość, jaką jest rodzina, wzajemna pomoc i szacunek, 14 marca obejrzały dzieci z klas 0 – III. Dzięki dynamicznej grze dwóch aktorów z Teatru ,Maska” w Krakowie dzieci dowiedziały się, że rodzinę tworzą osoby, które łączą więzy krwi, ale również bliska relacja – relacja wyjątkowa. Rodzina to emocje i uczucia nie do powtórzenia. Członkowie rodziny powinni chcieć siebie nawzajem słuchać i rozumieć, wspierać i pomagać w trudnych chwilach. Jednak w naszym zabieganym świecie nie zawsze doceniamy fenomen, jakim jest rodzina. Nie dostrzegamy skarbu, jakim jest dom rodzinny. Na szczęście członkowie rodziny, głównej bohaterki spektaklu Misi Matysi, zrozumieli, że ich zajęcia i plany są mniej ważne od urodzin Misi. Postanowili naprawić swój błąd i wraz z dziećmi zrobić Misi ogromną niespodziankę
Pogadanka z funkcjonariuszami policji
14 marca 2019 roku uczniowie z klas VI – VIII spotkali się z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. Spotkanie dotyczyło rożnych rodzajów przemocy i agresji, również tzw. „hejtu”. Panie policjantki uświadomiły dzieci, że informacje, które umieszczają w internecie, nawet po usunięciu, pozostają w sieci. Odpowiednie służby mają swoje sposoby, aby te informacje, obrażające daną osobę, odzyskać. Dlatego też nikt nie jest anonimowy i bezkarny w sieci. Nikt też nie dał nam prawa oceny i obrażania innych. Jest to przestępstwo, za które ponosi się odpowiedzialność karną. Mówiły też, że nauczycielom należy się szacunek za ich pracę. Nauczyciele chcą uczyć i wychowywać. Pomagają rodzicom dobrze wystartować ich dzieciom w dorosłe życie. Uświadomiły również uczniom, że nauczyciel, podobnie jak policjant, strażnik miejski, jest funkcjonariuszem publicznym, ma on prawo złożyć zawiado
"Pszczółka Maja"
28 lutego 2019r. dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość obejrzenia przedstawienia „Pszczółka Maja” w Nowosolskim Domu Kultury. Dzieci mogły przenieść się na kolorową łąkę w środku lata. Usłyszeliśmy tego dnia cykanie świerszczy, bzyczenie trzmieli i wesoły śpiew ptaków. Głównymi bohaterami przedstawienia byli oczywiście tytułowa pszczółka Maja oraz jej przyjaciel Gucio, a także zmęczony żuczek, muzykalna pajęczyna, motyle i wiele innych. Przedstawienie było pełne humoru co podkreślało ciepły charakter opowieści i wywoływało nieustanny uśmiech na twarzach dzieci.
"Powiatowy Lubuski Konkurs Recytatorski"
W dniach 7-8 marca w Nowosolskim Domu Kultury odbyły się prezentacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego w ramach Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży Pro Arte 2019.
Po przesłuchaniu 90 uczestników Rada Artystyczna postanowiła nominować do Finału Wojewódzkiego:
w II kategorii wiekowej (klasy IV-VI szkół podstawowych)
"Wędrówka do Panamy"
11 marca gościliśmy w naszej szkole aktora teatru Złota Kaczka z Otynia pana Grzegorza Kmiecia. Tym razem dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. „Wędrówka do Panamy”. Była to opowieść o podróży tygrysa i niedźwiedzia w poszukiwaniu wyśnionej krainy marzeń, jaką miała być pachnąca bananami Panama. Podczas wędrówki spotkali mysz, lisa, krowę, zająca, jeża oraz wronę. Na koniec okazało się, że ta cudowna, wyśniona kraina, to ich własny dom, las, w którym zbierali grzyby, a także rzeka, w której łowili ryby. Aktor uświadomił dzieciom, że każdy z nas ma taką cudowną krainę. Wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła i pokochać to, co nas otacza.
„Jestem bezpieczny na wsi” – pogadanka z przedstawicielkami KRUS
11 marca 2019r. w szkole gościliśmy przedstawicielki KRUS z Nowej Soli. Pani kierownik Danuta Gonczarko i inspektor Kamila Marzec przeprowadziły z uczniami klas I-III pogadankę na temat zagrożeń, jakie mogą napotkać dzieci podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Uczniowie obejrzeli przygotowany dla nich film pt. „Rodzina Porażków”, przedstawiający rożne sytuacje niebezpieczne dla dzieci mieszkających na wsi. Panie rozdawały książeczki i kolorowanki pt. „Upadek to nie przypadek”, ”Bezpiecznie na wsi”. Na zakończenie spotkania przedstawicielki KRUS przedstawiły cele i zasady udziału dzieci w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje”. Chętni uczniowie prace konkursowe wykonają w szkole.
"Dzień Kobiet w kinie"
Klasa czwarta i klasy piąte wraz ze swoimi wychowawczyniami panią Emilią Bęben, panią Agnieszką Zamroziewicz i panią Krystyną Mandziej, postanowiły uczcić Dzień Kobiet wyjazdem do kina Cinema City w Zielonej Górze.
Obejrzeliśmy wspaniały film pt. „O psie, który wrócił do domu”. Fabuła filmu skupia się na suczce Bella, która jako szczenię, zostaje przygarnięta przez Lucasa i jego matkę. Pies jest bardzo pogodny. Wprowadza do domu właścicieli dużo radości. Pełni też rolę terapeutyczną w szpitalu dla byłych wojskowych. Nieprzyjazne wydarzenia powodują, że Bella musi opuścić dom i zamieszkać gdzie indziej. Bardzo daleko od Lucasa. Jednak tęsknota sprawia, że ucieka i podejmuje samotną wędrówkę, aby dotrzeć do swoich wcześniejszych właścicieli. Po dwu i pór roku, wyczerpana długą, pełną niebezpieczeństw drogą, powraca do Lucasa i jego matki. Niejednej osobie oglądającej film w kinie z
„Młodzież Zapobiega Pożarom”
W lutym odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej został przeprowadzony przez strażaków z OSP Mirocin Górny, Mirocin Dolny i Studzieniec. Do rywalizacji przystąpiło 25 uczniów naszej szkoły. Rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Do gminnego turnieju przeszli następujący uczniowie:
Warto było czekać!!!
Na początku roku szkolnego uczniowie naszej szkoły wysłali laurki oraz życzenia z okazji rocznicy ślubu królowej Anglii Elżbiety i księcia Filipa. Uczniowie starszych klas opisali również swoje rodziny, zainteresowania oraz szkołę. Po kilku miesiącach oczekiwania udało się, do szkoły właśnie dotarła tajemnicza przesyłka ...list od pary królewskiej wraz z załączonymi zdjęciami. Królowa Elżbieta gorąco podziękowała naszym uczniom za pamięć oraz piękne życzenia. Szczególne podziękowania zaadresowane zostały do Gracjana Postrożnego, którego list spodobał się parze królewskiej najbardziej. Królowa wspomniała również, jak ważne jest dla niej to, że dzieci odważyły się napisać do niej listy w języku angielskim. Mamy nadzieję, że przez to doświadczenie uczniowie docenią jak ważna jest nauka języków obcych i będą bardziej zmotywowani do poszerzania swojej wiedzy językowej.
„Co tak huczy, co tak brzmi, gnomy, trolle oraz my!”
„Co tak huczy, co tak brzmi, gnomy, trolle oraz my!”- pod takim tytułem odbyło się 6 marca 2019 r. kolejne muzyczne spotkanie uczniów naszej szkoły z filharmonikami Lubuskiego Biura Koncertowego Orfeusz. Tym razem muzycy zapoznali dzieci z starymi norweskimi instrumentami: kandele (instrument strunowy, tarabuk (bębenek). Uczniowie słuchali, także brzmienia znanych instrumentów perkusyjnych: talerzy, trójkąta, grzechotki, janczarów, a także fletów prostych: sopranowego i altowego oraz fletu poprzecznego. Przy pomocy zróżnicowanej melodii muzycy wprowadzili małych słuchaczy w odległe czasy średniowiecznych krajów Skandynawskich. Opowiadali o norweskich dzielnych wikingach oraz trollach. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i przejęciem śledziły losy Włóczykija – głównego bohatera muzycznej opowieści. Mali słuchacze za piękny, kształcący występ podziękowali gromkimi brawami.
"Deutsch hat Klasse - Niemiecki ma klasę"
Od października do marca uczniowie klasy Vb wraz z wychowawcą – nauczycielką języka niemieckiego panią Emilią Bęben uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie dla klas 4-6 organizowanym w ramach projektu Goethe-Institut „Niemiecki ma klasę/ Deutsch hat Klasse”.
Konkurs składał się z kilku kroków. Krok 1 polegał na zmianie miejsca nauczyciela w klasie. Krok 2 to „puste ściany”, a krok 3 – inne ustawienie ławek. Po dokonaniu zmian w sali i przeprowadzeniu zajęć nauczyciel rozmawiał każdorazowo z dziećmi o ich wrażeniach, o tym jak oni odebrali te modyfikacje i jaki wpływ miały one na ich pracę na lekcji. Okazało się, że uczniowie klasy Vb są otwarci na zmiany i że sprzyjają one nauce języka niemieckiego. W kroku 4 piątoklasiści wspólnie z nauczycielem stworzyli plakat przedstawiający całą klasę. W kroku 5 uczniowie tworzyli w grupach pięć plakatów edukacyjnych o różnej aktualnie p
"Magiczne brzmienie"
18 lutego kolejny raz w naszej szkole gościli muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz”.
Tym razem bohaterami muzycznego spotkania były instrumenty dęte blaszane: trąbka, puzon oraz tuba. Dzieci dowiedziały się, jak są zbudowane, a także usłyszały ich magiczne brzmienie. Przekonały się, że na owych instrumentach można grać zarówno głośno, jak i cicho. Okazało się również, iż najstarsza, wbrew pozorom, jest najmniejsza trąbka-3000 lat, a najmłodsza- ogromna tuba. „Lekka kawaleria”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło”- utwory te rozbawiły widownię, która wyrażała swój podziw i zadowolenie poprzez głośne oklaski.
„Deutsch hat Klasse – Niemiecki ma klasę” Edycja 2018/2019
PODSUMOWANIE PRACY NAD PROJEKTEM
Prace nad projektem „Deutsch hat Klasse” – „Niemiecki ma klasę” dobiegły końca. Przez wiele miesięcy grupa projektowa a dokładnie klasa VIII wraz z nauczycielem germanistą panią Agnieszką Zamroziewicz dążyła do przekształcenia sali języka niemieckiego – 26. W wyniku naszych wspólnych działań wypracowaliśmy sobie piękną pracownię, stworzyliśmy atmosferę i warunki sprzyjające nauce języka niemieckiego.
"Przed wyborem szkoły"
12 lutego 2019r. klasa VIII gościła przedstawicieli ZSP5 z Kożuchowa.
Na spotkanie przybyły Panie Renata Raczykowska i Małgorzata Antosik, które zajmują się doradztwem zawodowym oraz uczennice II klasy technikum realizującej innowację wojskową.
Na początku uczniowie zostali zapoznani z nową strukturą szkolnictwa po ośmioklasowej szkole podstawowej. Obie Panie zwracały uwagę, jak ważną decyzję muszą podjąć ósmoklasiści. Decyzja o wyborze kolejnego etapu kształcenia powinna zostać podjęta samodzielnie, zgodnie z ich zainteresowaniami. Następnie została przedstawiona oferta edukacyjna ZSP5 w Kożuchowie. Uczennice z klasy z innowacją wojskową opowiedziały o projektach i kursach realizowanych w ich szkole.
„Cyberprzemoc”
07 lutego 2019 uczniowie klas IV – VIII spotkali się z pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli, sierż. szt. Mariuszem Jakubowskim Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci.
Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne, w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw.
Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W każdym zdaniu
"W rytm krakowiaczka"
Dnia 30.01.2019r., muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz” zaprosili naszych małych melomanów z przedszkoli i klas I-III na koncert polskiej muzyki ludowej. Była to muzyczna opowieść o słynnym Krakowie i związanych z nim wspaniałych legend i opowieści. Muzycy przebrani w przepiękne stroje ludowe zaprezentowali tradycyjny taniec – krakowiaczek. W rytm krakowiaczka dzieci klaskały na sygnał, który batutą dawała prowadząca. Poznaliśmy historię Krakowa, biesiady, uczty oraz bale na słynnym zamku znajdującym się na Wawelu. Nie zabrakło również opowieści muzycznej o słynnym smoku wawelskim, który został pokonany przez Szewczyka Dratewkę. Największą furorę zrobił występ ucznia klasy 2 Janka Bobowskiego, który przebrał się za Lajkonika i tańczył w rytm muzyki. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali przygotowanej prezentacji muzycznej przy dźwiękach klarnetu, syntezatora oraz gi
"Bezpieczne ferie"
Tuż przed feriami 10 stycznia 2019 r. odbył się apel „Bezpieczne ferie”, w czasie którego uczniowie klasy III przedstawili najważniejsze zasady bezpieczeństwa jakie powinny przestrzegać wszystkie dzieci w czasie wolnym od zajęć w szkole. Uczniowie zaprezentowali znajomość podstawowych zasad postępowania i zachowania w czasie ferii zimowych oraz poruszania się po drogach. Przypomnieli o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni. W czasie zimy ważne jest również właściwe ubieranie się, aby uniknąć przeziębień. Występ uczniów uatrakcyjniła piosenka„Biała zima”. Mamy nadzieję że wszyscy uczniowie zastosują się do rad udzielonych przez trzecią klasę.
"Cyrk leśnych robaczków"
Dnia 8 stycznia, po raz pierwszy w nowym roku kalendarzowym gościliśmy aktorów teatru KRAK-ART z Krakowa. Przedstawienie interaktywne pt: „Cyrk leśnych robaczków” opowiadało o mieszkańcach pobliskiej łąki oraz leśnej polanki. Pewnego dnia na polanie rozbił swój namiot cyrk: pszczółki motyle, biedronki zgłosiły się na casting mający na celu wyłonić wśród owadów artystów cyrkowych. Jedynie mały żuczek, który – jak sądził nie miał talentu aktorskiego, nie wziął udziału w tym niezwykłym castingu. Prowadzony przez eleganckiego łowcę talentów – konika polnego. Niestety, naiwne owady nie próbowały się nawet dowiedzieć, kto jest właścicielem cyrku. Na szczęście ich przyjaciel- żuczek poeta, zdążył uratować je przed apetytem przebiegłej szefowej cyrku- pajęczycy. Kolorowe i muzyczne przedstawienie przeniosło dzieci w świat maleńkich owadów. Dzieci miały okazję aktywnie w nim uczestniczyć, tańcząc
Przedszkolaki potrafią przygotować śniadanie. Robią pyszne kanapki oraz desery
Dnia 14 grudnia 2018r dzieci 6-letnie podjęły wielkie wyzwanie- postanowiły samodzielnie przygotować dla siebie pyszne i zdrowe kanapki.
Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk wszyscy zabrali się do pracy. Na stołach zagościły świeże warzywa: sałata, rzodkiewki, papryka, pomidor oraz ogórek. Nie zabrakło wędliny, sera a także pieczywa. Z wielkim zaangażowaniem przedszkolaki smarowały chleb masłem, układały produkty tworząc kolorowe i wesołe kanapki, które potem z apetytem wszyscy zjedli.
- Poniedziałek 07.04.2025
Galeria zdjęć
brak danych