• Innowacje

• Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrowy tak jak ryba - pani Katarzyna Jastrzębska

• W piątek 27 września w kl. II odbyły się pierwsze zajęcia w zaplanowanej przez wychowawczynię  Katarzynę Jastrzębską innowacji pt. „Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrowy tak jak ryba”. Innowacja ma na celu propagowanie spożywania owoców i warzyw ze względu na ich wartości zdrowotne i odżywcze. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu przez 2 kolejne lata edukacji szkolnej. Dzisiaj głównym bohaterem zajęć było JABŁKO. Uczniowie przynieśli różne odmiany jabłek, a także domowe przetwory swoich mam z tego owocu: kompoty, musy, dżemy, soki. Nie zabrakło ciasta z jabłkami, rogalików, oraz suszonych jabłek. Dzieci przyniosły maskotki, serwetki, tackę z namalowanymi wzorami jabłuszek i wszystko co znalazły w domach związane z tym smakowitym owocem. Na początku zajęć dzieci obejrzały prezentację pt. „Dlaczego warto jeść jabłka?” Porównywały i ustalały odmianę swoich przyniesionych jabłuszek. Na pytanie nauczycielki kto nie lubi jabłek – nie zgłosiło się żadne dziecko. Jabłko jest lubiane przez wszystkich. Wychowawczyni kroiła na cząstki różne odmiany jabłek i dzieci porównywały ich zapach, kolor, wygląd  i smak. Degustacja jabłkowych smakołyków dotyczyła także ciast, rogalików, soków, kompotów i dżemów.
          Pod koniec zajęć uczniowie rysowali, malowali, wycinali i lepili z plasteliny naszego bohatera dnia. Nasze pierwsze innowacyjne zajęcia zakończyły się krótkim podsumowaniem wiadomości na temat spożywania jabłek  i wspólnym zdjęciem na tle wytworów plastycznych

W ostatni październikowy dzień w klasie II królował burak czerwony.
          Uczniowie w ramach innowacji „Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrowy tak jak ryba” tym razem poznawali zalety buraka. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieli się jakie witaminy ma burak, dlaczego warto go spożywać i w jakich potrawach najlepiej smakuje. Dzieci wymieniały swoje ulubione potrawy takie jak barszcz czerwony, barszcz ukraiński, sałatki i sok z buraka. Do wspólnej degustacji dzieci miały przyrządzone przez swoich rodziców smakowite carpaccio z buraka, buraki w zalewie octowej, różne sałatki buraczane, ćwikłę z chrzanem, sok ze świeżych i kiszonych buraków, a także smoothie czyli koktajle buraczano-jabłkowo-porzeczkowe. Wspólnie z wychowawczynią uczniowie robili i degustowali sałatkę z buraków i cebuli. Na koniec zajęć wszyscy wykonywali prace plastyczne pt. „Król Burak I.” Tak, można go nazwać królem, bo choć to niedoceniane, tanie i łatwo dostępne warzywo, ale o niesamowitych walorach prozdrowotnych i przeciwnowotworowych.  Dlatego warto włączyć go do naszej diety żywieniowej. I z takim postanowieniem zakończyły się „zajęcia buraczane” w kl.II.

W czwartek 28 listopada odbyła się 3 lekcja z realizowanej w kl.II innowacji pt.„ Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrowy tak jak ryba”. Dziś królowała Pani Kapusta!
           A właściwie Pani Kapusta z liczną rodziną! Na początku zajęcia uczniowie obejrzeli prezentację „Warzywa kapustne”, z której dowiedzieli się cennych informacji o tym warzywie, skąd pochodzi, jak się uprawia, jakie ma właściwości zdrowotne i jakie potrawy można z niej zrobić. Uczniowie przynieśli rożne odmiany kapusty: była i kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska oraz brukselka. Rodzice uczniów przygotowali pyszne potrawy z kapusty do wspólnej degustacji: różnorodne surówki, sałatki, sok z kapusty, a nawet bigos. Wszystko dla zdrowia i urody! Kapuściane zajęcia zakończyły się pracami plastycznymi, które zawisły na klasowej tablicy. A za miesiąc kolejna zdrowa i smaczna lekcja…

To już 4 innowacyjna lekcja z cyklu „Jedz owoce i warzywa będziesz zdrowy tak jak ryba”.
          Tym razem uczniowie klasy II postanowili zaprosić dzieci z kl.I na „Pomarańczowe warsztaty”.  Zapachniało Świętami, a tak naprawdę różnymi cytrusami! Były pomarańcze, grejfruty, mandarynki i cytryny. Dzieci doskonale wymieniły zalety spożywania tych egzotycznych owoców,  zwłaszcza zimową porą. W pierwszej części  zajęć dzieci wyczarowały piękne ozdoby z pomarańczy za pomocą goździków. Były gwiazdki, bałwanki, jeże, „buźki”  i inne wzory na pomarańczach.
          Druga część lekcji była smaczna i soczysta, ponieważ nastąpiła degustacja cytrusów przyniesionych przez dzieci.  Życzymy wszystkim Wesołych, Smacznych i Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia!

To już piąta lekcja realizowana w ramach innowacji ”Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrowy tak jak ryba”. Dziś prym wiodła marchewka! Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się m.in. jakie właściwości ma marchew i dlaczego warto ją jeść. Marchew jest źródłem wielu witamin, jest świetna na ładną cerę i dobry wzrok. Później część najprzyjemniejsza, bo degustacja różnych pyszności przygotowanych przez rodziców. Były surówki, sałatki, soki, a nawet babeczki marchewkowe. Uczniowie na zakończenie zajęć wykonali prace plastyczne z marchewką w roli głównej. Każdy już wie, że marchewkę warto jeść!!!

To już 6 lekcja z cyklu „Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrowy tak jak ryba”.
          Tym razem bohaterem zajęć był ziemniak. Uczniowie z przygotowanej prezentacji multimedialnej poznali historię ziemniaka: skąd pochodzi, kto go sprowadził do Polski, jego odmiany, jakie ma witaminy i składniki mineralne oraz jak nazywany jest w Wielkopolsce, w górach i na zachodzie kraju.  Dzieci poznały walory smakowe ziemniaka w przygotowanych potrawach przez ich rodziców. Były to ugotowane i pieczone ziemniaki w „mundurkach”, różnego rodzaju sałatki, frytki, pyzy, kopytka, placki i babeczki ziemniaczane. Niektórzy po raz pierwszy w życiu próbowali bataty – słodkie ziemniaki, frytki z batatów i sałatkę z batatów z orzechami. To zasługa naszych mam, które zadbały o rozmaite przysmaki z ziemniaków. Lekcja zakończyła się pracą twórczą. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne z wykorzystaniem pieczątek z ziemniaków. To była bardzo interesująca i smaczna lekcja!