• Innowacje

• Ciekawe podróże po Europie - pani Monika Königsberg

Od października 2019 roku w klasie VI a raz w miesiącu  są prowadzone  lekcje geografii, na których wprowadzono innowację „Ciekawe podróże po Europie”.

Niniejsza  Innowacja jest również swoistą podróżą po krajach Europy, ma na celu rozwijanie u uczniów zainteresowania światem oraz zdobywanie wiedzy o omawianych państwach. Realizacja zamierzeń edukacji europejskiej ma charakter wychowawczy i służy przede wszystkim kształtowaniu wśród uczniów pozytywnych postaw, takich jak poszanowanie godności innych, tolerancja czy szacunek do odrębności narodowej. Dlatego też głównym zamiarem niniejszej innowacji pedagogicznej jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania właściwej postawy społecznej Polaka i Europejczyka.

Tematyka innowacji pedagogicznej przyczynia się do poszerzenia zainteresowań i potencjalnych możliwości zarówno uczniów jak i nauczyciela. Rozwija  wrażliwość estetyczną, poszerza horyzont myślenia twórczego, daje  możliwość poznania tradycji i zwyczajów panujących w innych krajach europejskich. Pozwala uczniom poznać sławnych ludzi, ich dorobek życiowy i artystyczny, jak również zabawy dzieci z innych państw.

Uczniowie  w trakcie zajęć zrobili prezentacje o danym państwie, przygotowywali  potrawy, rozpoznawali ludzi zasłużonych dla rozwoju kultury europejskiej w różnych dziedzinach. Poznawali najpopularniejsze zabawy dziecięce pochodzące z różnych państw, wykonywali prace plastyczno – techniczne. Przygotowali pokaz mody. W czasie przeprowadzonych zajęć    innowacyjnych bardzo ważnym zadaniem stawianym na każdej  lekcji geografii jest stosowanie różnych form pracy (pracy indywidualnej, w parach i w grupie), które umożliwiają wnikliwą obserwację ucznia w różnych warunkach.

Podróż po Europie rozpoczęliśmy od Grecji

I. Grecja

1. Bogowie greccy – Zeus, Atena, Platon, Sokrates, Afrodyta, Archimedes i inni. Góra Olimp 2917m.
          2. Słuchanie mitu greckiego “Nić Ariadny”.
          3. Grecki taniec “Zorba” – nauka kroków.
          4. Igrzyska olimpijskie – zawody sportowe. Posąg Dyskobola.
          5. Nauka wybranych słów w języku greckim (parakalo – proszę, efharisto – dziękuję).
          6. Zabytki Grecji.
          • Wykonanie sałatki greckiej

II. Francja

1. Paryż – stolica światowych perfum.
          2. Słynne zabytki – Luwr, Wersal, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Pałac Elizejski, Notre Dame, Pałac Luksemburski, zamki nad Loarą.
          3. Słynni malarze – Auguste Renoir, Cloude Monet.
          4. Kuchnia francuska – zupa cebulowa, żaby, ślimaki, sery, wina, rogaliki, ciasto francuskie, gęsie wątrόbki, trufle, ostrygi
          • Pokaz mody

III.  Włochy

1. Charakterystyczny kształt Włoch na mapie.
          2. Wulkan Etna – pojęcia krater, lawa, erupcja.
          3. Najsłynniejsze rzeźby i fontanny.
          4. Słynni Włosi – Leonardo da Vinci, Luciano Pavarotti, Michał Anioł.
          5. Watykan i papierz Franciszek.
          6. Zabytki Włoch: Krzywa Wieża w Pizie, Colosseum, mosty w Wenecji i gondolierzy.
          7. Kuchnia włoska: pizza, rissotto, spaghetti, cappuccino, lody.
          • Lepienie pizzy z plasteliny

W II semestrze czeka nas dalszy ciąg podróży  do  państw w Europie.