Uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym wykonywali zadanie projektowe w oparciu o komedię A. Fredry pt. „Zemsta”. Po omówieniu lektury na lekcjach języka polskiego, uczniowie otrzymali instrukcję do projektu. Pracę rozpoczęli od wyboru fragmentu dzieła literackiego. W grupach projektowych wyłonili lidera i utworzyli zespoły zadaniowe:
- Zespół opracowujący scenariusz spektaklu,
- Zespół scenograficzny,
- Zespół zajmujący się ścieżką dźwiękową,
W myśl instrukcji, po omówieniu scenariusza, dokonali obsady aktorskiej.Praca projektowa trwała miesiąc, w trakcie jej realizacji uczniowie konsultowali z nauczycielem wszelkie wątpliwości i otrzymywali cenne wskazówki. Przygotowując spektakl, kierowali się kryteriami:
Kryteria:
1.Realizacja tematu. (zgodność z dziełem literackim).
2.Pamięciowe opanowanie ról.
3.Sposób wykreowania postaci scenicznej.
4.Dobór kostiumów i scenografii.
5.Oprawa dźwiękowa.
Każde kryterium zostało ocenione w punktach 0-5.
Po miesiącu uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy podczas lekcji języka polskiego. Na ocenę pracy składały się trzy jej składniki:
- Samoocena,
- Ocena klasy,
- Ocena nauczyciela.
Widowiska teatralne odzwierciedlały nie tylko znajomość dzieła literackiego, ale także aktorskie zdolności uczniów. Podczas realizacji zadań, uczniowie kształcili niezwykle cenną umiejętność pracy w grupie, systematyczność i rzetelność wykonywania pracy. Ponadto uczyli się odpowiedzialności za powierzone obowiązki, bowiem praca poszczególnych osób budowała sukces grupy.
Cele projektu zostały w pełni zrealizowane. Zadania sprzyjały realizacji treści programowych z języka polskiego, w niekonwencjonalny sposób -poprzez spektakl teatralny. Ponadto rozwijały postawy społecznie aprobowane i niezbędne do przyszłego funkcjonowania ucznia na kolejnych etapach kształcenia. Uczniowie sami podkreślali, jak bardzo ważne były takie wartości jak: sumienność, systematyczność, obowiązkowość. Tego typu działania projektowe często inicjują ukryte zdolności i talenty uczniów, przełamują tremę,szkolny stres i przygotowują do łatwiejszego publicznego wystąpienia, które również stanowi treść niezbędną do opanowania przez ucznia.
Cenną informacją dla mnie, jako opiekuna projektu, były pozytywne opinie uczniów i rodziców, podkreślających, że taka forma sprzyja zapamiętaniu treści lektury i lepszemu utrwalaniu wiedzy niezbędnej do egzaminu, a także do dalszego kształcenia polonistycznego. Powyższy projekt był kolejnym etapem innowacyjnej pracy z mediami, rozpoczętej w bieżącym roku szkolnym.
mgr Joanna Kaniuka