Strona główna
"Szkolne pogadanki"
"Szkolne pogadanki" nr 1 09-10/ 2022r.
12
Lekcje języka niemieckiego w klasie szóstej z wykorzystaniem elementów metody Storyline – Eine Figur aus der Schweiz
26 i 27 października 2022 r. w klasie szóstej zostały przeprowadzone lekcje języka niemieckiego o charakterze projektowym z wykorzystaniem elementów metody Storylinie. Uczniowie wykonywali postać, która uprawia sport, lubi podróżować i pochodzi ze Szwajcarii. Zadaniem uczniów było zanotować najważniejsze informacje o wykonanej według własnego pomysłu postaci i przedstawić ją. Szóstoklasiści doskonalili krótką wypowiedź pisemną (notatkę) i bardzo istotną w posługiwaniu się językiem obcym wypowiedź ustną. Uczniowie mówili, jak ich postać się nazywa, jakie ma cechy charakteru, jak wygląda, ile ma lat, gdzie mieszka, jak nazywa się jej rodzeństwo, jakie ma zwierzę domowe, jaką dyscyplinę sportu lubi i gdzie chętnie podróżuje. Obok komunikacji w j. niemieckim rozwijali też swoją pomysłowość, wyobraźnię i zdolności manualne.
Lekcje z Ambrożym Kleksem
W ostatnim tygodnia października, klasa IV gościła przez cały tydzień wyjątkowego gościa. Na lekcjach języka polskiego podczas omawianej lektury z baśniowej krainy zawitał Ambroży Kleks. Polonistka pani Agnieszka Zamroziewicz przebrała się za szalonego Kleksa i zabrała klasę IV do zwariowanej akademii głównego bohatera.
Pamiętamy o grobach
Dnia 28 października 2022r. klasa 4, pod opieką pani Krystyny Mandziej oraz pana Piotra Wasylciowa, w ramach działań wolontaryjnych, udała się na pobliski cmentarz, celem pograbienia liści i posprzątania opuszczonych grobów. Uczniowie zaopatrzeni w grabie, worki i rękawiczki przystąpili ochoczo do porządkowania. Słoneczna pogoda dodatkowo zachęcała do wytężonej pracy. Na koniec zostały zapalone znicze na opuszczonych grobach a także pod krzyżem. Dzięki takim akcjom dzieci uczą się poszanowania miejsc pamięci oraz odpowiedniego zachowania.
„Chwila zadumy”- przedszkolaki odwiedzają cmentarz w Mirocinie Dolnym
W dniu 28.10.2022r. dzieci z oddziałów przedszkolnych z grupy 4-5 i 6 latków tuż przed Dniem Wszystkich Świętych wybrały się na cmentarz, aby zapalić znicze na grobach bliskich oraz pod krzyżem. Dzieci wspólnie z paniami odmówiły modlitwę za zmarłych oraz zapaliły znicze na grobach.
Spacer poprzedziły zajęcia poświęcone temu świętu oraz rozmowa dotycząca szacunku dla zmarłych i odpowiedniego zachowania się w takim miejscu jakim jest cmentarz.
Pamiętamy o tych, którzy odeszli…
Zbliżają się uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zadusznych. W kulturze chrześcijańskiej i polskiej, tradycją jest odwiedzanie cmentarzy i zapalanie zniczy na grobach naszych bliskich. W związku z tym uczniowie klas I,II i III wraz z wychowawczyniami i panem katechetą, wybrali się na pobliski cmentarz. Tam po krótkiej modlitwie za zmarłych, uczniowie odnajdywali groby swoich bliskich, zapalali znicze, sprzątali zaniedbane
i zapomniane groby. To bardzo ważne, żeby dzieci wiedziały jak zachowywać się w takich miejscach oraz wiedziały jakie są polskie tradycje związane ze zbliżającymi się uroczystościami .
Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Wojskowej im. Ewy Lewickiej
Dnia 27 października 2022r uczennice z naszej szkoły wzięły udział w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej i Wojskowej im. Ewy Lewickiej w Centrum Kultury „ZAMEK” w Kożuchowie. Konkurs był zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Kożuchowie.
Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu, Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, Lubuski Kurator Oświaty,a patronat medialny objęła TVP3 Gorzów Wielkopolski oraz Gazeta Lubuska.
„Przerwa na czytanie”
III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej akcji pt. ,,Przerwa na czytanie –
bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
25 października 2022 r. nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji czytania na przerwie w ramach : Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Spotkanie z leśniczym
Dnia 26 listopada 2022 r odwiedził nas leśniczy pan Wiesław Płachciński. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami. Celem spotkania było zapoznanie z warstwami lasu, roślinnością, zwierzętami leśnymi, ochroną przyrody oraz z pracą leśnika. Największym zainteresowaniem cieszyły się rekwizyty przyniesione przez Pana Wiesława. Dzieci miały możliwość zobaczyć poroże jelenia, oraz przekrój drzewa, dzięki któremu mogły określić ile ma lat. Na koniec odbył się pokaz sadzenia młodych drzewek na placu szkolnym. Wszystkie cele zostały osiągnięte. Uczniowie dostali na pamiątkę drobne upominki.
„Przepis na babeczkę”
„Przepis na babeczkę”
W ostatnim tygodniu w sali matematycznej pachniało wprost przepięknie. Unosił się zapach świeżoupieczonych babeczek. Wszystko za sprawą podsumowania działu o procentach i realizacji projektu z tym działem związanego.
Uczniowie mieli za zadanie przygotować w grupach przepis na 12 babeczek. Następnym zadaniem był podział składników i materiałów potrzebnych do wykonania muffinek. Kapitanowie grup czuwali nad odpowiednią organizacją pracy. Jednak najważniejszym zadaniem były obliczenia, w których uczniowie wykazywali się wiedzą z zakresu działań na procentach, działań pisemnych oraz zaokrąglania liczb. Musieli bowiem zwiększyć ilość babeczek, czyli składników o 40%. Mieli wykazać, jakim procentem wszystkich składników jest mąka, a jakim cukier i ile właściwie babeczek otrzymają w wyniku zwiększenia składników.
Po wykonaniu niezbędnych obliczeń uczniowie mogli przejść
Ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów
Ślubowanie i pasowanie na ucznia to podniosłe i ważne wydarzenie w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku w październiku, uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli uroczystość występem artystycznym. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie. Ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu, aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym dokonała Pani dyrektor szkoły Elwira Hajnos - Pituch. Podczas ceremonii najmłodsi uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Od tego momentu pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Na zakończenie dzieci zostały obda
„Szewczyk Dratewka”
18 października w naszej szkole odbył się koncert . Motywem przewodnim spotkania była muzyka ukraińska. Artyści zaprezentowali muzyczną bajkę znaną w Polsce pt. „Szewczyk Dratewka” zaś na Ukrainie jest to historia dzielnego Nikity. Uczniowie zostali zapoznani z folklorem naszych wschodnich sąsiadów, poznali typowe ukraińskie instrumenty: 67 strunową bandurę oraz sopiłkę (flet). Dzieci z dużym zaangażowaniem wysłuchały koncertu i już czekają na kolejne spotkanie z magicznym światem dźwięków.
"O rybaku i złotej rybce"
Wycieczka do Nowosolskiego Domu Kultury
W środę 5.10.2022r.uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami i nauczycielką świetlicy pojechali na wycieczkę do Domu Kultury w Nowej Soli. Celem wyjazdu było przedstawienie pt. "O rybaku i złotej rybce" w wykonaniu aktorów z teatru Artenes z Wrocławia.
Bajka uświadomiła naszym wychowankom, że dużą wartością w życiu jest pracowitość i uczciwość oraz to, że trzeba dzielić się z innymi, nie można chcieć wszystkiego dla siebie. Spektakl wszystkim się bardzo podobał. To był udany dzień.
„Matematyczne sałatki”
Początek października był bardzo pracowity na lekcjach matematyki w klasie szóstej. W tym czasie odbywało się podsumowanie ważnego działu o ułamkach. Jednak utrwalenie wiedzy nastąpiło w dość nietypowy sposób. Przez cztery lekcje uczniowie realizowali projekt, którego celem nadrzędnym było ukazanie przydatności matematyki w życiu codziennym.
Zadaniem uczniów było przygotowanie przepisu wybranej przez siebie sałatki, ustalenie jej kosztu, wagi oraz kaloryczności. Wszystkie swoje zapisy oraz obliczenia przedstawiali w formie plakatu. Działając w grupach w sposób kreatywny wymyślali nazwy dla swoich nowatorskich przepisów. Pojawiły się: „Owocowianka”, „Sałatka do potęgi” czy „Owocówka”. Szóstoklasiści w sposób zgodny dzielili się pracą, ustalali podział składników i materiałów do przyniesienia. Finalną lekcją była ta, na której uczniowie samodzielnie wykonywali sałatkę. Była to najmilsza o
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dnia 13 października 2022 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy siódmej w imieniu swoim i wszystkich uczniów szkoły przygotowali pod kierunkiem pani Emilii Bęben krótki program artystyczny, podczas którego wyrazili swoją wdzięczność Pani Dyrektor, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły za trud i zaangażowanie wkładane w ich edukację oraz za opiekę i codzienną pomoc. Złożyli też serdeczne życzenia gronu pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły. Na koniec wszyscy uczniowie zaśpiewali wspólnie „Sto lat”, co było bardzo miłe.
Unsere Herbstgalerie – Projektarbeit – Nasza jesienna galeria
12 października 2022 r. uczniowie klasy trzeciej podczas lekcji języka niemieckiego wykonywali prace projektowe na jesienną galerię – Herbstgalerie. Podczas wykonywania prac plastycznych dzieci utrwalały jesienną rymowankę i śpiewały nowo poznaną piosenkę „Herbstlied” o spadających kolorowych liściach i kasztanach. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe i manualne. Jak zwykle wykazali się zaskakującą pomysłowością. Powstały bardzo ładne i ciekawe prace z wykorzystaniem liści, które można obejrzeć na gazetce przy sali 27. Zajęcia te wprowadziły nas wszystkich w jesienny nastrój.
„Kolorowe sałatki”
Dnia 7 października 2022 r. na zajęciach uczniowie klasy pierwszej porównywali kształty i wielkości owoców oraz warzyw. Za pomocą smaku i dotyku rozpoznawali i nazywali je. Dużo rozmawialiśmy o zdrowej żywności i odpowiednim odżywianiu, które jest tak ważne dla rozwoju ciała i umysłu. Pierwszaki poznały także zasady zdrowego odżywiania, uczyły się zasad higieny i dbania o własne zdrowie.
W ramach realizacji tematu „Kolorowe sałatki” uczniowie klasy I własnoręcznie przygotowali pyszne witaminowe sałatki. Dzieci przyszły do szkoły wyposażone w nietypowe przyrządy: deseczkę do krojenia, nóż, fartuszek no i oczywiście kolorowe, pachnące owoce i warzywa. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, winogrono, pomarańcze, banany, kiwi, mandarynki, groszek, ziemniaki, marchewki, pietruszki,…
Wspólne przyrządzanie, a następnie degustacja zdrowych i pysznych sałatek sprawiła dzieciom wiele radości. Sał
Światowy Dzień Zwierząt w kl.II
4 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt i w związku z tym klasa II postanowiła uczcić ten dzień. Wychowawczyni i pan katecheta przedstawili dzieciom sylwetkę św. Franciszka – patrona naszych braci mniejszych. Dzieci przyniosły maskotki ulubionych zwierząt, opowiadały jak należy opiekować się zwierzętami. Ubrania uczniów tj. bluzy, spodnie, miały także wizerunki zwierząt. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, których głównych bohaterem było wybrane zwierzątko. Na koniec wszyscy obejrzeli ciekawe i śmieszne filmiki z życia zwierząt.
Wielka zagadka Misia Uszatka - Internetowy Teatr
We wtorek, 27 września 2022 roku klasy młodsze uczestniczyły w transmisji internetowej spektaklu „Wielka zagadka Misia Uszatka". Teatr Lalek Arlekin to opowieść o tym, co w życiu najistotniejsze, przedstawiona w skali mikro. To refleksja nad tym, co teraz, pomyślana jako krzepiąca historia o przyjaźni i pomaganiu, może dać naszym dzieciom – np. wsparcie w działaniu, model relacji czy baśniowego przewodnika.
„Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego to klasyka polskiej literatury dziecięcej. Pluszowy niedźwiadek, którego przygody doczekały się filmowej realizacji w łódzkim studio animacji Se-ma-for, zawładnął niegdyś wyobraźnią dużych i małych na całe dekady.
'Kopciuszek"
22 września rozpoczęliśmy kolejny sezon teatralny w naszej szkole. Aktorzy z krakowskiego teatru zaprezentowali nam klasykę bajek dla dzieci - „Kopciuszka”. Jak zwykle, zgromadzona w sali widownia z uwagą i wielkim zainteresowaniem śledziła losy biednej dziewczynki. Dzieci brały również czynny udział w spektaklu. Odpowiadały na zadawane pytania, potrafiły wskazać dobre oraz złe cechy, a na koniec wspólnie zatańczyły na królewskim weselu. Brawami nagrodziły grę aktorów i pełne wrażeń wróciły na lekcje.
- Czwartek 03.07.2025
Galeria zdjęć
- brak danych