To już 101 lat od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę. Pamięć o tym wydarzeniu jest szczególnie kultywowana w naszej szkole. Jak zwykle stanęliśmy na wysokości zadania organizując między innymi okolicznościowe gazetki i specjalny apel.
13 listopada o godzinie 11.00 pani Dyrektor, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi zebrali się w jednym miejscu budynku celebrując uroczystość.
Grupa uczniów z klas VI, VII i VIII, przygotowana przez nauczyciela historii p. Andrzeja Strzymińskiego, zaskoczyła wszystkich oryginalnością apelu. Nie było typowych deklamacji poezji, czy standardowych pieśni, a prawdziwe przedstawienie w stylu teatralnym. Całość oparto na stopniowaniu muzyki z patriotycznymi tekstami (od stonowanej i spokojnej do głośnej rockowej) i symbolach państwowo-narodowych. Tytuł „Ojczyzna przez największe O” mówił sam za siebie.
Po wprowadzeniu dokonanym przez narratora – Karolinę Kur, w pełnej ciszy i powadze wysłuchaliśmy „Roty” śpiewanej a capella pięknym głosem przez Emilię Lichosik. Potem uwagę wszystkich skupiła walka trzech czarnych orłów nad mapą Rzeczypospolitej. Był to symbol zaborów. Uwięzienie Orła Białego, strącenie mu korony oraz grożenie i wyśmiewanie się z niego odzwierciedlało czasy niewoli.
W akcie następnym ukazano piękno polskiej mowy, kultury i dziejów, co stanowiło przejście do najsmutniejszego wątku, jakim było przedstawienie Polski niczym schorowanej i zniszczonej ciężką dolą matki. Prawie umierającą Ojczyznę podnieśli dopiero żołnierze pokazując ją całemu światu.
Sedno aktu trzeciego to krnąbrny uczeń i Ojczyzna. W rzeczywistości relacje między nimi. Zaprezentowano przemianę młodego człowieka sięgającego po alkoholowe i nikotynowe używki w świadomego patriotę. To co złe porzucił na rzecz szkoły i nauki. Zrozumiał swoją miłość do ziemi ojczystej i wartość bycia Polakiem.
Koniec spektaklu oparł się na kilku wątkach. Pierwszym było przegonienie czarnych orłów przez polskich żołnierzy, a drugim uwolnienie przez nich Orła Białego oraz powtórne ukoronowanie go za sprawą Ojczyzny. Ukazano zwycięstwo i dumę naszego symbolu narodowego.
Całość dopełniło radosne, niczym na rockowym koncercie, wspólne śpiewanie refrenu piosenki „Urodziłem się w Polsce”.
W apelu-przedstawieniu brali udział:
Karolina Kur – Narrator,
Emilia Lichosik – Orzeł Biały, śpiew „Roty”,
Hanna Woźniak – Czarny orzeł rosyjski,
Marlena Trybus – Czarny orzeł austriacki,
Aleksandra Szwarczyńska – Czarny orzeł pruski (niemiecki),
Kornelia Jaworska – Ojczyzna,
Natalia Bekus – Dziewczyna,
Łukasz Martyniuk – Uczeń,
Dawid Jacków – Żołnierz 1,
Kacper Zambroziewicz – Żołnierz 2.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom za cierpliwość podczas prób.
Andrzej Strzymiński