• Innowacje

• Ja jestem stąd - pani Klaudia Hajnos

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020 na zajęciach kreatywnych realizowanych w klasie II w ramach innowacji pt. „JA JESTEM STĄD!” opartych na zagadnieniach z edukacji regionalnej wykonano szereg działań mających na celu wytworzenie bliskich więzi i zrozumienia różnorakich przynależności człowieka. Nacisk kładziony był również na rozwijanie wiedzy o historii regionu w powiązaniu z tradycjami własnej rodziny czy wzmacnianie identyfikacji z miejscem pochodzenia.
          We wrześniu realizowane działania z działu: „Ja i moja rodzina” dały możliwość poznać dzieciom bliżej swoje „korzenie” i wykonać z pomocą rodziców/opiekunów/dziadków drzewo genealogiczne swojej rodziny z których powstała piękna wystawa w klasie nr 3. Uczniowie mieli, także okazję wykonać makietę swojego pokoju/domu czy zgłębić historię zamieszkiwanych miejscowości i oprowadzić po swojej okolicy rówieśników- dzięki tzw.„wirtualnemu spacerowi”.
          W grudniu młodzi odkrywcy poznali historię własnej szkoły, obejrzeli zdjęcia z czasów jej budowy oraz zapoznali się z aktualną stroną www, a także dowiedzieli się jak należy się po niej poruszać. Uczniowie klasy II mieli m.in. okazję usłyszeć jak kiedyś uczyły się dzieci, oraz co mieściło się dawniej w danych pomieszczeniach.
          W okresie przedświątecznym dzieliły się tradycjami świątecznymi kultywowanymi w domach rodzinnych oraz miały okazję poznać dawne, niekiedy już zapomniane obrzędy. Nowy rok rozpoczęliśmy tematyką związaną z naszym województwem. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że Polska składa się z 16 województw, zdali sobie sprawę, że mieszkają na zachodzie Polski w woj. lubuskim- powiecie nowosolskim,a gminie Kożuchów. Na jednej z lekcji poznały „skarby zachodu”, dzięki prezentacji multimedialnej i video oraz wykonały kolorowe prace plastyczne.
          Ostatnie zajęcia w I półroczu skupiły się ponownie na pracy w grupach. Dzieci zostały podzielone na trzy zespoły, które miały za zadanie wykonać 3 herby: województwa lubuskiego, powiatu nowosolskiego oraz miasta Kożuchów.

W czasie przeprowadzonej innowacji bardzo ważnym zadaniem stawianym na każdych zajęciach jest stosowanie różnych form pracy m.in. pracy indywidualnej, w parach czy grupach, które umożliwiają wnikliwą obserwację ucznia w różnych warunkach. Dzięki temu można zaobserwować u uczniów rozwijające się kreatywne myślenie, szukanie niekonwencjonalnych rozwiązań oraz budowanie wzajemnych relacji w grupie.
          W II semestrze roku szkolnego 2019/2020 czeka Nas jeszcze dużo wspólnych wyzwań i zadań dających m.in.
          możliwość poznania świata i roli jaką odgrywał i odgrywa w nim Nasz kraj, czy to kształtowania postawy szacunku do kultury,tradycji, zwyczajów i obrzędów ludowych z różnych regionów Polski czy rozbudzania uczuć patriotycznych i poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.