Światowy Dzień Zwierząt to święto, które obchodzimy corocznie 4 października. Kl.III postanowiła również zasygnalizować swój udział w obchodach tego dnia.
Aktualności
Światowy Dzień Zwierząt
- 17.11.2023
- 1
Dzień Jabłka w Zerówce
- 15.10.2023
28 września w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych. Dzieci rozpoznawały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Przedszkolaki tego dnia słuchały ciekawych opowiadań i piosenek o jabłkach, wykonywały prace plastyczne, a także wzięły udział w konkurencjach zręcznościowych z jabłkami.
Iwona Górecka - Spyrka
5
Ekologiczny Turniej Sportowy
- 15.10.2023
3 października uczennice: Magdalena Staroszczuk, Patrycja Bernard, Hanna Gawęda, Julia Kępińska oraz Paulina Rębowiecka reprezentowały naszą szkołę w Ekologicznym Turnieju Sportowym organizowanym przez Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli. W Turnieju wzięło udział 8 szkół z powiatu zielonogórskiego i nowosolskiego. Uczestnicy rywalizowali na stanowiskach zręcznościowych związanych z ekologią, a także rozwiązywali test wiedzy ekologicznej. Nasze dziewczynki zajęły II miejsce. Była to świetna zabawa i jednocześnie promowanie postaw ekologicznych.
Beata Różycka
Owocowe i warzywne sałatki w klasie II.
- 15.10.2023
Na zajęciach o zdrowym odżywianiu uczniowie klasy II pod kierunkiem p. Moniki Konigsberg postanowili wykonać pyszne sałatki owocowe i warzywne. Były marchewki, pietruszki, ogórki, jabłka, gruszki, śliwki, winogrona oraz owoce tropikalne takie, jak: banany, mandarynki a nawet figi. Z wielkim zapałem obierały i kroiły owoce i warzywa wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu. Kolorowa sałatka smakowała wyśmienicie!!! Na zajęciach również dużo rozmawialiśmy o zdrowej żywności i odpowiednim odżywianiu, które jest tak ważne dla rozwoju ciała i umysłu. Dzieci poznały także zasady zdrowego odżywiania, uczyły się zasad higieny i dbania o własne zdrowie. Po takich zajęciach dzieci na pewno zapamiętają, że to co zdrowe może być również bardzo smaczne. Monika Königsberg
5
Obserwacje mikroskopowe na lekcji biologii w kl.V
- 15.10.2023
W poniedziałek 2 października na lekcji biologii pod kierunkiem Pani Katarzyny Jastrzębskiej uczniowie przeprowadzali obserwacje mikroskopowe. Piątkolasiści pod mikroskopami z „Laboratorium Przyszłości” oglądali tkanki roślinne i zwierzęce oraz tkanki roślinne z własnoręcznie przygotowanych preparatów. To była interesująca lekcja wprowadzająca w świat mikroorganizmów. Katarzyna Jastrzębska
3
Ponownie "Czwartek lekkoatletyczny"
- 01.10.2023
W drugim Czwartku LA po raz pierwszy wystartowali Natalia i Kamil z IV klasy. Bardzo dobrze zaprezentowali się wspólnie z całą grupą, w efekcie dzisiaj aż 9 zwycięstw indywidualnych. Rekordy życiowe ustanowione przez Hanię w skoku wzwyż, Emilię w skoku w dal, Patrycję na 600m. Ostatni jesienny start odbędzie się 5 października.
4
Projekt "Nasza szkoła w liczbach".
- 01.10.2023
Mediana, średnia arytmetyczna, prawdopodobieństwo oraz statystyka nie stanowią już problemu dla ósmoklasistów. A to wszystko za sprawą projektu „Nasza szkoła w liczbach” zrealizowanego na lekcjach matematyki.
Samorząd uczniowski.
- 01.10.2023
Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym ma już swojego przewodniczącego a raczej przewodniczącą Samorządu Szkolnego. Już drugi rok z rzędu została nią Emilia Kępińska, uczennica klasy 8. Gratulujemy Emilce wygranej i życzymy wielu ciekawych działań.
Ciekawa lekcja przyrody - "Laboratoria Przyszłości".
- 01.10.2023
25 września uczniowie klasy 4 na lekcji przyrody korzystali z mikroskopu, który szkoła otrzymała w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.
Tematem lekcji była obserwacja mikroskopowa komórek roślinnych. Na początku zajęć uczniowie pracując w grupach, przygotowali preparaty mikroskopowe ze skórki cebuli. Następnie oglądali swoje prace pod mikroskopem, dzięki czemu mogli zaobserwować elementy budowy komórek.
Zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów i odkrywanie świata niewidocznego gołym okiem, zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem oraz angażują uczniów w przygotowanie i obserwację obiektów biologicznych.
Mikroskopy i specjalne zestawy narzędzi pozwalają odkrywać tajniki mikroświata oraz rozwijać kreatywność podczas zajęć.
1
POLA NADZIEI - podsumowanie akcji.
- 01.10.2023
Nasze "Pola Nadziei" zakończone. Dzięki aktywnie działającym Wolontariuszkom udało nam się sprzedać cebulki na całkiem niemałą sumkę, jak na naszą małą społeczność. Cebulki zostały również ofiarowane dla szkoły i zasadzone na naszym terenie, tak by przypominały nam o ludziach potrzebujących pomocy w hospicjach. Dziękujemy tym którzy włączyli się do akcji w każdy możliwy sposób, nie pozostając obojętnym na potrzeby innych.
XX Memoriał Pawła Piotrowskiego.
- 01.10.2023
Po raz kolejny i tradycyjnie już szkolna drużyna reprezentowała nas w turnieju piłki nożnej na Memoriale Pawła Piotrowskiego. Miło nam poinformować, że drużyna zajęła III miejsce. Imprezę urozmaicił pokaz mistrza Polski w freestyle. Brawo dla naszych piłkarzy!!!
"O rybaku i złotej rybce".
- 22.09.2023
20.09.2023r. Do naszej szkoły zawitał Teatr Tragart z Krakowa. Klasy I-III oraz przedszkolaki miały okazję oglądać spektakl pt. „O rybaku i złotej rybce”. To historia poczciwego rybaka, który złowił złotą rybkę spełniającą życzenia oraz jego chciwej żony, która przekonała się, że pieniądze szczęścia nie dają. Bajka przypomniała zgromadzonym o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca i o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić. Dzieciom spodobali się główni bohaterowie przedstawienia, czyli rybak, złota rybka i żona rybaka. Szkolna widownia biła gromkie brawa artystom, którzy przygotowali spektakl. Paulina Maścibroda
3
Turniej szkół – Młodzi Bohaterowie Sportu.
- 22.09.2023
Dnia 20.09.2023r uczniowie naszej szkoły z klas II, III i IV stanęli do konkurencji sportowych w Gminnym Turnieju Szkół pt. „Młodzi Bohaterowie Sportu”, pod patronatem Burmistrza Kożuchowa – Pawła Jagaska.. Zawody się odbyły na Stadionie Miejskim w Kożuchowie Dzieci rywalizowały w swoich kategoriach wiekowych grając w Dwa ognie, uczestnicząc w wyścigach rzędów oraz skacząc z miejsca na odległość. Zawody przyniosły dzieciom wiele radości i satysfakcji. Klasa II zajęła 3 ms w kategorii klas drugich. Otrzymała pamiątkowy dyplom, puchar oraz medal dla każdego zawodnika. Pozostałe grupy otrzymały dyplom i pamiątkowe medale. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Organizatorom dziękujemy za zorganizowanie wspaniałej imprezy sportowej.
Opiekunami grup byli pani Krystyna Mandziej i pan Jerzy Różycki
2
"Czwartki lekkoatletyczne".
- 19.09.2023
Nasi reprezentanci pokazali się dzisiaj z najlepszej strony na Nowosolskich Czwartkach Lekkoatletycznych . Zajęcie miejsc na podium, niewątpliwie świadczy o wysokiej, sportowej formie naszych uczniów. Gratulujemy sukcesów oraz dziękujemy za profesjoanlne wsparcie nauczyciela wychowania fizycznego p. Jerzego Różyckiego.
5
Dzień Kropki.
- 17.09.2023
Dzień Kropki
15 września świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kropki. To święto twórczości, kreatywności i wiary
we własne możliwości wywołało wiele uśmiechu na twarzach uczniów i nauczycieli. Obowiązkowym
strojem tego dnia były oczywiście kropki: na ubraniach, butach, a nawet na twarzach. Uczniowie
uczestniczyli w szeregu ciekawych zajęć. Najmłodsi wykonywali ćwiczenia manualne na kropkach,
korzystali z maty edukacyjnej w kształcie koła, brali udział w zabawach ruchowych. W klasach starszych
pojawiły się kropkowane rysunki geometryczne, doświadczenia na kropkach przy użyciu pisaków i wody
oraz mandale geometryczne. Podczas Dnia Kropki wszyscy świetnie się bawili.Joanna Königsberg
Nowy rok szkolny 2023/2024.
- 02.09.2023
Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2024 w dniu 4 września 2023 r. Tradycyjnie, jak co roku rozpoczynamy Mszą Św. o godz. 8.00. Następnie o godz 9.00 apel przed szkołą i spotkanie z wychowawcami klas. Wychowawcy wprowadzą dzieci do szkoły.
Harmonogram spotkań:
4/5 latki – Jagódki – Bogumiła Żyrolis sala 37
6 latki – Zerówka – Iwona Górecka-Spyrka sala 36
I klasa – Małgorzata Korfanty sala 38
II klasa – Monika Königsberg sala nr 1
III klasa – Katarzyna Jastrzębska sala nr 3
IV klasa - Emilia Bęben sala nr 27
V klasa – Krystyna Mandziej sala nr 6
VI klasa – Anna Czarnota sala nr 24
VII klasa – Jerzy Różycki sala nr 25
VIII klasa – Joanna Königsberg sala nr 28
Zakończenie spotkań – godzina 10.40, odjazdy autobusów - Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym ( godz. 10.50).
Informuję, że w dzienniku Librus udostępnione zostały rozkłady autobusów.
Pamiętajcie o bezpiecznym powrocie do szkoły.
Dyrektor Szkoły
Katarzyna Wójkiewicz-Huszcza
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Pożegnanie Dyrektora Szkoły Elwiry Hajnos-Pituch
- 28.06.2023
W dniu 23 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym, tradycyjnie po mszy świętej, o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.
Na początku głos zabrała dyrektor szkoły Pani Elwira Hajnos-Pituch. Podczas uroczystości po raz ostatni odchodząca na emeryturę dyrektor szkoły wspólnie z wychowawcami wręczyła wyróżnionym uczniom świadectwa i nagrody oraz listy gratulacyjne dla Rodziców.
Zakończenie roku szkolnego jest okazją do podsumowań i refleksji dotyczących różnych obszarów życia i funkcjonowania szkoły. Podziękowania otrzymali również Rodzice, za aktywne uczestnictwo w życiu klasy i szkoły oraz zaangażowanie społeczne.
Po oficjalnej części apelu, klasa VII żegnała klasę VIII. W podzięce wręczono kwiaty dla wychowawczyni klasy VIII, pani Agnieszce Zamroziewicz oraz drobne upominki dla uczniów .
Następnie klasa VIII podziękowała za osiem lat nauki wszystkim nauczycielom, rodzicom, jak i całej społeczności szkolnej.
Smutnym elementem całej uroczystości było pożegnanie przez wszystkich pracowników szkoły, rodziców i uczniów obecnej pani dyrektor Elwiry Hajnos-Pituch, która po 41 latach pracy w szkole, udaje się na zasłużoną emeryturę. Wraz z odejściem pani Dyrektor, pożegnano również panią Joannę Gołaszewską , która przez 16 lat pełniła funkcję sekretarza szkoły.
W imieniu rady pedagogicznej oraz pracowników administracji i obsługi, Pan Jerzy Różycki skierował do Pani Dyrektor podziękowania i wyraził wdzięczność za trud w wykonywaniu zadań dyrektora. Podziękował również za współpracę, wszelką pomoc, wsparcie i życzliwość.
Pani Dyrektor!
Pragniemy podziękować Pani za dowodzenie naszą „DRUŻYNĄ” przez 17 lat.
Dziękujemy za każdą chwilę spędzoną z nami, za życzliwość, wsparcie, wyrozumiałość, pomoc w każdej trudnej sytuacji, a przede wszystkim za dobre i wrażliwe serce.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to, że przez te wszystkie lata dbała Pani o uczniów, pracowników, a także o szkołę, która z roku na rok stawała się coraz piękniejsza i wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.
Szkoła – to dla Pani drugi dom. Dlatego wszystkie siły i całe serce włożone w wychowanie, edukację oraz rozwój uczniów jest przykładem największej troski oraz dbałości o przyszłość młodego pokolenia.
„Jesteśmy jedną rodziną” - słowa te tak często przez Panią wypowiadane, mają swoje odzwierciedlenie każdego dnia, kiedy przekraczamy próg szkoły.
Potrafiła Pani stworzyć taką atmosferę, tak zjednoczyć nas wszystkich, że z wielką radością przebywamy ze sobą, pomagamy sobie nawzajem, razem rozwiązujemy problemy i nigdy nie rywalizujemy.
Dlatego dzisiaj za to wszystko całym sercem i ze wszystkich sił
DZIĘKUJEMY!!!
Grono Pedagogiczne i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym
Mirocin Dolny 23.06.2023r.
W imieniu społeczności uczniowskiej podziękowania skierowali uczniowie: Hania Gawęda i Maciej Kotarski
Serdecznie dziękujemy Pani za wieloletnią pracę na rzecz dobra szkoły oraz uczniów. Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość.
Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Beata Bernad w imieniu Rodziców serdecznie podziękowała Pani dyrektor za wieloletnią pracę na rzecz dobra szkoły i dzieci.
Pani Dyrektor mgr Elwirze Hajnos-Pituch
Składamy serdeczne podziękowania za siedemnastoletni trud włożony w pracę dla dobra szkoły. Dziękujemy za zapewnienie naszym dzieciom dogodnych warunków do nauki a także za objęcie ich troskliwą opieką oraz za wieloletnią wspólpracę z rodzicami, wyrozumiałość i życzliwość
Rada Rodziców
Mirocin Dolny, 23.06.2023 rok
Pani Dyrektor ze wzruszeniem podziękowała wszystkim za owocną, wieloletnią współpracę i za miłą, serdeczną atmosferę. Pożegnała się z Pracownikami szkoły, Uczniami i Rodzicami. Absolwentom życzyła dostania się do wybranych szkół ponadpodstawowych, wspaniałych sukcesów, dobrych wyborów, spełnienia marzeń!
Wszystkim życzyła słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Po tylu emocjach i wrażeniach, które towarzyszyły na uroczystym apelu, uczniowie przeszli do swoich klas z wychowawcami.
Wycieczka do Skalnego Miasta
- 28.06.2023
22 czerwca , uczniowie klas IV-VIII wraz z kierownikiem wycieczki panią Agnieszką Zamroziewicz oraz opiekunami Anną Pawlikowską, Jerzym Różyckim oraz Piotrem Wasylciowem wyruszyli o 8 rano na wycieczkę do Czech- do Adrszpaskim Skalnego Miasta. Dla klasy VIII była to ostania wycieczka .
Po dotarciu na miejsce przewodnik z biura podróży Mega Tours, pan Mirosław, który nam towarzyszył przez cały dzień, rozpoczął wędrówkę od niesamowitej panoramy na malownicze jeziorko. Szmaragdowa woda wypełnia dawny kamieniołom, którego brzegi otaczają skały o fantazyjnych kształtach. Na bajkowej trasie, biegnącej poprzez tajemnicze labirynty skalne zobaczyliśmy min. Głowę Cukru, Gotycką Bramę, Rynek Słoni, Mały i Duży wodospad, Rękawice, Organy oraz Kochanków. Na trasie mieliśmy kilka miejsc wymagających podejścia lub zejścia po schodkach, które było nie lada wyzwaniem dla niektórych- jest to przejście przez szczelinę, zwaną Mysią Dziurą. Chwilę odpoczynku zaznaliśmy rejsem po jeziorku łodziami.
Po zwiedzaniu, czas na specjały miejscowej kuchni takiej jak smazeny syr, hranolky, parek w rohliku oraz zmarzliny.
Wyjazd w drogę powrotną skończył się oczywiście wizytą w McDonaldzie. Na wycieczce nie zabrakło słonecznej pogody oraz humorów, które dopisywały.
Agnieszka Zamroziewicz
6
"Szkolne pogadanki"
- 27.06.2023
"Szkolne pogadanki" nr V/05-06 / 2023r.
9
Piknik rodzinny z okazji „ Dnia Mamy i Taty”
- 27.06.2023
„Dzień Mamy i Taty” to doskonały czas na wspólne świętowanie w gronie rodziny. Sześciolatki w ramach niespodzianki zaprezentowały się od jak najlepszej strony, eksponując swoje talenty wokalne i recytatorskie. Po występach dzieci złożyły swoim rodzicom życzenia i wręczyły upominki. Dla mamy był bukiecik kwiatków i domek z serduszkiem, a dla taty portret, medal oraz laurka wykonana techniką iris folding. Podczas ich wręczania całusom i uściskom nie było końca.
W trakcie świętowania nie zabrakło niespodzianek i wspólnej zabawy. Najmłodsi malowali na folii obrazki dla swoich kochanych rodziców oraz korzystały z różnych zabawek i sprzętu sportowego.
W przewie między aktywnościami czekał poczęstunek- kiełbaski z grilla, wata cukrowa oraz inne słodkości przygotowane przez rodziców.
Piknik upłynął w radosnej i rodzinnej atmosferze. Był to fajnie spędzony czas, pełen pozytywnych emocji.
Wszystkim Mamusiom i Tatusiom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z tak wspaniałych dzieci.
Iwona Górecka-Spyrka
3
Wycieczka do Karczmy Taberskiej
- 27.06.2023
Dnia 15.06.2023 odbyła się wycieczka do Karczmy Taberskiej w Janowcu. W wycieczce wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klasy III. Wszyscy uczestnicy zostali przywitani po staropolsku chlebem i solą.
Podczas zajęć edukacyjnych pt. „ Od ziarenka do bochenka” dzieci poznały rodzaje zbóż, etapy powstawania chleba oraz tradycje i zwyczaje ludowe Babimojszczyzny. Właścicielka karczmy p. Jolanta Taberska zaprosiła wszystkich do piekarni na tyłach karczmy, gdzie każdy samodzielnie wyrabiał swoje ciasto i formował swój bochenek chleba.
Dzieci ugoszczone zostały pyszną zupą pomidorową i naleśnikami. Podczas wycieczki był czas na naukę, pracę i zabawę. Dodatkową atrakcją było przejście ścieżką dydaktyczną Eko nad brzegiem jeziora Wojnowskiego.
Wycieczka była udana, dzieci do domów wróciły pełne niezapomnianych wrażeń.
Iwona Górecka-Spyrka
8
„Mamo, tato, wolę wodę”
- 27.06.2023
Dzieci z Zerówki realizowały program edukacyjny „Mamo,tato,wolę wodę” zainicjowany przez Żywiec Zdrój. W ramach zajęć dzieci przedszkolne pogłębiły wiedzę z zakresu wpływu picia wody na prawidłowe funkcjonowanie organizmu dziecka i osób dorosłych. Poznały rolę wody w życiu drzew, roślin oraz poznały korzyści jakie człowiek czerpie z lasu.
Zajęcia były ciekawe i interesujące. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły przygody Zdrojka i jego przyjaciół. W sali powstał Kącik Zdrojka, gdzie zawsze czekała na dzieci świeża woda i kubeczki z imionami dzieci.
Sześciolatki zostały przyjaciółmi Zdrojka poprzez odciśnięcie dłoni na kartonowej kropelce wody. Nauczyły się piosenki pt. „Mamo, tato, wolę wodę” oraz obiecały, że będą strzec przyrody, pić wodę oraz segregować śmieci.
Iwona Górecka-Spyrka
12
Dzień Pustej Klasy – święto edukacji w naturze
- 18.06.2023
16 czerwca 2023r, klasa 4 pod opieką swojej wychowawczyni Krystyny Mandziej, przyłączyła się do udziału w programie promującym edukację w naturze, organizowanym w różnych szkołach dla dzieci i młodzieży w całej Polsce pod patronem Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródło”, zwanym Dniem Pustej Klasy. Wydarzenie miało na celu promowanie, zabawy, nauki i spędzania jak największej ilości czasu w naturze. W naszym wydaniu był to spacer do lasu połączony z różnymi zadaniami. Na początek zabawa rozwijająca pamięć. „Bądź jak wiewiórka”. Każdy uczestnik miał za zadanie ukryć w ziemi przedmiot i zapamiętać miejsce, gdyż po powrocie z wyprawy będzie musiał odnaleźć ukryty przedmiot. Następnie zadanie rozwijające spostrzegawczość „Poszukiwacze skarbów”. Uczestnicy idąc musieli poszukać, np. coś co mogli by pokochać, coś żółtego, coś pachnącego, coś wilgotnego, coś na literę „k”, coś nadgryzionego przez zwierzątko, piórko, szyszkę i wiele innych przedmiotów. Po uzbieraniu wszystkiego co było zapisane w zadaniach musieli ułożyć z tych przedmiotów kształt zwierzątka. Była to jednocześnie zagadka dla drugiej grupy. Kiedy dotarliśmy do leśnego zagajnika postanowiliśmy się pobawić w chowanego. Zabawa polega na szukaniu się nawzajem na wyznaczonym wcześniej terenie. Kiedy wracaliśmy polną ścieżką na pobliskich łąkach zbieraliśmy kwiatki, koniczynę i źdźbła traw aby upleść na głowę wianek. Nie było to łatwe zadanie i niektórzy szybko się zniechęcali, ale udało się i stworzyliśmy jeden wspólny wianuszek na głowę. I ostatnie zadanie, które polegało na tym, że należało wypisać jak najwięcej słów opisujących przyrodę i zaczynających się na kolejną literę alfabetu od A-Z. Następnie po przyjściu na boisko szkolne, grupy czytały wypisane słowa i przyznawały sobie punkty. Wszyscy uczestnicy wyprawy na koniec musieli odnaleźć swoje wcześniej ukryte przedmioty. Dzięki takim zajęciom zachęcamy dzieci do kontaktu z otaczającą nas przyrodą, promujemy zdrowy styl życia i pokazujemy, że nie trzeba wiele, aby zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne.
Krystyna Mandziej
2
Der Tag der deutschen Sprache in unserer Schule – Dzień Języka Niemieckiego w naszej szkole
- 18.06.2023
16 czerwca 2023 r. odbył się w naszej szkole Der Tag der deutschen Sprache – Dzień Języka Niemieckiego. W tym roku uczniowie wspólnie z nauczycielkami języka niemieckiego przygotowali na głównym korytarzu wystawę, w ramach której można było zapoznać się z popularnymi niemieckimi przysłowiami i ciekawostkami o krajach niemieckojęzycznych. Można było też powtórzyć sobie nazwy niemieckich landów, obejrzeć niektóre z niemieckich zabytków i dowiedzieć się czegoś interesującego o niemieckich pisarzach, kompozytorach, malarzach oraz aktorach. Wystawa przedstawiała też ilustracje i niemieckie tytuły znanych wszystkim baśni braci Grimm. Podczas przerw uczniowie słuchali niemieckich piosenek. Starsi uczniowie mieli okazję poznać i posłuchać piosenek takich twórców, jak: Nena, Helene Fischer, Rudi Carrell i zespół „Die Toten Hosen”. Młodsi doskonale bawili się przy piosenkach dla dzieci: „Das rote Pferd” – Markus Becker, „Die Biene Maja” – Karel Gott, „Schnappi das Kleine Krokodil” i „Tschu, Tschu, wa – Singen, Tanzen und Bewegen”. W czasie obchodów Dnia Języka Niemieckiego odbył się również Konkurs Niemieckiej Poezji Dziecięcej. I miejsce ex aequo zajęli: Magdalena Staroszczuk z kl. IV, Zofia Piotrowska z kl. VI i Kacper Idzikowski z kl. IV. Uczniowie za recytację wierszy w języku niemieckim zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominki.
Gratulujemy zwycięzcom!
Emilia Bęben, Agnieszka Zamroziewicz
6
Das Puppentheater „Im Märchenland” – Teatrzyk lalkowy „W krainie bajek” na lekcji języka niemieckiego w kl. III
- 11.06.2023
07.06.2023 r. trzecioklasiści podczas lekcji języka niemieckiego bawili się w teatrzyk lalkowy. Dzieci własnoręcznie wykonały w domu bardzo ładne, ciekawe kukiełki bajkowych postaci, których nazwy poznawaliśmy w języku niemieckim. Wykazały się przy tym fantazją, kreatywnością i dużym zaangażowaniem. Młodszym dzieciom trudno jest zapamiętać dłuższy tekst w języku obcym, dlatego odgrywanie krótkich scenek z użyciem wcześniej poznanego na zajęciach słownictwa okazało się łatwe i przyjemne. Przedstawianie teatrzyku skutkowało szybszym przyswojeniem słownictwa i zwrotów, w tym przypadku były to nazwy postaci z bajek i określanie ich nastroju. Ponadto wpłynęło na rozwój umiejętności pracy w grupie oraz na zwiększenie poczucia pewności siebie szczególnie podczas mówienia w j. niemieckim. Uczniowie mieli okazję ćwiczyć wymowę, akcent, a także słuch i pamięć. Zabawa w teatrzyk tak bardzo się uczniom spodobała, że spontanicznie zaproponowali, żeby wystąpić raz jeszcze z wybraną koleżanką/ wybranym kolegą według własnego pomysłu. Okazało się, że nasi trzecioklasiści bardzo lubią wymyślać i improwizować. Myślę, że teatrzyk kukiełkowy to twórcza i rozwijająca zabawa sprzyjająca nauce języka obcego.
Emilia Bęben
Spotkanie z żołnierzem w klasach I-III
- 07.06.2023
Dnia 6.06.2023r. do szkoły zawitał gość. Był nim Pan Andrzej Prygiel – żołnierz Wojska Polskiego, który przybliżył uczniom wykonywany zawód. Opowiedział o swojej służbie. Dzieci dowiedziały się co żołnierz robi na poligonie oraz miały okazję przymierzyć ekwipunek, który towarzyszy mu na co dzień w pracy. Pokazał z jakich produktów składa się dzienna racja żywnościowa dla żołnierza na poligon lub w czasie działań wojennych. Uczniowie przymierzali hełm kevlarowy, który ratuje życie polskich żołnierzy podczas misji w Afganistanie czy Iraku, maskę przeciwgazową, kominiarkę maskującą oraz kamizelkę taktyczną ułatwiającą żołnierzom działania w terenie. Dzieci miały możliwość zadać wiele pytań. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz wręczeniem podziękowania dla żołnierza.
Dziękujemy Panu za bardzo ciekawe spotkanie w naszej szkole.
Monika Konigsberg
Spotkanie rodzinne w grupie „Jagódki”
- 07.06.2023
Spotkanie rodzinne w grupie „Jagódki”
Dnia 31 .05.2023 r. w grupie ,,JAGÓDKI’’ odbyło się uroczyste spotkanie z rodzicami w przedszkolu z okazji ,,Dnia Matki i Ojca’’. Dzieci przedstawiły przygotowany program artystyczny, wierszyki i piosenki, wręczyły przygotowane upominki ,które wykonały. Po przedstawieniu częstowały rodziców upieczonymi babeczkami przez siebie. Rodzice byli bardzo zadowoleni z przedstawienia, i poczęstunku. Zaproszeni zostali do wspólnej zabawy. Dużo było radości i uśmiechu. Rodzice przygotowali w podziękowaniu za występy upominki dla wszystkich dzieci.
Bogumiła Żyrolis
Dzień Mamy i Taty w klasie I
- 06.06.2023
5 czerwca 2023 r. odbyło się kameralne spotkanie w klasie I z okazji Dnia Mamy i Taty.
Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Jedno słowo–mama, ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. W tym dniu wszyscy uczniowie klasy I chcieli uczcić to piękne święto w sposób szczególny, zapraszając swoich rodziców na uroczystość przygotowaną specjalnie dla nich. Były wiersze, piosenki, układy taneczne prezenty i życzenia płynące prosto z małych, ale gorących serc. Uśmiechom i wzruszeniom nie było końca. Dzieci włożyły w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku, aby zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze rodziców.
Uczniowie klasy I pięknym występem udowodnili, jak bardzo kochają swoich rodziców których po występach zaprosili na słodki poczęstunek.
„Odkrywamy hasła na matmie”
- 06.06.2023
W maju zakończyły się dwie innowacje pedagogiczne „Odkrywamy hasła na matmie”. Celem wprowadzenia tych działań była potrzeba powtórzenia procentów w klasie siódmej a w klasie ósmej lepszego przygotowania do egzaminu ósmoklasisty. Sposób przeprowadzenia tych innowacji wykorzystywał efekt zaskoczenia i zaciekawienia. Uczniowie losowali „jajeczko” z zadaniem matematycznym, a następnie rozwiązywali je. Poprawny wynik wskazywał literkę do hasła w języku angielskim. Uczniom bardzo spodobał się ten sposób powtórzenia wiadomości. Oby przyczyniło się to do lepszego zrozumienia matematyki.
Joanna Königsberg
Poznajemy zawód fotografa
- 02.06.2023
Dnia 31 maja 2023r. grupę 4-5 i 6- latków odwiedził fotograf z Zakładu fotograficznego Foto-Ela w Kożuchowie- pan Wiesław Wasylciów. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z zawodem, który wykonuje oraz atrybutami fotografa. Przedszkolaki dowiedziały się jak działa aparat fotograficzny, ten nowy i ten troszkę starszy, jak wygląda klisza fotograficzna oraz obiektyw. Największą radość maluchom sprawiło samodzielne wykonywanie zdjęć kolegom i koleżankom. Po spotkaniu odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa, przedszkolaki miały okazję pozować i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia grupowe. Bardzo miło spędziliśmy czas na rozmowie z gościem, a na zakończenie spotkania dzieci wręczyły laurki i podziękowały za interesujące spotkanie. Zajęcia z fotografii bardzo nam się podobały i na długo pozostaną w naszej pamięci.
Iwona Górecka-Spyrka
1
Archiwum Aktualności