• Innowacje

        • Z mediami za pan brat - pani Joanna Kaniuka

        •  

          Dnia 4.11.2019r.uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym uczestniczyli w lekcji teatralnej w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Lekcję prowadziła pani Beata Sobicka -Kupczyk -aktorka Lubuskiego Teatru.

          Powyższa forma edukacyjna to działanie w ramach innowacji „Z mediami za pan brat”. Zgodnie z jej założeniem uczniowie realizują zagadnienia oparte o moduł „Język teatru”. Podczas zajęć poznali krótką historię teatru, znaki teatralne. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie „teatru od kuchni”, garderoby aktorów, pomieszczeń, gdzie gromadzone są rekwizyty ,do których dostępu nie ma przeciętny widz. Młodzież poznała elementy dużej sceny, rekwizyty do widowiska „Księga dżungli”. Prowadząca zdradziła tajniki logistycznego opracowania przedstawienia, pokazała przykładowe urządzenia gwarantujące komunikację w teatrze za pomocą interkomu. W trakcie zajęć teatralnych uczniowie brali udział w ćwiczeniach dykcyjnych, poznali specyfikę zawodu aktora. Ponadto mieli okazję do konwersacji z aktorem.

          Wyjazd na lekcję teatralną poprzedzony był wprowadzeniem informacji o teatrze na lekcji języka polskiego.

          W myśl założeń innowacji, lekcja teatralna sprzyja realizacji treści programowych z j. polskiego w zakresie wiedzy o teatrze. Stanowi rodzaj atrakcyjnego spotkania z niezwykłym medium ,jakim jest sztuka teatralna. Młodzież wykazała zainteresowanie tego rodzaju zajęciami. Wiedzę teoretyczną i praktyczną wykorzysta do dalszych działań podczas pracy ze scenariuszem spektaklu na podstawie dzieła literackiego. Ponadto uczestnicząc świadomie w kulturowym przedsięwzięciu, uczniowie stosować będą powszechnie akceptowane normy zachowań, kształcić dbałość o wymowę swoich komunikatów. Poznaną wiedzę na temat profesji aktora, będą mogli też wykorzystać w swoich scenicznych działaniach. Lekcja teatralna stworzyła warunki ciekawego upowszechnienia wiedzy medialnej, wychowania przez sztukę i rozwoju kreatywności ucznia w pracy z tekstem kultury.

          Uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym wykonywali zadanie projektowe w formie portfolio. Praca miała charakter kilkuetapowy. Na lekcji języka polskiego uczniowie poznali zasady tworzenia portfolio. Uzyskali wiedzę na temat kryteriów sprawdzania tej formy pracy.

          Kryteria oceny:

          1.Ralizacja tematu.

          2.Systematyczność gromadzenia  materiałów.

          3.Zgodność z zasadami ortografii ,interpunkcji i języka.

          4.Atrakcyjność wykonania.

          Każde kryterium zostało ocenione w punktach 0-5.

                      Uczniowie wykonywali to zadania w oparciu o środki masowego przekazu. Zadania było realizowane w ciągu miesiąca. Wykonane prace zostały ocenione i omówione na lekcji języka polskiego.

          Metoda portfolio miała na celu kształcenie umiejętności systematycznego korzystania ze środków masowego przekazu. Ponadto wymagała wykorzystania przekładu intersemiotycznego, dbałości o poprawność ortograficzną, interpunkcyjną, językową i estetykę. Tego typu zadanie rozwija umiejętność tworzenia bibliografii i zbierania materiałów źródłowych do lekcji ,a także do redagowanie dłuższych form literackich.

          W myśl założeń innowacji, forma portfolio , sprzyja realizacji treści programowych z j. polskiego w zakresie wiedzy o środkach masowego przekazu. Młodzież wykazała zainteresowanie tego rodzaju zadaniem. Rodzice uczniów także wykazali aprobatę dla tego typu zadań.

                          

          Uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym wykonywali zadanie projektowe w oparciu o komedię A. Fredry pt. „Zemsta”. Po omówieniu lektury na lekcjach języka polskiego, uczniowie otrzymali instrukcję do projektu. Pracę rozpoczęli od wyboru fragmentu dzieła literackiego. W grupach projektowych wyłonili lidera i utworzyli zespoły zadaniowe:

          • Zespół opracowujący scenariusz spektaklu,
          • Zespół scenograficzny,
          • Zespół zajmujący się ścieżką dźwiękową,

          W myśl instrukcji, po omówieniu scenariusza, dokonali obsady aktorskiej. Praca projektowa trwała miesiąc, w trakcie jej realizacji uczniowie konsultowali z nauczycielem wszelkie wątpliwości i otrzymywali cenne wskazówki. Przygotowując spektakl, kierowali się kryteriami:

          Kryteria:

          1.Realizacja tematu. (zgodność z dziełem literackim).

          2.Pamięciowe opanowanie ról.

          3.Sposób wykreowania postaci scenicznej.

          4.Dobór kostiumów i scenografii.

          5.Oprawa dźwiękowa.

          Każde kryterium zostało ocenione w punktach 0-5.

                      Po miesiącu uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy podczas lekcji języka polskiego. Na ocenę pracy składały się trzy jej składniki:

          • Samoocena,
          • Ocena klasy,
          • Ocena nauczyciela.

          Widowiska teatralne odzwierciedlały nie tylko znajomość dzieła literackiego, ale także aktorskie zdolności uczniów. Podczas realizacji zadań, uczniowie kształcili niezwykle cenną umiejętność pracy w grupie, systematyczność i rzetelność wykonywania pracy. Ponadto uczyli się odpowiedzialności za powierzone obowiązki, bowiem praca poszczególnych osób budowała sukces grupy.

          Cele projektu zostały w pełni zrealizowane. Zadania sprzyjały realizacji treści programowych z języka polskiego, w niekonwencjonalny sposób -poprzez spektakl teatralny. Ponadto rozwijały postawy społecznie aprobowane i niezbędne do przyszłego funkcjonowania ucznia na kolejnych etapach kształcenia. Uczniowie sami podkreślali, jak bardzo ważne były takie wartości jak: sumienność, systematyczność, obowiązkowość. Tego typu działania projektowe często inicjują ukryte zdolności i talenty uczniów, przełamują tremę ,szkolny stres i przygotowują do łatwiejszego publicznego wystąpienia, które również stanowi treść niezbędną do opanowania przez ucznia.

          Cenną informacją dla mnie, jako opiekuna projektu, były pozytywne opinie uczniów i rodziców, podkreślających, że taka forma sprzyja zapamiętaniu treści lektury i lepszemu utrwalaniu wiedzy niezbędnej do egzaminu, a także do dalszego kształcenia polonistycznego. Powyższy projekt był kolejnym etapem innowacyjnej pracy z mediami, rozpoczętej w bieżącym roku szkolnym.

           

                                                                                                            

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym
      • 68-3881424
      • SZKOŁA PODSTAWOWA MIROCIN DOLNY 28 67-120 KOŻUCHÓW Poland
      • Konto Szkoły -13 9673 0007 0000 0007 1286 0001 Bank Spółdzielczy Kożuchów
  • Galeria zdjęć

      brak danych