Strona główna
Spotkanie z pielęgniarką w przedszkolu
Dnia 30.05.2023r. do dzieci z obu grup przedszkolnych przybyła pielęgniarka pani Magdalena Wasylciów, która pracuje w przychodni Arka–Med. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Ćwiczyły w parach ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej. Dzieci utrwaliły numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać z dyspozytorką. Na zakończenie pielęgniarka zadawała dzieciom pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń. Dzięki takiemu spotkaniu przedszkolaki nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w
„Matematyka w kinie” z Natalką i Antkiem
Dzieci z zerówki zrealizowały w maju VI już moduł projektu edukacyjnego pt. „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Tym razem przekonaliśmy się o związku matematyki z kinem. Razem z bohaterami projektu mieliśmy odwiedzić kino, wybrać repertuar, zaplanować wyjście oraz oszacować koszty. Przy okazji wykonaliśmy wiele zadań rachunkowych z wykorzystaniem zabawkowych pieniędzy oraz poznaliśmy nowe pojęcia jak: bilet ulgowy, promocja, cennik i repertuar.
Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie
We wtorek 30 maja uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami p.Małgorzatą Kołodziej, p.Moniką Königsberg i p.Katarzyną Jastrzębską uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie. Pan przewodnik oprowadził po salach, w których można było zobaczyć m.in.: krótką i długą broń palną, różnorodne typy broni białej (szpady, pałasze, szable, tasaki i bagnety), broń drzewcową, czy też uzbrojenie ochronne, eksponaty z XVI do XX wieku. W plenerze zapoznano się z historią lotnictwa polskiego oglądając samoloty, była także możliwość wejścia do jednego z nich a także do czołgu. W pawilonie oglądano pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej. Dodatkową atrakcją dla dzieci było ognisko z pieczeniem kiełbasek, zabawy na świeżym powietrzu a także zakup lodów i upominków.
Podróż po dźwiękowej galaktyce
29 maja 2023 roku muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego zabrali nas w podróż po dźwiękowej galaktyce. Tam właśnie swoje przygody przeżywał Muzoludek. Były one ilustrowane dźwiękami, które wypływały z saksofonu- instrumentu dętego drewnianego oraz suzafonu- instrumentu dętego blaszanego. Spotkanie to było ostatnim w tym roku szkolnym. Widownia głośnymi brawami podziękowała artystom za cały rok spotkań z Panią Muzyką.
Dzień Dziecka na sportowo i kolorowo
29 maja, cała społeczność uczniowska obchodziła hucznie Dzień Dziecka na sportowo.
Klasy IV –VIII już po pierwszej lekcji udały się na boisko szkolne. Klasy I-III dołączyły po drugiej lekcji. W wygodnym i sportowym stroju, uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach min. w piłce nożnej, sztafecie, w palanta, w skoku w dal oraz rzuty piłeczkami , natomiast młodsze klasy miały wyścigi z różnymi przeszkodami. Po każdej konkurencji odbyły się wycieczki piesze do supermarketu „Dino” na zimne lody i napoje. W tak szczególnym dla dzieci dniu, nie zabrakło dobrego humoru oraz wspaniałej pogody, która dopisała. Przy zdrowej rywalizacji nie zabrakło również muzyki i tańców, jak wypoczynku na trawce.
Dzień Matki w klasie II
21 maja w klasie II odbyła się uroczystość Dnia Matki. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni p.Katarzyny Jastrzębskiej przygotowali program artystyczny. Były wiersze, piosenki i krótkie przedstawienie, które spotkało się z wielkim aplauzem. Po części artystycznej dzieci złożyły mamom życzenia i podarowały własnoręcznie wykonane upominki, a później wszyscy raczyli się słodkościami przygotowanymi przez rodziców. To był miły i wzruszający dzień.
"Szkolne pogadanki"
"Szkolne pogadanki" nr IV/03-04 / 2023r.
13
„Złota kaczka”
8 maja aktorzy z Krakowa ponownie zagościli w naszej szkole. Tym razem przybyli ze starą, warszawską legendą pt. „Złota kaczka”. Dzieci były świadkami losów biednego szewczyka, którego życie zmieniło się, kiedy spotkał na swej drodze księżniczkę zamienioną w kaczkę. Spektakl uczy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Uświadamia, iż największą wartość ma to, co zdobywamy ciężką, uczciwą pracą oraz odpowiada na pytanie, czy warto za wszelką cenę dążyć do bogactwa i zaszczytów? Dzieci uświetniły przedstawienie, występując na scenie razem z aktorami.
Konkurs "Zakładka do książki"
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich .
W związku z tym polonistka pani Agnieszka Zamroziewicz ogłosiła szkolny konkurs plastyczny na wykonanie najciekawszej ZAKŁADKI do książki.
Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VIII.
Celem konkursu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, a także kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego.
Mobilne Laboratorium Przyszłości
19 kwietnia 2023 r. w naszej szkole uczniowie klas IV-VIII mieli możliwość skorzystania z Mobilnego Laboratorium Przyszłości. Z początkiem roku szkolnego 22/23 w całym kraju ruszyła akcja mająca na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem.To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Program ten to największa od lat szansa na wprowadzenie do szkół innowacyjnych procesów dydaktycznych. Wirtualna rzeczywistość i druk 3D pozwolą uczniom zobaczyć i dotknąć tego, co do tej pory pozostawało w sferze wyobrażeń .
Projektarbeit im Deutschunterricht: Die Jahreszeiten und das Wetter kl. III
W dniach 11.04. i 12.04.2023 r. na lekcjach języka niemieckiego w klasie trzeciej zrealizowano projekt edukacyjny pt. Die Jahreszeiten und das Wetter. Projekt dostosowany był do wieku uczniów. Jego głównym celem było utrwalenie przez dzieci nazw pór roku i zjawisk pogodowych. Na początku zajęć nauczyciel przedstawił dzieciom tytuł projektu i jego cele. Następnie poprosił trzecioklasistów, aby samodzielnie podzielili się na cztery grupy (trzy grupy czteroosobowe i jedną grupę pięcioosobową) i żeby wybrali liderów grup. Ku ogromnemu zdziwieniu nauczyciela uczniowie zrobili to bardzo szybko i sprawnie. Pierwszym zadaniem kapitanów było wylosowanie pór roku dla swoich grup. Liderzy grup typowali też osoby do kolejnych zadań. Uczniowie własnoręcznie przygotowywali karty obrazkowe przedstawiające zjawiska pogodowe, które wykorzystali później w ćwiczeniu utrwalającym zwroty. Wykonali też w
„O rogu, który bodzie i innych instrumentach"
20 kwietnia najmłodsze dzieci uczestniczyły w kolejnej uczcie melomana. Tym razem był to koncert „O rogu, który bodzie i innych instrumentach’. Muzycy zaprezentowali budowę oraz brzmienie trąbki, waltorni oraz puzonu. Przypomnieli, iż instrumenty te należą do rodziny dętych blaszanych. Wyjaśnili, w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk. Dzieci były bardzo zainteresowane tym, co działo się na scenie, a przy tym świetnie się bawiły.
Wielkanocne Święta
Dnia 5 kwietnia o godz. 10 uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Małgorzaty Kołodziej wprowadzili grono pedagogiczne, uczniów oraz przybyłych gości w wielkanocny nastrój.
Dzieci przygotowały montaż słowno-muzyczny. Rodzice zadbali o kolorowe stroje i wielkanocny stół.
Na koniec zostały złożone życzenia świąteczne.
Laureatka konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną
Uczennica kl. II Nikola Bończyk zajęła III miejsce w kategorii klas I-III w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Zamek w Kożuchowie nt. " Tradycyjna palma wielkanocna".
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy!
Katarzyna Jastrzębska
Wielkanocna kartka z jajem
Dnia 05 kwietnia 2023r sześciolatki wykonywały świąteczne kartki techniką iris folding. Motywem przewodnim była oczywiście świąteczna pisanka.
Do produkcji pocztówek w tej technice można użyć różnych materiałów, przedszkolaki tym razem wykorzystały satynowe wstążki w różnych kolorach.
Mali uczestnicy warsztatów w radosnych nastrojach, bogatsi o wiedzę na temat tradycji świątecznych i z kolorowymi kartkami dla najbliższych w ręku wrócili do domów, by z niecierpliwością oczekiwać na prawdziwe pisanki, „ zajączka” i mokry śmigus-dyngus.
Szkolny konkurs na najciekawszą kartkę wielkanocną „OSTERKARTE” z życzeniami w języku niemieckim dla kl. I – III i IV – VIII
W kwietniu 2023 r. odbył się szkolny konkurs na najciekawszą kartkę z życzeniami w języku niemieckim. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności pisania życzeń wielkanocnych w j. niemieckim, kultywowanie tradycji świątecznych, rozwijanie zdolności plastycznych uczniów i kształtowanie kreatywności. W konkursie udział wzięło 30 uczniów, co bardzo nas cieszy. Piękne, estetyczne i pomysłowo wykonane kartki cieszyły oko oglądających wystawę.
Drewniane ozdoby wielkanocne- warsztaty w Zerówce
Dnia 03 kwietnia 2023r. odbyły się kolejne warsztaty świąteczne, które przeprowadziła mama Antosia- pani Joanna Michalak.
Dzieci pod czujnym okiem zaproszonego gościa przystąpiły do przekształcania kawałka surowego drewna w barwną pisankę, baranka oraz wianek wielkanocny. W czasie kiedy pomalowane drewno musiało wyschnąć, sześciolatki bawiły się w szukanie ukrytych w sali przez zajączka wielkanocnego czekoladowych jajeczek.
Ważne przestrogi
03.04.2023 r. na prośbę rodziców i Rady Pedagogicznej do szkoły przyjechał nasz dzielnicowy, pan Mariusz Adam, który spotkał się z uczniami klas I – VIII. Powodem zaproszenia przedstawiciela policji były powtarzające się problemy wychowawcze jakie sprawiają niektórzy uczniowie. Jest to agresja słowna i fizyczna, nieposłuszeństwo wobec nauczycieli, wulgaryzmy językowe, lekceważenie obowiązków szkolnych. Wszyscy uczniowie zostali pouczeni o konsekwencjach łamania regulaminu szkolnego, naruszania godności osobistej innych dzieci oraz osób dorosłych. Dowiedzieli się, że z powodu niewłaściwego zachowania mogą być skierowani do ośrodka wychowawczego lub socjoterapii. Odbywa się to na wniosek sądu, do którego szkoła może napisać prośbę o wgląd w sytuację wychowawczą rodziny. Spotkanie z dzielnicowym było formą przestrogi i przypomnienia norm i zasad, które każdy musi przestrzegać.
Dzień Otwarty
24.03.2023 r. tegoroczni ósmoklasiści uczestniczyli w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Kożuchowie.
W programie Dnia Otwartego były liczne atrakcje, spotkania, gry i zabawy edukacyjne, podczas których przyszli absolwenci poznali perspektywy edukacyjne na dalszym etapie kształcenia, jakie oferuje im szkoła. W osobistych spotkaniach uczniowie i pracownicy dzielili się swoją wiedzą, informowali o możliwościach kształcenia i rozwoju osobistego w ,,Piątce”.
Wielkanocne warsztaty w kl.II
W środę 5 kwietnia odbyły się warsztaty wielkanocne podczas których uczniowie kl.II zdobili jajka różnymi technikami. Dzięki mamie Miłosza, Pani Joannie Jankowskiej, która przywiozła kosz ugotowanych jajek ze swojej fermy, dzieci mogły wykazać się kreatywnością i swoimi zdolnościami plastycznymi. Jajka były zdobione pisakami, farbami oraz ozdobnymi serwetkami klejonymi na białko jajka. Pięknie ozdobione jajka trafią do koszyczka ze święconką. Uczniowie wykonywali także z tekturowych rurek zajączki i podstawki do jajek. Wszystko po to, żeby udekorować stół na wielkanocne śniadanie. Warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości.
- Środa 02.07.2025
Galeria zdjęć
- brak danych