• Szkolne Koło Wolontariusza-Rok szkolny 2020-2021

Julia Pokorska

Patrycja Szulc

Natalia Bekus

Cokolwiek dobrego uczynimy naszemu bliźniemu, zyskuje na tym nasza dusza.

Antonio Rosmini – Serbati

W dniach od 09 – 11 września 2020r  Szkolne Koło Wolontariusza zorganizowało w szkole,  zbiórkę pieniężną na leczenie naszego kolegi z klasy czwartej Tomasza Dolaty. Puszka z pieniędzmi została otworzona komisyjnie w obecności pani Dyrektor Elwiry Hajnos - Pituch, opiekuna Szkolnego Koła Wolontariusza Krystyny Mandziej oraz dwóch uczennic z klasy 7a Roksany Marduły i Katarzyny Czaplińskiej. Pieniążki 11 września 2020r, w kwocie 1200zł zostały wpłacone poprzez Pocztę Polską  rodzicom Tomka.

Mimo zakończonej akcji, we wtorek 15 września 2020r,  dodatkowo otrzymaliśmy 104zł od grupy przedszkolnej pani Iwonki Góreckiej – Spyrka. Jeszcze tego samego dnia ta kwota również została przekazana Państwu Dolatom.

Pragniemy wszystkim uczniom, a także ich rodzicom,  nauczycielom i pracownikom szkoły serdecznie podziękować za wsparcie.

AKCJA ZAMIEŃ ŚMIECI NA KARMĘ DLA STYPUŁOWSKIEGO PSIAKA Z PRZYTULISKA

W dniach 14 i 15 września Szkolne Koło Wolontariusza przyłączyło się do akcji „TRASH Challenge 30, karma dla stypułowskiego psiaka”. Zbiórka śmieci odbyła się w dwóch grupach. W poniedziałek wolontariuszki z klasy 7 i 8 a we wtorek z klasy 4 i 8. Organizatorem akcji jest Pan Marcin Jelinek ze  „Stowarzyszenia Czarna Struga” z Książa Śląskiego. Za każdą taką inicjatywę, dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach projektu Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych, stowarzyszenie otrzymuje  środki by zakupić 10 kg karmy dla psiaków w Stypułowie. Śmieci spod szkoły odebrała w ramach projektu firma  PUK USKOM w Kożuchowie.

Wszystkim Wolontariuszom, którzy zechcieli wziąć udział w akcji bardzo dziękuję.

Zbiórka nakrętek plastikowych w naszej szkole trwa nadal

Pierwsza partia nakrętek już we wrześniu, została przekazana rodzicom  małego Jasia Pórkowskiego z Kożuchowa. Jasiu potrzebuje wsparcia na rehabilitację i leczenie. Zbieranie plastikowych nakrętek ma  też aspekt ekologiczny, ponieważ dzięki temu, że taka akcja istnieje, zakrętki nie trafią na składowisko i nie będą się rozkładały 500 czy nawet więcej lat. Co więcej, trafią one z powrotem do obrotu – zostaną przetworzone na regranulat – i wrócą do nas w postaci plastikowych wiader, grabi czy łopat do śniegu.

Pamiętamy o opuszczonych grobach na pobliskim cmentarzu

Na dworze jest już jesień, a to oznacza, że nadszedł czas, aby zadbać o groby naszych najbliższych, ale nie tylko. Na cmentarzach jest wiele grobów opuszczonych, o których już nikt nie pamięta  i nie dba, bo nie mają na tym świecie nikogo bliskiego, którzy mogli by ich miejsce pochówku  uporządkować. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariusza 12 października 2020r wraz ze swoją opiekunką panią Krystyną Mandziej  postanowili wybrać się na pobliski cmentarz, aby oczyścić opuszczone groby oraz zapalić znicz, oddając tym samym  szacunek  pochowanym tam osobom.

Podsumowanie akcji zbierania znaczków dla Palotyńskiej Fundacji Misyjnej „Salvati”

Szkolne Koło Wolontariusza zakończyło akcję zbierania znaczków dla Palotyńskiej Fundacji Misyjnej. Fundacja sprzedaje ostemplowane i powycinane znaczki z odpowiednim marginesem  jako makulaturę filatelistyczną. Pieniądze zebrane w ten sposób przeznacza na katechezy misyjne. Przedsięwzięcie trwało prawie rok z przerwami z powodu pandemii. Znaczki były zbierane w roku szkolnym 2019/2020. W kolejnym roku szkolnym 2020/2021 udało się jeszcze w pierwszym półroczu pozbierać wszystkie słoiki ze znaczkami, przeliczyć je i wysłać do Fundacji.  Uzbieraliśmy wspólnie 756 znaczków. Uczniowie Szkolnego Koła Wolontariusza serdecznie dziękują wszystkim , którzy przyłączyli się do akcji.