Pan Janusz Niemiec to postać nietuzinkowa nie tylko w Mirocinie Dolnym, ale w całej Polsce. Jest najmłodszym więźniem politycznym w dziejach PRL-u, który został aresztowany przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa jako czteroletnie dziecko w 1945 roku. Syn „żołnierza niezłomnego” majora Antoniego Żubryda, działającego po II wojnie światowej w okolicach Sanoka.
Odwiedził nas 9 listopada. Na spotkanie z nim wybrały się klasy: siódma i ósma. Z początku nikt nie wiedział kim będzie nasz gość, dopiero gdy przyszedł okazało się, że niektórzy go znali jako swojego sąsiada. Naszemu nauczycielowi „od historii” udało się utrzymać wszystko w tajemnicy.
Pan Janusz ubrany w mundur, trzymający w ręce teczkę z plikami dokumentów, przywitał się z nami ciepło i od razu nawiązał do, przypadającej dwa dni później, setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Przez dwie godziny spotkania słychać było tylko oddechy uczniów, a kompletna cisza potęgowała nastrój powagi. Otrzymaliśmy dużą dawkę opowieści, która sama w sobie nadaje się na scenariusz historyczno-sensacyjnego filmu o patriotycznym wymiarze.
Dowiedzieliśmy się nie tylko o wojennych, ale przede wszystkich powojennych dziejach rodziców naszego gościa, o ich działalności w podziemiu niepodległościowym, śmierci z rąk ubeckiego agenta, losach innych członków rodziny, z których kilku trafiło do obozów koncentracyjnych. Poruszyły nas osobiste wyznania pana Janusza dotyczące jego dzieciństwa, aresztowania i uwięzienia w wieku czterech lat, przebywania w sierocińcu po zamordowaniu jego rodziców oraz późniejszego życia jako adoptowanego dziecka. Całość opowieści dopełniała multimedialna prezentacja, a finałem był półgodzinny film „List do syna” nakręcony przez polską telewizję. Dokument opowiadał nie tylko o tym co mogliśmy usłyszeć, ale także o człowieku, który dokonał wspomnianej zbrodni, później
w PRL-u zrobił karierę jako filmowiec i nigdy nie poniósł żadnych konsekwencji za swoje czyny.
Dwie lekcje spotkania minęły błyskawicznie. Podziękowaliśmy naszemu gościowi, zaprosiliśmy do częstszych odwiedzin i rozpoczęliśmy przygotowania do szkolnego apelu z okazji „Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę”.
Andrzej Strzymiński