• Aktualności

      •   „Lapbook- mój kreatywny pomysł na lekturę”
        •   „Lapbook- mój kreatywny pomysł na lekturę”

        • 08.05.2022
        •               W II semestrze klasa V na lekcjach języka polskiego realizowała innowację pt. „Lapbook- mój kreatywny pomysł na lekturę”.

          Założeniem innowacji jest rozwijanie kompetencji - porozumiewanie się w języku ojczystym, a szczególnie umiejętności rozróżniania i wykorzystywania różnych typów tekstów, poszukiwania, gromadzenia  i przetwarzania informacji oraz uświadomienie uczniom jakie korzyści niesie czytanie lektur szkolnych.

          Celem „lapkooka” jest prezentowanie i utrwalanie określonego materiału. Dzięki pracy nad „lapbookiem” uczniowie wykażą się kreatywnością, będą poszukiwać informacji, nauczą się je selekcjonować i ciekawie prezentować.

          Rolą nauczyciela jest doradzanie, ukierunkowywanie procesu uczenia się, ale to uczeń będzie decydował, które wiadomości są ważne, warte zapamiętania, jak je przekazać, jak zaciekawić innych.

          Tak więc na języku polskim  w klasie V  pod koniec  każdego miesiąca uczniowie  w ramach omawiania lektury obowiązkowej lub uzupełniającej w kreatywny sposób tworzyli swoje ciekawe lapbooki.

          Omówione zostały następujące lektury:

          1. „Sposób na Alcybiadesa” Edmund Niziurski
          2. „Janko Muzykant” Henryk Sienkiewicz
          3.  „W pamiętniku Zofii Bobrówny” Juliusz Słowacki
          4. „Chłopcy z Placu Broni”  Ferenc Molnar
          5. „Alicja w Krainie Czarów” Lewis Carroll

           

          Agnieszka Zamroziewicz

      • „Alicja w Krainie Czarów”
        • „Alicja w Krainie Czarów”

        • 08.05.2022
        •                „Alicja w Krainie Czarów” autora Lewisa Corolla to jedna z najpiękniejszych powieści dla dzieci.  Książka jest pełna niezwykłych przygód, ciekawych i zabawnych postaci, niesamowitych oraz fantastycznych zdarzeń. Tytułowa bohaterka przenosi się do świata, gdzie wszystko jest możliwe, pełnego tajemnic i zagadek. Przygody dziewczynki są piękną baśnią o dorastaniu, o poznawaniu świata, o otwartości na innych, wrażliwości.

          Do omówienia lektury, uczniowie klasy V wraz z polonistką panią Agnieszką Zamroziewicz wykorzystali różne metody aktywizujące. Była prezentacja multimedialna, uczniowie kolorowali głównych bohaterów lektury tworząc ich portrety oraz opis postaci, wykonali kolorowe lapbooki- co jest również zaplanowaną innowacją na lekcjach języka polskiego. Aby podsumować tą niezwykłą lekturę,  ciekawym zadaniem było również przygotowanie przez uczniów pudełka z zawartością wszystkich elementów kojarzących się z powieścią. Na  koniec, w kreatywny sposób, uczniowie wykonywali swoje zaczarowane kapelusze, które były inspirowane przez nakrycie głowy zwariowanego Kapelusznika.

          Efektem końcowym wszystkich przedsięwzięć uczniów klasy V, była wystawa w holu szkolnym poświęcona tej fantastycznej książce.

          Myślę, że moi podopieczni, przygotowując takie niestandardowe zadania oraz niecodzienny sposób prowadzenia lekcji, zapamiętają doskonale treść lektury na bardzo długi czas.

           

          Agnieszka Zamroziewicz

      • Poznajemy pracę pielęgniarki
        • Poznajemy pracę pielęgniarki

        • 05.05.2022
        •      05.05.2022r. gościliśmy mamę jednego z chłopców z naszej grupy. Spotkanie z dziećmi dotyczyło wykonywanego przez Panią Magdę- zawodu pielęgniarki.

          Przedszkolaki z “0” oraz Jagódki wspólnie odpowiadały na pytania: Na czym polega praca pielęgniarki? W jakich miejscach możemy ją spotkać? Jakie atrybuty towarzyszą temu zawodowi? Przedszkolaki miały okazję zrobić własne czepki pielęgniarskie, dokładnie obejrzeć ciśnieniomierz, strzykawki różnej wielkości, bandaże, różne termometry do pomiaru temperatury ciała i wiele innych. Założenie fartuszków, demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego serduszka budziła wielkie zainteresowanie dzieci.

          Pani pielęgniarka przypomniała nam, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia.

          Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci dostały od Pani Magdy zdrowe lizaki oraz kolorowanki.

          Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za spotkanie i zapraszamy innych rodziców do współpracy w zakresie rozwijania u dzieci proaktywności zawodowej.

           

          Kaliniak Wioleta

          Iwona Górecka-Spyrka

      • Szkolne pogadanki 4
      • " Opowiem  Wam o Polsce"
        • " Opowiem  Wam o Polsce"

        • 02.05.2022
          • Kto ty jesteś Polak mały.
          • Jaki znak twój? Orzeł biały.
          • Gdzie ty mieszkasz? Między swemi.
          • W jakim kraju?- W polskiej ziemi.                                     

                                                                                    „Katechizm polskiego dziecka”W.Bełza

           

                       W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.

                  W minionym tygodniu grupa sześciolatków realizowała III moduł projektu pt. „Opowiem Wam o Polsce”. Dzieci z uwagą wysłuchały skierowanego do nich listu od Małego Misia i legendy  o powstaniu państwa polskiego. Dzięki temu dowiedziały się dlaczego orzeł biały widnieje w godle naszego kraju. Następnie wspólnie wykonały grę planszową pt. „Wielka podróż Lecha”. Wiele radości sprawiły dzieciom rozgrywki z wykorzystaniem wykonanej gry, dzięki której uczyły się przestrzegania ustalonych zasad.

          W ramach zajęć ORIGAMI dzieci samodzielnie wykonały kotyliony z kółek białych i czerwonych.

          Następnie układały mapę Polski z puzzli, pokolorowały sylwetę misia trzymającego flagę oraz kontur Polski, jak również zorganizowały kącik patriotyczny w klasie.

          Na zakończenie modułu dzieci miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę o Polsce podczas udziału w misiowym turnieju, gdzie odpowiadały na pytania Misiowego Wujka. Sześciolatki świetnie poradziły sobie z zadaniami i udowodniły, że są prawdziwymi Polakami!

                   Wszystkie zaplanowane zadania miały na celu kształtowanie emocjonalnego przywiązania młodych patriotów do swojego kraju ojczystego oraz pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka.

           

                Iwona Gorecka-Spyrka

           

      • Majowe święta
        • Majowe święta

        • 30.04.2022
        • „Niedługo zaczyna się miesiąc maj i piękny będzie nasz cały kraj,

          a maj jest bogaty w świąteczne daty.”

          Tymi słowami uczniowie klasy II przygotowani przez panią Małgorzatę Korfanty rozpoczęli uroczysty apel poświęcony majowym świętom, które zajmują w naszej historii szczególne miejsce.

          1 maja to Święto Pracy, międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone na całym świecie od 1890 roku. Uczniowie w trakcie odegranej scenki podkreślili, że każdy zawód jest potrzebny.

          2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskie święto obchodzone od 2004 roku. Flaga jest jednym z naszych symboli narodowych. Uczniowie zwrócili uwagę na to, że powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem i zachęcili do udekorowania flagą swojego domu. Dzieci recytowały wiersze o ojczystych barwach, a podczas śpiewania piosenki o polskiej fladze wszyscy, w rytm melodii, poruszali przyniesionymi chorągiewkami.

          3 maja  to kolejna rocznica  uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzieci porównały Konstytucję do szkolnego Statutu, w którym także zapisane są prawa i obowiązki, przypomniały  dlaczego Konstytucja była tak ważna dla Polaków. Mówiły o tym, że była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą, która określała między innymi prawa i obowiązki obywateli państwa. Nie zabrakło  w tym miejscu pieśni „Witaj majowa jutrzenko”

          Na zakończenie zaprezentowano piosenkę o Polsce, a po niej wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Była to niezapomniana lekcja patriotyzmu dla całej społeczności szkolnej.

          Małgorzata Korfanty

      • Popisy umiejętności na lekcjach polskiego
        • Popisy umiejętności na lekcjach polskiego

        • 28.04.2022
        •      Z końcówką kwietnia w klasie VI na lekcjach języka polskiego uczniowie po raz kolejny wcielili się w rolę nauczyciela, poprzez  tz. lekcje odwrócone. Zaangażowani i wprawieni uczniowie otrzymali temat, który  mieli opracować i przygotować na lekcję pokazową.

          Omówione zostały następujące tematy:

          •  Motywy biblijne.
          • Opowieść o siewcy.
          • Ludzka dobroć. Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie.
          • Wartość przygotowań. Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych.
          • Korzystanie z talentu. Przypowieść o talentach.
          • Dobroczyńca ludzkości. Mit o Prometeuszu.

          Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością oraz zaangażowaniem w lekcję, zadanie wykonali bardzo sumiennie i starannie. Posypały się pozytywne oceny a nawet uwagi za brak pracy na lekcji. Panowała przyjazna atmosfera, a klasa aktywnie uczestniczyła w tego rodzaju zamiany.

           

          Agnieszka Zamroziewicz

      • Międzynarodowy Dzień Ziemi i akcja „ Sprzątamy dla Polski”
        • Międzynarodowy Dzień Ziemi i akcja „ Sprzątamy dla Polski”

        • 24.04.2022
        •            W piątek 22.04.2022r. oddziały przedszkolne przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „SprzątamyDlaPolski” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Ta proekologiczna akcja jest jedną z form nowoczesnego, zielonego patriotyzmu. Ma na celu promowanie idei dbania o przyrodę, ukazanie skutków zaśmiecania świata oraz wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska.

          Nasze przedszkolaki 4-5 i 6 latki zaopatrzone w rękawice i worki sprzątały teren wokół szkoły i bliskie okolice, gdzie zebrały kilka worków śmieci, co świadczy o tym, że Ziemia nadal WOŁA O POMOC!

          Po przeprowadzonej akcji wokół przedszkola i w lesie zrobiło się czysto i przyjemnie. 

          Dziękujemy naszym kochanym przedszkolakom za udział w sprzątaniu świata, ogromne zaangażowanie i prezentowanie prawidłowych, godnych naśladowania ekologicznych postaw.

                                                                    

          Iwona Górecka-Spyrka

          Wioleta Kaliniak

           

      • „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
        • „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

        • 20.04.2022
        • Dnia 20 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczniowie mieli okazję sprawdzić, ale równocześnie zweryfikować swój poziom wiedzy pożarniczej rozwiązując test Komitetu Organizacyjnego OTWP. Turniej ma na celu szerzenie wiedzy związanej z przepisami i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Pięcioro dzieci z klas I-IV oraz pięciu uczniów klas V-VIII zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza podopiecznym, którzy będą reprezentować Szkołę w kolejnym etapie, który odbędzie się 11 maja w Nowej Soli.

          POWODZENIA!

          Karolinka i Natalka

           

      • Wielkanocny Apel
        • Wielkanocny Apel

        • 19.04.2022
        • Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto, a dla dzieci to okazja do radości, odkrywania go i uczenia się co roku czegoś nowego.

          13.04 prowadzając nas w świąteczny nastrój przedszkolaki wystąpiły w wielkanocnych inscenizacjach. Dzieci zamieniły się w różne świąteczne symbole (zajączki, baranki, kurczaki, dungusiarzy), oraz przybliżyły temat tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkiej Nocy.

          Po krótkich występach i śpiewach najmłodszych przedszkolaków, Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia.

          Serdecznie dziękuję Rodzicom grupy “Jagódek” za pomoc, wsparcie i zaangażowanie podczas przygotowań do apelu.

          Kaliniak Wioleta

      • Lekcja otwarta u Jagódek
        • Lekcja otwarta u Jagódek

        • 19.04.2022
        • Dnia 12 kwietnia w grupie najmłodszych przedszkolaków odbyła się lekcja otwarta przeprowadzona przez p. Wioletę Kaliniak  przy udziale zaproszonych gości: p. dyrektor Elwiry Hajnos–Pituch, p. Iwony Góreckiej – Spyrka, p. Emilii Bęben.

          Temat lekcji “Zwyczaje Wielkanocne” był podsumowaniem i utrwalaniem dotychczasowych nabytych wiadomości. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zabawie badawczej oraz podczas zajęć dydaktycznych i ruchowych.  Wszystkie dzieci potrafiły współpracować w grupie z kolegami i koleżankami, odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki.

          Lekcja ta pokazała, z którymi dziećmi trzeba jeszcze utrwalać kolory, przeliczanie zbiorów oraz prawidłowe reagowanie na polecenia.

          Na zajęciach panowała bardzo miła i przyjazna atmosfera.

          Wioleta Kaliniak

      • Dni Języka Niemieckiego
        • Dni Języka Niemieckiego

        • 13.04.2022
        • W dniach od 11 do 13 kwietnia 2022 r. obchodzono w naszej szkole Dni Języka Niemieckiego zorganizowane przez panie germanistki Agnieszkę Zamroziewicz i Emilię Bęben. Szkolny hol przybrał w tych dniach barwy flagi Niemiec. Cała społeczność szkolna miała możliwość obejrzeć wystawę poświęconą językowi niemieckiemu. Główna galeria przedstawiała ciekawostki o poszczególnych landach niemieckich z fotografiami oraz krótkimi informacjami na temat atrakcji turystycznych, zabytków, specjalności kulinarnych charakterystycznych dla danego regionu itp. Podczas Dni Języka Niemieckiego można też było zobaczyć wystawę edukacyjnych plakatów ekologicznych wykonanych w języku niemieckim przez ósmoklasistów z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi 22 kwietnia.

          Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach językowych, niektóre z nich związane były z tematyką zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W ramach Dni Języka Niemieckiego odbył się 12 kwietnia w świetlicy Szkolny Przegląd Niemieckiej Piosenki dla Dzieci pt. "Kinderliederfestival" dla klas I-III. Wszyscy uczestniczy Przeglądu Piosenki pięknie zaśpiewali w języku niemieckim, dlatego każdy został doceniony i nagrodzony. W środę 13 kwietnia na 5 lekcji w sali 34 odbył się szkolny konkurs Niemieckiej Poezji Dziecięcej dla klas IV-VI. Mamy zaszczyt poinformować, że I miejsce zajęła Emilia Kępińska z kl. VI. Pozostałe uczestniczki konkursu, których poziom recytacji był bardzo wyrównany otrzymały dyplomy za udział i drobne upominki. Młodsi uczniowie z podziwem słuchali swoich starszych koleżanek, które bardzo ładnie recytowały niemieckie utwory.

          Mamy nadzieję, że mile spędzone Dni Języka Niemieckiego pozytywnie wpłyną na motywację naszych uczniów do nauki tego języka.

           

          Emilia Bęben, Agnieszka Zamroziewicz

      • Kreatywne przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy w klasie II
        • Kreatywne przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy w klasie II

        • 13.04.2022
        • Ostatnie dni przed wiosenną przerwą świąteczną uczniów klasy drugiej obfitowały w aktywności związane ze zwyczajami wielkanocnymi  kultywowanymi  w ich domach. Dzieci opowiadały o przygotowaniach do świąt, o palmowej niedzieli, święconce i śmigusie- dyngusie. Utrwaliły różnicę między pisanką a kraszanką i z wielką niecierpliwością czekały na zajęcia plastyczne, podczas których  uczyły się ozdabiać jajka techniką  decoupage. Wcześniej przygotowały wycięte z serwetek drobne wzory, którymi pokrywały jajka powlekając je rozwodnionym klejem. Efekt zaskoczył wszystkich, bo każde jajko było kolorowe i niepowtarzalne. Była to dla wszystkich doskonała lekcja dokładności, cierpliwości i skupienia. Następnego dnia z papierowych talerzyków dzieci tworzyły kurkę i zajączka, bez których  trudno dziś sobie wyobrazić wielkanocny czas. Wszystkie przygotowane prace dzieci wzięły ze sobą do domów, wykorzystają je jako  świąteczną dekorację. 

          Małgorzata Korfanty

      • Wielkanocne pisanki w kl.I
        • Wielkanocne pisanki w kl.I

        • 13.04.2022
        • W środę 13 kwietnia Pani Joanna Jankowska, mama Miłosza z naszej  klasy I zrobiła wszystkim dzieciom niespodziankę. Przywiozła dla wszystkich ugotowane jajka. Jajko to symbol życia i według staropolskiej tradycji przed Świętami Wielkanocnymi należy z jajek zrobić piękne, kolorowe pisanki o czym dzieci dowiedziały się z pogadanki i prezentacji multimedialnej. Każdy z zapałem ozdabiał jajka pięknymi malunkami. Było mnóstwo radości. Po zajęciach uczniowie zabrali pisanki do domu, żeby ozdobić nimi swoje wielkanocne koszyczki a później podzielić się nimi z rodziną podczas uroczystego śniadania.

           

          Katarzyna Jastrzębska

      • Instrumenty z bambusa
        • Instrumenty z bambusa

        • 13.04.2022
        • 6 kwietnia goście z Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz” zabrali nasze najmłodsze dzieci w muzyczną podróż do Ameryki Południowej. Głównym punktem zainteresowania podczas spotkania były instrumenty z bambusa. Ich brzmienie zachwyciło widownię, a także przeniosło w magiczny obszar puszczy amazońskiej. Antara, samponia, flety – cenia i cenach, bombo, charango – gitara, chachas – grzechotka z kozich kopytek – oprócz brzmienia, dzieci poznały również budowę tych instrumentów. Było to miłe i niezwykle pouczające wydarzenie.

      • Święta tuż, tuż !
        • Święta tuż, tuż !

        • 12.04.2022
        • Wielkanoc to święto wiosny- pełne radości,dobrej energii, kolorów. Jednym z jej symboli jest zajączek, który często pojawia się w ozdobach wielkanocnych, baranek oraz kolorowe pisanki.

          Sześciolatki bawiąc się składaniem i wycinaniem papieru wykonały techniką origami wiele niepowtarzalnych i oryginalnych ozdób świątecznych. Zajączki wielkanocne i pisanki wykonały ( techniką origami płaskie z koła ), a kurczaczki i kurki uczyły się składać z kwadratowej kartki- tworząc w ten sposób naszą klasową gazetkę.

          Wszystkie przedszkolaki złożyły nauczycielom oraz swoim najbliższym życzenia z okazji zbliżającej się Wielkanocy i wręczyły urocze kartki świąteczne.

           

           

             Iwona Górecka-Spyrka

      • Warsztaty z rodzicami „Wielkanocna palma”
        • Warsztaty z rodzicami „Wielkanocna palma”

        • 11.04.2022
        • 08 kwietnia w Zerówce odbyły się rodzinne warsztaty wielkanocne. Tego dnia dzieci uczyły się wykonywać własnoręczne ozdoby i ciekawe dekoracje świąteczne. Rodzice przedszkolaków zgromadzili i przynieśli potrzebne materiały. Z przyniesionych bazi, forsycji, gałązek bukszpanu, bibułkowych kwiatków i wstążek dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne i okazałe palmy. Celem warsztatów było nie tylko wspólne i miłe spędzenie czasu, ale przede wszystkim przybliżenie dzieciom tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi i zgłębienie ich symboliki.

          Dzieci wiedzą już,że palma wielkanocna jest symbolem odradzającego się życia, pokoju oraz tego co wzniosłe i szlachetne. Święcimy ją w Niedzielę Palmową, na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, a poświęconą palemką ozdabiamy swoje mieszkanie, aby zapewnić wszystkim domownikom Boże błogosławieństwo.

             Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za miłą atmosferę, która wprowadziła nas wszystkich w przedświąteczny nastrój.

           

           Iwona Górecka-Spyrka

           

      • Zbiórka karmy dla psiaków z Przytuliska w Stypułowie
        • Zbiórka karmy dla psiaków z Przytuliska w Stypułowie

        • 10.04.2022
        •             Pod koniec lutego Szkolne Koło Wolontariusza ogłosiło akcję zbierania karmy dla piesków, które znajdują się w Przytulisku w Stypułowie. Przedsięwzięcie zostało zakończone na początku kwietnia. Los najlepszego przyjaciela człowieka jakim jest pies nie jest obcy wielu naszym uczniom i ich rodzicom. Dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do akcji. Karma została przekazana do Przedsiębiorstwa USKOM w Kożuchowie, który jest opiekunem Przytuliska. Poniżej zamieszczamy informację z podziękowaniami, które znajdują się na stronie Internetowej Przedsiębiorstwa USKOM w Kożuchowie.

          Opiekun Szkolnego Koła Wolontariusza

          Krystyna Mandziej

      • Primaaprilisowy "Dzień bez plecaka"
        • Primaaprilisowy "Dzień bez plecaka"

        • 04.04.2022
        • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 1 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy “Dzień bez plecaka”.

          Pomysł ten powstał w Ameryce w celu zwrócenia uwagi na trudności w dostępie do edukacji w wielu zakątkach świata oraz problemy finansowe milionów uczniów, których bardzo często nie stać na książki i plecaki. 

          W Europie zwyczaj ten ma radosny wydźwięk. Uczniowie porzucają w tym dniu plecaki na rzecz sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Społeczność naszej szkoły wykazała się wielką kreatywnością. Na korytarzu można było zobaczyć wiele ciekawych sprzętów - taczkę, kaski, koszyki, walizki, jeździki, kosze na pranie, wózki, itp. W zabawie wzięli udział również nauczyciele, którzy torby i aktówki zamienili m.in. na skrzynki, kosmetyczki, koszyki i futerał do gitary.

          Mamy nadzieję, że "Dzień bez plecaka" wpisze się na stałe w tradycję naszej szkoły.

          Barbara Klimek

      • Mini „MAM TALENT”
        • Mini „MAM TALENT”

        • 03.04.2022
        •             Dnia 01.04.2022r. odbył się przedszkolny przegląd talentów, w którym wzięły udział sześciolatki- 9 wspaniałych uczestników i 2 zespoły. Konkurs polegał na pokazie umiejętności wokalnych, recytatorskich oraz tanecznych. Nie zabrakło również takich pokazów jak: triki z piłeczkami, kręcenie hula-hop oraz strzelanie goli do bramki na czas. Dzieci przedstawiły swoje umiejętności i uzdolnienia z pełnym zaangażowaniem, niektórzy uczestnicy dzięki wspaniałym kostiumom prezentowali się znakomicie.

          Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim faworytom i nagradzała każdy występ gromkimi brawami.

          Wszyscy występujący poddani zostali ocenie jury w składzie: pani Beata Różycka, pani Wioleta Kaliniak oraz przewodnicząca „trójki klasowej” pani Agnieszka Mielcarz oraz drugiej ocenie-mianowicie gustom publiczności.

          Uczestnicy „ Mam talent”, którzy nie weszli do ścisłego finału, oddali swój głos na jedną z trzech wyłonionych przez jury osób, decydując tym samym o I, II i III miejscu.

          Oto nasze Gwiazdy

          • I miejsce- Maja Mielcarz zaśpiewała piosenkę pt. „ Bursztynek”
          • II miejsce- Jakub Malinowski w roli czytającego czarodzieja
          • III miejsce- Franek Königsberg prezentacja umiejętności szybkiego liczenia

                     Każdy z artystów otrzymał dyplom, nagrodę rzeczową oraz słodki upominek.

          Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów i wytrwałości w doskonaleniu swoich zdolności.

           

           Iwona Górecka-Spyrka

      • Origami uczy, bawi i rozwija
        • Origami uczy, bawi i rozwija

        • 31.03.2022
        •             ORIGAMI to technika plastyczna, która daje duże możliwości. Przedszkolaki uczą się składania papieru w taki sposób, by powstały z niego różne przedmioty, zwierzęta, rośliny czy postacie. Składając papier dzieci uruchamiają wiele zmysłów, dzięki czemu rozwija się myślenie twórcze i konstrukcyjne. Sztuka składania papieru pozwala rozwijać zdolności manualne oraz kształtuje wrażliwość na otaczający świat, przy okazji umożliwiając poznawanie matematycznych kształtów.

          Na zajęciach dzieci wykorzystywały różnego rodzaju i koloru papier w różnych kształtach: kółeczka, kwadraty,prostokąty i trójkąty. Każde dziecko chętnie tworzyło papierowe składanki, które można było dodatkowo ozdobić kredkami, brokatem czy ruchomymi oczkami.

          Zabawa w origami daje dzieciom wiele radości i satysfakcji, a efekty końcowe zadowolenie, zachwyt i uśmiech na twarzy, dlatego sześciolatki zapraszają wszystkich do wspólnej zabawy w japońskie składanki i stworzenia fascynującego papierowego świata zabaw.

          A oto nasze wiosenne dzieła!

          Iwona Górecka-Spyrka     

           

      • „Okaż kulturę i chroń naturę”
        • „Okaż kulturę i chroń naturę”

        • 27.03.2022
        • 24 marca „Pracownia Za Piecem Ryszard Muzyczuk” w ramach projektu pn: „Okaż kulturę i chroń naturę” zaprezentowała spektakl teatru lalek, dotyczący właściwej segregacji odpadów komunalnych. „Małe śledztwo w wielkiej sprawie” – była to doskonała zabawa edukacyjna, podczas której przedszkolaki przypomniały sobie najważniejsze zasady związane z tym tematem. Jednocześnie wykazały się wiedzą i znajomością problemu. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało kolorowankę z treścią edukacyjną, a przedszkole planszę dotyczącą właściwej segregacji odpadów.

      • Dzień Wody – niebieski dzień w przedszkolu
        • Dzień Wody – niebieski dzień w przedszkolu

        • 24.03.2022
        •             22 marca dla dzieci z „Zerówki” był dniem szczególnym- pomimo tego, że jest już wiosna i powinien dominować kolor zielony, to jednak tego dnia dominował kolor niebieski. A to za sprawą obchodów związanych ze Światowym Dniem Wody.

          Uroczystość miała na celu rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.

          Przedszkolaki poznały proces obiegu wody w przyrodzie i dowiedziały się jak dużo jest jej na kuli ziemskiej. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki ( woda kapiąca z kranu, woda płynąca w strumyku, deszcz, szum morza). Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń.

          Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości.

          Wykonały eksperyment o obiegu wody w przyrodzie, podczas którego dzieci zauważyły, że woda w naturalny sposób zmienia swoje stany skupienia, zrozumiały jak powstaje deszcz i chmury, zrozumiały, że deszcz nie powstanie, gdy nie będzie parowania wody z obszaru położonego poniżej.

          Najbardziej podobało się dzieciom barwienie wody oraz przeprowadzone doświadczenie z sodą i octem, wulkan uznały za niesamowity i wart powtórzenia w domu.

           

          Sześciolatki wykonywały różne prace plastyczne: wyklejały z bibuły kropelkę wody, wykonywały opaskę na głowę z emblematem kropli oraz plakaty na temat dbania i oszczędzania wody. W czasie pobytu w przedszkolu wszystkie dzieci chętnie piły zdrową wodę, a na zakończenie zajęć wykonały recyklingowe akwaria z plastikowych butelek.

           

          Niebieski dzień uważamy za udany. Dzieci wspaniale się bawiły i z pewnością będą teraz wiedziały, jak dbać o każdą kroplę wody, bo przecież WODA TO ŻYCIE.

           

           

           Iwona Górecka-Spyrka

      • Wyprawa klasy II w poszukiwaniu wiosny
        • Wyprawa klasy II w poszukiwaniu wiosny

        • 24.03.2022
        • Drugiego dnia kalendarzowej wiosny uczniowie klasy II wraz ze swoja panią Małgorzatą Korfanty udali się na wycieczkę po okolicy, by sprawdzić, czy wiosna na pewno już do nas zawitała. Zabrali ze sobą wszystko co było potrzebne – otwarte oczy i uszy, lupy, notesy i wyruszyli na poszukiwania. Następnego dnia wspólnie redagowali notatkę z wycieczki, w której opisali wszystko, co udało im się zauważyć. Oto ona:

          Wczoraj wybraliśmy się na wycieczkę po okolicy, aby poszukać oznak wiosny.

          Najpierw szliśmy przez las i zobaczyliśmy kępki przebiśniegów oraz „ruchome mrowisko”. Na skraju lasu przywitał nas motyl cytrynek. Idąc dalej polną dróżką, dostrzegliśmy bąka, pająka, bazie na wierzbie i ślady sarny. Przy stawiku uśmiechały się do nas drobniutkie, liliowe kwiatki. W ogródku podziwialiśmy żółte i fioletowe krokusy. W drodze powrotnej widzieliśmy kwitnącą leszczynę, młodą trawkę i pąki nowych listków.

          Wszystko co zobaczyliśmy, świadczy o tym, że wiosna zagościła u nas na dobre.

           

          Uczniowie klasy II

          Małgorzata Korfanty

           

      • Wiosno! Ach, to Ty!
        • Wiosno! Ach, to Ty!

        • 24.03.2022
        • Stało się! Wiosna jest już z nami. Uczniowie powitali ją uroczyście podczas zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski Szkolnego Dnia Wiosny.

          Impreza rozpoczęła się krótkim apelem, który przygotowała klasa 0 wraz z Panią Iwoną Górecką-Spyrką. Wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne aktywnie uczestniczyły w obchodach tego szczególnego dnia.

          Klasy IV-VIII rywalizowały w konkursie o talony – złoty, srebrny i brązowy. Talony uprawniały m.in. do odwołania dowolnego sprawdzianu z wybranego przez klasę przedmiotu czy „luźniej lekcji”. Zadaniem klas było: udekorowanie sali lekcyjnej w motywy wiosenne, stworzenie marzanny, zaprezentowanie piosenki o wiośnie oraz przebranie się z okazji Dnia Wiosny w kolorowe ubrania lub kostiumy. Za każdą konkurencję klasy otrzymywały punkty od członkiń Jury – Pani Agaty Haniszewskiej, Pani Natalii Sługockiej oraz Pani Karoliny Rozpędowskiej. Dodatkowo rozegrany został miniturniej czterech ogni, za który klasy również otrzymały punkty. Najpiękniej swoją salę udekorowała klasa II. Walka w starszych klasach była zacięta! Po podsumowaniu szeregu punktów I miejsce zajęła klasa VII, II miejsce klasa IV, natomiast III – klasa VIIIb. Każda klasa zakończyła zabawę zdrowym poczęstunkiem.

          Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością oraz zaangażowaniem. Po raz pierwszy od dawna boisko szkolne tętniło życiem i zabawą. Mamy nadzieję, że Szkolny Dzień Wiosny był pierwszym krokiem w powrocie do normalności sprzed pandemii.

           Barbara Klimek

      • Witamy wiosnę – pamiętamy o zdrowym odżywianiu
        • Witamy wiosnę – pamiętamy o zdrowym odżywianiu

        • 24.03.2022
        • 21 marca to dzień inny niż wszystkie . W tym roku uczniowie klasy II rozpoczęli  świętowanie z okazji pierwszego dnia wiosny od zdrowego śniadania. Nie były to jednak kanapki przygotowane przez rodziców. Każde z dzieci miało przynieść swoje ulubione i koniecznie zdrowe produkty. Po zadbaniu o higienę dłoni oraz pamiętając o zasadach piramidy żywienia,  dzieci rozpoczęły komponowanie swoich wiosennych kanapek. Każda miała być kolorowa , smaczna i obowiązkowo kojarzyć się z wiosną. Takie właśnie powstały. Można było dostrzec na nich Panią Wiosnę, kwiatki czy  młodą trawkę. Wszystkie wyglądały apetycznie i prędko zniknęły ze stolików. Dzieci przekonały się, że  wygląd kanapki potrafi zachęcić do jedzenia niejednego niejadka.

          Małgorzata Korfanty

      • Pierwszy Dzień Wiosny
        • Pierwszy Dzień Wiosny

        • 22.03.2022
        •             21 marca z okazji pierwszego dnia wiosny „Zerówka” pod kierunkiem p. Iwony Góreckiej-Spyrki przygotowała piękny apel. Sześciolatki w wiosennych strojach śpiewały piosenki i odgrywały wiosenne scenki.

          Pierwszym punktem programu było wprowadzenie najmłodszych uczniów naszej szkoły w świat tradycji i zwyczajów związanych z nadejściem wiosny. Przedszkolaki za pierwszym razem wystąpiły dla klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, następnie występ obejrzały klasy IV-VIII. Występ rozłożony był na dwie tury ze względów sanitarnych.

          Na koniec pani dyrektor Elwira Hajnos-Pituch serdecznie podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie apelu oraz obchodów Dnia Wiosny,a sześciolatki za ciekawy i udany występ zostały nagrodzone przez wszystkich gromkimi brawami.

          Iwona Górecka-Spyrka

           

      • 14 marca: Międzynarodowy Dzień Matematyki
        • 14 marca: Międzynarodowy Dzień Matematyki

        • 21.03.2022
        • W minionym tygodniu sześciolatki obchodziły Międzynarodowy Dzień Matematyki.

          „Zerówkowicze” doskonalili umiejętności przeliczania: dodawania i odejmowania, utrwalały kierunki pisania poznanych cyfr, układały ciągi rytmiczne z wyciętych figur geometrycznych.

          Rozwijały logiczne myślenie rozwiązując zapałczane łamigłówki, które okazały się świetną zabawą i rozgrzewką umysłu.

          Przedszkolaki miały okazję zgłębić tajniki kodowania i doprowadzić robota podłogowego do odpowiedniej cyfry- wyniku dodawania i odejmowania w zakresie 10.

          Nie zabrakło zabaw w gry planszowe, w których trzeba posłużyć się kostką z liczbą kropek. Podczas realizacji innowacji pt.„ Matematyka+my = wesołe zabawy i gry” przedszkolaki mogą przynosić swojego„ Bohatera tygodnia” ulubionej gry dziecka z domu, w celu rozwijania umiejętności matematycznych.

          Naszą zabawę zakończyliśmy grami i zabawami interaktywnymi takimi jak: memory, domino, puzzle matematyczne oraz nauką stosowania znaków matematycznych >,< oraz =.

                      Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać przedszkolakom, że matematyka może być przyjemna i dawać radość. Dzień Matematyki był świetną okazją do dobrej zabawy oraz utrwalenia wiedzy i umiejętności.

          Wszystkie dzieci poradziły sobie znakomicie!

           

          Iwona Górecka-Spyrka

           

           

      •  Odwrócone lekcje na języku polskim
        •  Odwrócone lekcje na języku polskim

        • 20.03.2022
        •              W klasie VI na lekcjach języka polskiego doszło do małej zamiany ról przez tz. lekcje odwrócone. Polonistka pani Agnieszka Zamroziewicz wcieliła się na tydzień w uczennicę, a wybrani uczniowie w nauczyciela. Chętni i zdecydowani śmiałkowie otrzymali temat, który  mieli opracować i przygotować na lekcję pokazową.

          Dzięki takiej zamianie, uczniowie mieli możliwość przełamać swoje bariery i tremę, poznać i zbliżyć się bardziej do siebie , w ciekawy sposób zmotywować  innych do pozytywnego udziału w lekcji, ale również przekonać się na „własnej skórze”, że zawód nauczyciela nie jest taki łatwy.

          Omówione zostały następujące tematy:

          Karol Fursewicz - Arkady Klonow „Tam, gdzie muzyka prowadzi”.

          Maciej Kotarski – Ludzie muzyki.

          Ewelina Roszak – Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”. Księga IV Koncert Wojskiego .

          Oskar Borsuk- Pisownia wyrazów z  ą, ę oraz om, on, em, en.

          Emilia Kępińska - Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni czy legendy?.

                         Swoich sił spróbowała również uczennica klasy V Zofia Piotrowska przedstawiając temat pt. Wykrzyknik.

                        Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością oraz zaangażowaniem w lekcję, zadanie wykonali bardzo sumiennie i starannie. Na lekcjach panowała przyjazna atmosfera, a klasa aktywnie uczestniczyła w lekcji.

           

          Agnieszka Zamroziewicz

           

      • GMINNY KONKURS LUBUSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI
        • GMINNY KONKURS LUBUSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI

        • 15.03.2022
        •             15 marca 2022r. trzy uczennice naszej szkoły wzięły udział w Gminnym Konkursie Lubuskiego Festiwalu Piosenki PRO ARTE 2022r. w CENTRUM KULTURY „ZAMEK” w Kożuchowie. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 35 wykonawców, w tym zespoły wokalne. Młodzi artyści prezentowali swoje umiejętności w trzech kategoriach wiekowych. Klasy I-III, IV- VI  i VII- VIII. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy czwartej i piątej. Były to: Hanna Gawęda z klasy IV, która śpiewała piosenkę pt. „Co powie tata”. Maja Korwel z klasy IV, śpiewała piosenkę pt. „Bursztynek” oraz Zofia Piotrowska z klasy V, śpiewała piosenkę pt. „Szampan” - Sanah. Pierwsze miejsce w drugiej kategorii wiekowej zajęła Hanna Gawęda i tym samym otrzymała nominację do Konkursu Powiatowego, który odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku. Serdecznie dziękuję dziewczynkom za udział w konkursie. Hani Gawędzie gratuluję wygranej i życzę sukcesu w kolejnym etapie konkursu.

           

          Krystyna Mandziej

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym
      • 68-3881424
      • SZKOŁA PODSTAWOWA MIROCIN DOLNY 28 67-120 KOŻUCHÓW Poland
      • Konto Szkoły -13 9673 0007 0000 0007 1286 0001 Bank Spółdzielczy Kożuchów
  • Galeria zdjęć

      brak danych