18 września klasa 4 wraz z wychowawcą panią Agnieszką Zamroziewicz oraz organizatorem wycieczki panią Beatą Różycką wyruszyła do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Gorze. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w tak dużej bibliotece.
Gdy dotarliśmy na miejsce uczniowie zrobili sobie wspólne zdjęcie na słynnej Ławeczce Cypriana Norwida, którą odsłonięto w 2013 roku. Stoi ona przed głównym wejściem do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która nosi imię tegoż poety.
Na miejscu czekała na nas miła pani, która zaplanowała dla nas warsztaty teatralne w dziecięcej Bibliotece Pana Kleksa. W Oddziale dla dzieci prowadzone są różnorodne działania animacyjne z dziećmi i młodzieżą. Tu mają miejsce warsztaty, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie oraz konkursy . W przestrzeń Biblioteki pana Kleksa wpisana jest również Galeria Młodych, która prezentuje twórczość plastyczną dzieci i młodzieży. Biblioteka Pana Kleksa, oprócz bogatego i wysmakowanego księgozbioru, posiada stanowiska komputerowe dla czytelników z dostępem do Internetu i możliwością wydruku. Jest to miejsce, w którym czytelnik (zarówno dzieci i młodzież, jak i rodzice) może usiąść, odpocząć, poczytać książki i prasę, pograć oraz pobawić się.
Na wygodnych poduchach uczniowie wysłuchali i obejrzeli japoński teatrzyk obrazkowy opowiadający o małym motylku.
Po wysłuchaniu opowieści przeszliśmy do warsztatów plastycznych. Zadaniem uczniów było dokończenie historii poprzez narysowanie dalszych losów małego motylka. Uczniowie bardzo się zaangażowali. Ich kreatywność i barwna wyobraźnia utworzyła przepiękne ilustracje. Następnie zebrano wszystkie prace i wspólnie omówione każdą ilustrację.
Po ciężkiej i twórczej pracy nadszedł czas na zwiedzanie. Wraz z uczniami udaliśmy się do górnej części biblioteki a mianowicie do nowo otwartej mediateki. W dziale mediateki znajdują się multimedia z zakresu: muzyki (CD, winyle, koncerty DVD), filmu (DVD, Blu-ray), audiobook'ów, e-book'ów, gier (PC, PS3, PS4) oraz prasy specjalistycznej.
Dzieci zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się od pani bibliotekarki jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, co należy robić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać, jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze. Spotkanie w bibliotece przybliżyło uczniom literaturę dziecięcą oraz jej autorów. Żegnając się z paniami uczniowie zapewniali, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książki. Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do szkoły z radością i uśmiechem na twarzach.
Agnieszka Zamroziewicz