CERTYFIKAT WZOROWEJ PLACÓWKI
MAŁEGO MISIA W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
W roku szkolnym 2021/2022 w Zerówce realizowany był projekt „ Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. To projekt pani Anety Konefał o zasięgu ogólnopolskim, nad którym patronat objął Rzecznik Praw Dziecka, wydawnictwo Mac edukacja oraz miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.
Głównym założeniem tego projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa, popularyzacja literatury dla dzieci oraz współpraca przedszkoli z całego kraju.
Działania projektu zawarte były w modułach:
Moduł I- Czytamy razem z Małym Misiem
Inaugurację projektu zaczęliśmy od wyboru klasowego misia, który przez cały okres projektu towarzyszył dzieciom w wędrówce po literaturze. Sześciolatki na swojego patrona wybrały Misia Tofika.
Nasza klasa stworzyła kronikę, którą uzupełnialiśmy dziecięcymi ilustracjami przeczytanych książek. W ramach projektu nasze przedszkole odwiedzali chętni rodzice, którzy czytali dzieciom bajki.
Moduł II- Kodujemy razem z Małym Misiem
Matematyka w działaniu to twórcza zabawa, dzięki której rozwijaliśmy u przedszkolaków umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej.
Moduł III- Opowiem Wam o Polsce
Kolejny etap, kolejna przygoda. Tym razem dzieci odbyły podróż w przeszłość, podróż po naszym kraju. Na podstawie legendy „ O Lechu, Czechu i Rusie” dzieci tworzyły grę dydaktyczną.
Moduł IV- Misiowe recepty na pozytywne myślenie
Głównym zadaniem dzieci było zaprojektowanie wymarzonego dnia w przedszkolu i tworzenie misiowych afirmacji. Dzieci uczyły się planowania i zarządzania czasem. Opowieść ruchowa będąca elementem scenariusza zachęcała dzieci do aktywności ruchowej i rozwijała wyobraźnię.
Moduł V- Misiowy bajarz
Kolejnym działaniem było wymyślenie przez dzieci bajki. Dziecięca twórczość i fantazja pozwoliła spisać opowiadanie o przygodach Misia Tofika. Dzieci wykonały ilustracje, które złożone w książkę zakończyły moduł "Misiowy Bajarz”.
Moduł VI- Misiowe zajęcia pod chmurką
Ostatni moduł projektu zachęcał do aktywności sportowej, ale i rozwijał wyobraźnię. Dzieci wraz z nauczycielem zorganizowały zawody sportowe w oparciu o postacie z bajek oraz ich bajkowe atrybuty. Nie zabrakło: Kopciuszka, Śnieżki, złotej rybki, kota w butach oraz pana Hilarego. Zabawa na powietrzu była bardzo udana.
Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Udział w nim przyniósł wiele korzyści. Rozbudził u dzieci pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynił się do kształtowania u dzieci postaw: otwartości na świat i patriotyzmu. Aktywna realizacja projektu pozwoliła uzyskać naszej szkole certyfikat „Wzorowej Placówki”.
Iwona Górecka-Spyrka