• Aktualności

      • Konkurs logopedyczny dla dzieci 6-letnich  z wiedzy o wybranych bajkach
        • Konkurs logopedyczny dla dzieci 6-letnich z wiedzy o wybranych bajkach

        • 15.03.2022
        •             Dnia 15.03.2022 r. pani Emilia Bęben przeprowadziła w zerówce Konkurs logopedyczny dla dzieci 6-letnich z wiedzy o wybranych bajkach, takich jak: „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”, „Kot w butach”, „Królewna Śnieżka” i „Calineczka”. Głównymi celami konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych; rozwój ekspresji słownej dziecka; doskonalenie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej; aktywne uczestniczenie wszystkich dzieci w zajęciach i przeżywanie pozytywnych emocji związanych z rywalizacją. Sześciolatki przygotowywały się do konkursu z pomocą pani Iwony Góreckiej - Spyrki. Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą z bajek, aż trudno było ich czymkolwiek zaskoczyć. Na podstawie wysłuchanego fragmentu bajki potrafiły podać jej tytuł. Bardzo ładnie odpowiadały na pytania logopedy pobudzające wyobraźnię dzieci: - Za którą postać z bajki chciałabyś/ chciałbyś się przebrać na bal przebierańców?; - Gdyby przyszła do ciebie dobra wróżka i powiedziała, że na jeden dzień może zamienić cię w postać z dowolnej bajki, to kim chciałabyś/ chciałbyś zostać? Przedszkolaki uczestniczyły też w zabawie ruchowej. Logopeda mówił różne zdania dotyczące znanych bajek, a dzieci, jeżeli zdanie było prawdziwe - klaskały, a jeżeli fałszywe – tupały. Sześciolatki rozwiązywały zagadki o postaciach z bajek, rozwijając tym samym logiczne myślenie. Oglądały na monitorze interaktywnym fragmenty bajek i odgadywały ich tytuły. Dzieci losowały obrazki z bajek i kolorowały je. Następnie umieszczały obrazki pod odpowiednim tytułem na plakacie. Taka wspólna działalność plastyczna niesamowicie sprzyja aktywizowaniu dzieci do mówienia i doskonale wpływa też na rozwój motoryki małej.

                      Był to konkurs, w którym wszyscy byli wygranymi. Widać było uśmiech na twarzach dzieci i ich duże zaangażowanie w działanie. Dzieci same przyznały, że bardzo dobrze się bawiły. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział w konkursie i drobne upominki.

                    Ogromne podziękowania dla pani Iwony Góreckiej – Spyrki za wspaniałe przygotowanie dzieci do konkursu.

          Emilia Bęben

      • Tydzień Matematyki
        • Tydzień Matematyki

        • 15.03.2022
        • Drugi tydzień marca w klasach IV-VIII minął pod hasłem Dnia Matematyki. Uczniowie przygotowali prace z różnych dziedzin matematyki. Czwartoklasiści wykonywali rysunki cyrklem. Były tam m. in: sonar, oko, postacie z bajek, kwieciste kompozycje. Piątoklasiści zajmowali się tabliczką mnożenia w celu jej utrwalenia w ciekawy sposób. Pojawiły się rymowanki o tej tematyce. Uczniowie klasy szóstej wykonali kartki wielkanocne wykorzystując określone figury geometryczne, takie jak: kwadraty, prostokąty, trójkąty, równoległoboki, romby i trapezy, których pola musieli obliczyć. Zaś najstarsi uczniowie naszej szkoły wykonali wspólnymi siłami piramidy Sierpińskiego. Wszystkie ich prace zostały zaprezentowane na korytarzach szkolnych w formie plakatów i pozostały tam do 14 marca, czyli do Dnia Matematyki.

          Joanna Königsberg

      • Spotkanie z dzielnicowym
        • Spotkanie z dzielnicowym

        • 13.03.2022
        • 9 marca 2022 r. uczniowie z klas V – VIII wzięli udział w pogadance przeprowadzonej przez mł. asp. Mariusza Adama, dzielnicowego z naszego rejonu. Tematem spotkania były zagrożenia i  bezpieczeństwo dzieci zarówno w życiu realnym, jak i w wirtualnym oraz  odpowiedzialność karna za niewłaściwe zachowanie związane z przemocą, uzależnieniami, łamaniem regulaminów, niewłaściwym wypełnianiem obowiązku szkolnego. Informacje przekazane przez policjanta były ważne. Uczniowie zostali uświadomieni o konsekwencjach nierespektowania przyjętych norm i zasad szkolnych. Również dowiedzieli się do kogo mogą zwrócić się w razie zagrożenia.

           

          Bogumiła Pleśnierowicz

      • Spotkanie z ,,Baczyńskim”
        • Spotkanie z ,,Baczyńskim”

        • 13.03.2022
        • 09.03.2022 r. w ramach kontynuacji spotkań klas ósmych z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych uczestniczyliśmy w Wirtualnym Dniu Otwartym zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli. Nauczyciele i uczniowie przedstawili priorytety i atuty szkoły. Zapoznali z terminami postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów oraz z ofertą i kierunkami kształcenia. W ,,Baczyńskim” uczniowie mogą wybrać kierunek matematyczno – fizyczny, humanistyczny, biologiczno – chemiczny, biologiczno – polonistyczny, matematyczno – geograficzny.

           

          Bogumiła Pleśnierowicz

      • Babeczka dla Babeczki...czyli Dzień Kobiet w „ Zerówce”
        • Babeczka dla Babeczki...czyli Dzień Kobiet w „ Zerówce”

        • 13.03.2022
        •          Tegoroczne obchody Dnia Kobiet w grupie sześciolatków były niezwykle radosne i słodkie. Już od samego rana przejęci chłopcy składali swoim paniom oraz koleżankom najserdeczniejsze życzenia, tradycyjnie zaśpiewali „Sto lat” oraz wręczyli kwiatki i przygotowane niespodzianki.

          Małe damy otrzymały od uroczych dżentelmenów babeczki - mydełka do kąpieli o słodkich zapachach: czekolady, malin, borówek, ciasteczek i bitej śmietany.

          Tego dnia w przedszkolu panowała wesoła atmosfera, usłyszeć można było taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek, świadczyły o miło spędzonym czasie. Dodatkową atrakcją był przepyszny poczęstunek przygotowany przez ukochane mamusie naszych przedszkolaków !

          Serdecznie dziękujemy Rodzicom za życzenia oraz pomoc, a wszystkim Paniom życzymy zdrowia i uśmiechu każdego dnia.

           

            Iwona Górecka-Spyrka

      • Szyfrowanie na języku polskim
        • Szyfrowanie na języku polskim

        • 13.03.2022
        •          W ostatnim tygodniu lutego na lekcjach języka polskiego klasa VI omawiała lekturę pt. „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Opowieść przygodowo- detektywistyczna tak pobudziła ciekawość klasy, że pod koniec jej omawiana uczniowie pracowali w dwóch grupach tworząc mapę skarbów z zaszyfrowanym językiem.

               Zadaniem grupy było stworzenie szkicu mapy z umieszczonym skarbem, który był zaszyfrowany.  Pamiętajmy, że szyfrowanie to po prostu metoda zapisu tekstu jawnego w taki sposób, by stał się on nieczytelny dla osób trzecich. Proces ten nazywany jest szyfrowaniem, a proces odwrotny, czyli zamiana tekstu zaszyfrowanego w możliwy do odczytania, deszyfrowaniem.  Aby utworzyć taki szyfr uczniowie korzystali ze słowników frazeologicznych. Dzięki temu praca ze słownikami okaże się dla uczniów łatwiejsza w  kodowaniu. Uczniowie indywidualnie wymyślali szyfr dla każdej litery alfabetu.

          Grupa w "Słowniku frazeologicznym języka polskiego" wybierała jeden związek frazeologiczny, który zaszyfrowała według wcześniej opracowanego szyfru.

                  Po wykonaniu mapy skarbu każda grupa na forum klasy zaprezentowała swój plakat i omówiła swój szyfr.

             Zajęcia z wykorzystaniem szyfru uczą twórczego i krytycznego myślenia. Angażują uczniów, którzy zmotywowani i skoncentrowani podejmują się wykonania zadania. Pomagają sprawdzić, czy uczniowie potrafią dzielić wyrazy na litery, znają zasady pisowni (ortografia i interpunkcja). Uczą się bawiąc, a ich aktywność sprawia, że zapamiętują przekazywane treści.

           

          Agnieszka Zamroziewicz

      • Dzień Kobiet w przedszkolu
        • Dzień Kobiet w przedszkolu

        • 13.03.2022
        • Dzień Kobiet jest od tego, żeby powiedzieć Mamie Wszystkiego Najlepszego!

          Mamie, babci, koleżance, wszystkim paniom w przedszkolu. Święto Kobiet, które obchodzimy co roku w przedszkolu to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

          O tym dniu nie wypada zapomnieć, dlatego chłopcy złożyli swoim koleżankom życzenia oraz wręczyli Jagódkom piękne kwiatowe laurki z drobnym upominkiem w postaci imiennego breloczka.

          Cała grupa przedszkolaków oczywiście, też skomponowała piękną pracę dla swoich kochanych mam. Wspólne przeżywanie takich wyjątkowych chwil daje wszystkim wiele radości - dlatego warto świętować!

           

          Kaliniak Wioleta

           

      • Dzień Kobiet w klasie VII
        • Dzień Kobiet w klasie VII

        • 13.03.2022
        •        We wtorek  8 marca  klasa VII wraz z wychowawczynią p.Agnieszką Zamroziewicz radośnie obchodziła wyjątkowe święto – Dzień Kobiet.

                 Z tej okazji chłopcy przygotowali swoim koleżankom z klasy małą niespodziankę. Zanim zasiedliśmy wspólnie do przygotowanego stołu z poczęstunkiem, chłopcy złożyli piękne życzenia i wręczyli dziewczynkom drobne prezenty- czerwone różyczki oraz porcelanowe skarbonki w kształcie pieska z groszem na szczęście w środku. Największą jednak niespodzianką był przepyszny tort, który zniknął błyskawicznie. Resztę lekcji spędziliśmy opowiadając sobie żarty oraz na wspólnej zabawie w głuchy telefon.

              

          Agnieszka Zamroziewicz

           

      • Spotkanie ze ,,Spożywczakiem”
        • Spotkanie ze ,,Spożywczakiem”

        • 13.03.2022
        • 4 marca 2022 r. uczniowie klas ósmych spotkali się tym razem z przedstawicielami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 ,,Spożywczak” z Nowej Soli. Celem spotkania było przedstawienie oferty szkoły i zachęcenie do podjęcia nauki w szkole branżowej I stopnia lub w technikum. Wszystkie kierunki kształcenia oferowane przez szkołę: fotograf, magazynier – logistyk, technik logistyk, technik organizacji turystyki, technik hotelarstwa, fotografii i multimediów, żywienia i usług gastronomicznych dostosowane są do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy.

           

          Bogumiła Pleśnierowicz

      • Piątka Kożuchów
        • Piątka Kożuchów

        • 13.03.2022
        • 22 lutego uczniowie z klas ósmych wzięli udział w zajęciach warsztatowych oraz informacyjnych przeprowadzonych przez nauczycieli i absolwentów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Kożuchowie. W części informacyjnej ósmoklasiści  zostali zapoznani z ofertą szkoły oraz możliwością rozwoju w ramach zajęć obowiązkowych i dodatkowych. Podczas warsztatów mogli spróbować swoich sił w grach strategiczno – logicznych oraz w obsłudze robota. Zdaniem uczniów zajęcia były przydatne i ciekawe. Szczególnie zainteresowani byli ci uczniowie, którzy chcą rozpocząć edukację w tej szkole.

          W marcu odbędzie się spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów klasy VIII a i VIII b, na którym zostanie przedstawiona oferta szkoły.

           

          Bogumiła Pleśnierowicz

      • Poznajemy zawody- ANIMATOR ZABAW
        • Poznajemy zawody- ANIMATOR ZABAW

        • 13.03.2022
        •   We wtorek, 1 marca do grupy dzieci z Zerówki oraz do grupy „ Jagódek ” zawitała animatorka z sali okolicznościowej Frajda w Lubieszowie. Przedszkolaki z radością przywitały miłego gościa, który przybył w wielkim koszem kolorowych balonów. Na początku pani wyjaśniła czym zajmuje się animator zabaw oraz opowiedziała jakich atrybutów potrzebuje w swojej pracy. Przedszkolaki uczestniczyły w wesołych zabawach, podczas których rozwijały myślenie, koncentrację uwagi, sprawność ruchową, spostrzegawczość oraz reakcję na sygnał. Wszystkim maluchom podobała się zabawa taneczna, podczas której nasz gość zaprezentował utwory ze znanych dzieciom kreskówek „ Pszczółka Maja”, „ Smerfy” oraz „ Scooby-Doo”.

          Największą atrakcją było robienie przez panią animatorkę zabawek z balonów, ponieważ wyczarowane stworki cieszyły oko jeszcze długo po zakończeniu wydarzenia.

          Serdecznie dziękujemy mamie Alexa Zarównego za zorganizowanie wspaniałego spotkania z animatorem.

           

             Iwona Górecka-Spyrka

             Wioleta Kaliniak

           

      • Das Wetter w klasie III
        • Das Wetter w klasie III

        • 13.03.2022
        •           W lutym klasa III na lekcjach języka niemieckiego pilnie i sumiennie pracowała metodą projektu.

          Pod hasłem „Das Wetter und die Jahreszeiten - Pogoda i pory roku” uczniowie zapoznali się z innymi możliwościami nauki poprzez współdziałania w grupie, pracy z różnymi źródłami wiedzy, stosowania zdobytej wiedzy w praktyce czyli łączeniu teorii z praktyką, poszukiwania i selekcjonowania informacji oraz możliwość korzystania z nowoczesnych źródeł wiedzy.

                 Nauczyciel krótko omawia projekt od strony technicznej. Na tablicy umieszcza duży napis POGODA. Korzystając z metod: burzy mózgów i śnieżnej kuli, uczniowie ustalają szereg skojarzeń związanych z pojęciami: pogoda, pory roku oraz zjawiska atmosferyczne. Następnie w dwuosobowych grupach wyszukują informacji na dany temat w podręcznikach oraz ćwiczeniach. Każdy zespół prezentuje i omawia dane pojęcie, które znalazł i dopasował do swojej pory roku. Klasa tworzy wspólny plakat na tablicy oraz grę memory.
          Uczniowie projektują w grupach piktogramy, które będą służyły w oznaczaniu pogody.
          Dodatkowo do tematu uczniowie uczą się piosenki „Vier Jahreszeiten”.

                     Pod koniec projektu klasa została podzielona na cztery grupy -czyli cztery pory roku i wykonują collage do swojej tematyki. Oprócz rysunków nie zabrakło podpisów po niemiecku. Po wykonaniu collagu, każda grupa zaprezentowała swój plakat na forum klasy.

          Podczas nauki metodą projektu klasa nie tylko nauczyła się współpracy w grupie, ale również świetnie się przy tym bawiła.

           

          Agnieszka Zamroziewicz
           


           

      • "Szkolne pogadanki"
      • Eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego
        • Eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego

        • 03.03.2022
        • 2 marca 2022 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku odbył się powiatowy etap Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego w ramach programu PRO ARTE. Na scenie zaprezentowało się niemal 30 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych. Rada Artystyczna, w skład której weszli Piotr Maruszewski oraz Irena Iwaniec, postanowiła nominować do Finału Wojewódzkiego ośmiu uczestników. Z radością informujemy, że wśród nominowanych znalazły się aż 4 uczennice naszej szkoły.

          W I kategorii wiekowej (klasy I-III) nominacje uzyskały:

          • NIKOLA BOŃCZYK z klasy I, która recytowała wiersz pt. „Rekinek” Katarzyny Marciniak;
          • ADRIANNA OGŁODEK z klasy II, prezentująca utwór „Na straganie” Jana Brzechwy;
          • oraz LENA KURZAWA z klasy II, która przedstawiła wiersz „Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy.

          W tej grupie wiekowej wystąpiły również: Natalia Szwarczyńska z klasy II oraz Magdalena Staroszczuk, Tola Łuczak i Martyna Pazdyga z klasy III.

                      W II kategorii wiekowej (klasy IV-VI) zaprezentowały się 2 osoby z naszej szkoły – Leon Łuczak z klasy IV oraz Ewelina Mostowska z klasy VI, która otrzymała wyróżnienie (bez nominacji) za recytację wiersza „Dwie krawcowe” Jana Brzechwy.

          W III kategorii wiekowej (klasy VII -VIII) wystąpiły dwie uczennice z klasy VIIIA. Nominację do Finału Wojewódzkiego, za interpretację wiersza „Nienawiść” Wisławy Szymborskiej, otrzymała ALEKSANDRA SZWARCZYŃSKA. Kornelii Łyskawce przyznano wyróżnienie (bez nominacji) za wymagający wiersz „R” Ludwika Jerzego Kerna.

          Rada Artystyczna podkreślała, że poziom konkursowy był bardzo wysoki i wyrównany. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i życzymy sukcesów w kolejnym etapie, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Żagańskim Pałacu Kultury.

           

          Małgorzata Korfanty

          Agnieszka Zamroziewicz

          Barbara Klimek

      • Koncert "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"
        • Koncert "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"

        • 02.03.2022
        • We wtorek 1 marca do naszej szkoły przybyli muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz" z opowieścią o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Pani prowadząca w bardzo ciekawy sposób przedstawiła historię głównej bohaterki, a towarzysząca temu muzyka nadała magiczny charakter. Dzieci entuzjastycznie przyjęły naszych gości, czego efektem były gromkie oklaski w trakcie, jak i na koniec występu. Podczas tego koncertu dzieci miały okazję poznać takie instrumenty jak puzon i fagot. Było to bardzo miłe i interesujące spotkanie.

           

          Damian Jastrzębski

      • "Mądry wybór"
        • "Mądry wybór"

        • 02.03.2022
        •             ,,Mądry wybór” to warsztaty profilaktyczno – muzyczne, poprowadzone przez wirtuoza perkusji pana Wiesława  ,,Blachę” Błażkiewicza. W tej warsztatowej formie profilaktyki uzależnień wzięli udział uczniowie z klas IV – VI. Pan Wiesław opierając się na doświadczeniach z własnego życia chciał przekazać dzieciom jak łatwo można wpaść w sidła nałogu wybierając złą drogę w życiu. Jako człowiek, który wierzy w cud życia i wiary, która czyni cuda oraz osoba, której leży na sercu dobro tego pokolenie, by wyzwolić go z jarzma nałogów walczy o jego moralność. Głównym tematem warsztatów były uzależnienia od alkoholu, papierosów, narkotyków i dopalaczy. Poruszane były też zagadnienia związane z przeżywanymi emocjami, wzajemnymi relacjami po okresie izolacji oraz posiadanymi talentami, pasjami, które można rozwijać. Uczniowie brali czynny udział w warsztatach. Mogli wyrazić swoje emocje podczas gry na perkusji.  Program był pozytywnym czasem, zmuszającym do myślenia. poprzez swoją głębię przekazu. Pozostawił niezatarty ślad w umysłach i sercach młodych ludzi.

           

          Bogumiła Pleśnierowicz

      • Konkurs recytatorski – eliminacje szkolne
        • Konkurs recytatorski – eliminacje szkolne

        • 28.02.2022
        • 24 lutego w naszej szkole odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W zmaganiach wzięło udział 13 uczniów z klas IV-VIII. Największym zainteresowaniem cieszyły się utwory Jana Brzechwy, ale nie zabrakło również tekstów Wisławy Szymborskiej czy Ludwika Jerzego Kerna. Poziom konkursowy był bardzo wyrównany, więc Jury postanowiło wyróżnić aż sześcioro recytatorów: Leona Łuczaka, Emilię Kępińską, Ewelinę Mostowską, Nicolę Niedźwiedź, Kornelię Łyskawkę oraz Aleksandrę Szwarczyńską. Osoby te będą reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym, który odbędzie się już 2 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku. Życzymy wszystkim powodzenia!

           

          B. Klimek, A. Zamroziewicz

      • Poznajemy niemieckie idiomy
        • Poznajemy niemieckie idiomy

        • 28.02.2022
        • Innowacja pedagogiczna w kl. VI pt. aus einer Mücke einen Elefanten machen – „robić z komara słonia” – robić z igły widły, auf die Palme gehen – „iść na palmę” – wściekać się - Poznajemy niemieckie idiomy.

                     

          W lutym 2022 r. zakończyła się w klasie VI innowacja pedagogiczna pt. aus einer Mücke einen Elefanten machen – „robić z komara słonia” – robić z igły widły, auf die Palme gehen – „iść na palmę” – wściekać się - Poznajemy niemieckie idiomy. Trwała ona od 04 października 2021 r. do 25 lutego 2022 r. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach zajęć obowiązkowych języka niemieckiego dwa razy w miesiącu.

          Innowacja miła na celu zapoznanie uczniów z niektórymi idiomami występującymi w języku niemieckim. Idiomy są istotnym i bardzo ciekawym elementem języka niemieckiego. Szóstoklasistom pokazano również proste sposoby uczenia się idiomów. Innowacyjność polegała na tym, że już w klasie szóstej poznawaliśmy związki frazeologiczne, które z reguły wprowadzane są na trochę późniejszym etapie nauki. Warto jednak przyswoić sobie chociaż kilka tych najpopularniejszych związków idiomatycznych już na samym początku nauki języka. Mogą okazać się one bardzo użyteczne podczas konwersacji w różnych sytuacjach życia codziennego. Pozwalają też na lepsze poznanie danego kraju, ponieważ odzwierciedlają często jego kulturę i zwyczaje.

                      Głównymi celami innowacji było: podniesienie umiejętności językowych poprzez poznanie nowych struktur leksykalno-gramatycznych; wzbogacanie zasobu słownictwa; poznawanie kultury innego kraju; doskonalenie umiejętności korzystania z TIK; rozwijanie samodzielności w zdobywaniu wiedzy; rozwijanie kompetencji społecznych poprzez pracę w parach; poznawanie sposobów efektywniejszego uczenia się, a także rozwijanie kreatywności uczniów w zakresie twórczości plastycznej.

                      Uczniowie wykorzystywali techniki samodzielnej pracy nad językiem, korzystali ze słowników online szukając znaczenia rzeczywistego idiomów i tłumaczenia dosłownego. Uczniowie korzystaliśmy z tablicy interaktywnej i ze swoich telefonów komórkowych. Współdziałali w parach i grupach. Poznawali sposoby łatwiejszego i szybszego uczenia się idiomów na pamięć, takie jak wizualizacja dosłownego znaczenia związków frazeologicznych (zestawienie idiomu z obrazkiem), tworzenie fiszek z poznanymi idiomami. Uczniowie wykorzystywali fiszki do indywidualnej nauki, a także do gry w parach z koleżanką/kolegą. Podczas zdalnego nauczania bawiliśmy się poznanymi idiomami na Jamboardzie. Szóstoklasiści rozwijali zdolności plastyczne, kreatywność i wyobraźnię.

                      W ramach ewaluacji działań innowacyjnych przeprowadziłam ankietę online wśród uczestników innowacji. Wyniki ankiety pokazały, że dla zdecydowanej większości uczniów udział w innowacji był atrakcyjny. Uczniowie wskazali, że z działań innowacyjnych najbardziej podobało im się: wykonywanie prac plastycznych z idiomami (wizualizacja idiomów); zabawa/gra z fiszkami i współpraca z koleżankami/ kolegami z klasy.

                       Mam nadzieję, że dzięki wprowadzeniu tej innowacji zachęciłam moich uczniów do samodzielnej eksploracji tematu dotyczącego zwrotów idiomatycznych oraz szukania różnic i podobieństw pomiędzy językiem niemieckim a polskim, a może nawet niemieckim a angielskim.

                      Prace uczniów, ilustrujące wybrane idiomy można obejrzeć na gazetce przy sali 27. Gorąco zachęcam!

          Emilia Bęben

      • Lekcje wychowawcze z Uniwersytetem Dzieci
        • Lekcje wychowawcze z Uniwersytetem Dzieci

        • 28.02.2022
        • Od początku drugiego semestru w klasie szóstej realizowany jest projekt „Lekcje z emocjami. Jak dbać o nastrój”. Działanie to przeprowadzane jest w ramach działalności organizacji Uniwersytet Dzieci, zajmującej się rozwojem i wsparciem uczniów na różnym poziomie ich nauki. Przewidzianych jest osiem lekcji o różnej tematyce realizujących ten projekt.
          W ramach niego uczniowie klasy szóstej mają szansę dowiedzieć się: jak pracować w zespole i dlaczego jest to tak ważne, co to jest empatia i jak być empatycznym, jak kontrolować wybuch złości i wiele innych. W trakcie tych działań wychowawczych uczniowie będą wykonywać szereg ćwiczeń: opracowywać projekt maszyny zmieniającej na lepsze ludzie życie, wskazywać metody łagodzące gniew, wcielać się w różne osoby i przez chwilę żyć ich życiem. Do tej pory przeprowadzono trzy lekcje związane z emocjami i nastrojem uczniów. Szóstoklasiści mimo zdalnej nauki uczestniczą w nich bardzo aktywnie. Zaprojektowali maszyny, które przenoszą w czasie, serwują zimne napoje oraz ochładzają strumieniem powietrza. Wcielanie się w role rówieśników spowodowało, że zaczęli się zastanawiać, jak to jest być osobą niepełnosprawną, taką z której się inni wyśmiewają. Stali się na moment Markiem, Darkiem czy Grażyną, którzy są nieakceptowani w grupie rówieśniczej. To ćwiczenie nauczyło ich wiele empatii.
          Projekt ma przed sobą jeszcze pięć lekcji, a jednak do tej pory tak wiele już się wydarzyło. Liczymy na owocne rezultaty w postawie szóstoklasistów.

          Joanna Königsberg

      • Tłusty Czwartek w kl.I
        • Tłusty Czwartek w kl.I

        • 28.02.2022
        • W polskiej tradycji w tym dniu spożywa się pączki. Klasa I także pokazała, że kocha polskie tradycje. W naszej klasie zapachniało pączkami. Jaki dziś był pyszny, pączkowy dzień!

          Katarzyna Jastrzębska

      • Oddziały przedszkolne poznają nowy zawód
        • Oddziały przedszkolne poznają nowy zawód

        • 28.02.2022
        • Tam pod ziemią w ciemnym chodniku

          Wielu pracuje dzielnych górników”

           

          Dnia 23 lutego w zerówce oraz w grupie Jagódek pojawił się specjalny gość - emerytowany górnik Pan Stanisław Stopka.

          Przedszkolaki na podstawie opowiedzianej legendy o Św. Barbarze dowiedziały się jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika. Maluchy poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju oraz dowiedziały się, dlaczego święto górników to Barbórka. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy oraz poznania nowych pojęć: sztygar, kilof, perlik, czako.

          Tego dnia w ramach zajęć artystycznych dzieci wykonały piękne czapki i kaski górnicze z symboliką górniczego godła.

          W ramach podziękowań za ciekawe zajęcia, przedszkolaki wręczyły panu górnikowi własnoręcznie wykonane upominki.

           

          Kaliniak Wioleta

          Iwona Górecka- Spyrka

      • WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE !
        • WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE !

        • 18.02.2022
        •             Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją w dniu 17.02.2022r. dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym został zorganizowany fantastyczny bal karnawałowy, na który z radością od dawna czekały. Gościliśmy w naszej szkole animatorów z Wioski indiańskiej WOKINI. Imprezę poprowadził wodzirej Król Julian, który zabrał dzieci w taneczną podróż dookoła świata. Najpierw maluchy przebrały się w wymarzone stroje. Do wyboru było ich ponad 400. Na czas zabawy dziewczynki zamieniły się w księżniczki, damy dworu i wróżki, a chłopcy w supermenów, piratów i wiele innych postaci z bajkowego świata.

          Potem zaczęła się zabawa. Dzieci kolorowymi orszakami wkroczyły na pięknie przystrojoną salę balową, na której rozpoczęły się tańce w rytm wesołej muzyki.

          W przerwie przedszkolaki udały się do swoich klas na słodki poczęstunek oraz popcorn.

          Bal karnawałowy to miły akcent w czasie zimowych dni. Pozwolił nam wszystkim spędzić czas w miłej atmosferze. Dzieci były tak szczęśliwe i radosne, że jeszcze długo po zakończonej zabawie z ekscytacją opowiadały wszystkim o swoich wrażeniach.

          Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przygotowanie przepysznych karnawałowych wypieków.

           

           

          Iwona Górecka-Spyrka

           Wioleta Kaliniak

           

      • Dzień Kota w kl.I
        • Dzień Kota w kl.I

        • 18.02.2022
        • 17 lutego w Polsce i na świecie obchodzony jest Dzień Kota. W tym dniu w klasie I odbył się "koci dzień". Uczniowie przynieśli maskotki kotków, ubrani w bluzy z podobizną kota, wykonali "kocie" kotyliony. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, jak opiekować się kotami i innymi zwierzętami domowymi. Dzieci oglądały album o kotach, a później wykonały prace plastyczne nt. ”Mój kot”. To był miły, koci dzień.

          Katarzyna Jastrzębska

      • Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego  „DEUTSCHFREUND”
        • Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „DEUTSCHFREUND”

        • 13.02.2022
        •           17.11.2021 roku odbyła się w szkole XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego DEUTSCHFREUND.

          Konkurs został zorganizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Ułatwia on osiąganie lepszych wyników w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej.

          Konkurs w postaci testu jednokrotnego wyboru był przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII.

          Dziecięciu uczniów naszej szkoły spróbowało swoich sił i trzech z nich  uzyskało dobre wyniki w konkursie i zajęli wysokie miejsca w województwie i w kraju.

          Dyplom uznania za najlepsze wyniki otrzymali:

          1. Szymon Bugaj z klasy V- 11 miejsce w województwie, 114 w kraju.
          2. Bartosz Laskowski z klasy VII-  2 miejsce w województwie, 198 w kraju.
          3. Roksana Marduła z klasy VIII- 2 miejsce w województwie, 96 w kraju.

          Wszystkim uczestnikom oraz wyróżnionym laureatom najserdeczniejsze Gratulacje 

           

      • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej
      • Zabawy sensoryczne u Jagódek
        • Zabawy sensoryczne u Jagódek

        • 10.02.2022
        • Dzisiaj w naszym przedszkolu było kolorowo i kreatywnie, a wszystko to za sprawą eksperymentów i warsztatów sensorycznych z wykorzystaniem farb, bibuły i ryżu.

          Jagódki samodzielnie zamieniły ryż w kolorowy materiał do zabawy i nauki. Wykorzystały go między innymi do odwzorowywania na podświetlanej tacy wzoru i kształtu literki B.

          Po śniadaniu przedszkolaki dowiedziały się też, jak z kolorów podstawowych powstają kolory pochodne i jakie farby należy pomieszać by otrzymać kolor pomarańczowy czy szary.

          Tego dnia dzieciaczki stworzyły coś z niczego a kreatywny bałagan dostarczył im wiele radości.

          Kaliniak Wioleta

      • „Jaś i ziarenko fasoli”
        • „Jaś i ziarenko fasoli”

        • 11.02.2022
        • 8 lutego najmłodsze dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Jaś i ziarenko fasoli” w wykonaniu aktorów z Krakowa. Było to ciekawe, barwne, wesołe, a także pouczające spotkanie. Artyści potrafili zainteresować widownię oraz zachęcili do wspólnej zabawy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w bajce wzbudzając podziw i uznanie wykonawców. Wykazały się wiedzą związaną z uprawą zbóż, warzyw, potrafiły je trafnie nazwać, a także okazały się niezwykle wrażliwe na biedę i krzywdę drugiego człowieka. Bajka podobała się dzieciom, co miało odzwierciedlenie w gromkich oklaskach.

      • "Stary Kraków i jego mieszkańcy"
        • "Stary Kraków i jego mieszkańcy"

        • 11.02.2022
        • 7 lutego muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego Orfeusz przybyli do naszej szkoły z opowieścią o starym Krakowie i jego mieszkańcach.  Szewczyk Dratewka, Smok Wawelski, Lajkonik, Księżniczka - historie tych bohaterów w bardzo interesujący sposób przedstawił prowadzący, a muzyka zilustrowała i dopełniła słowną wypowiedź, w którą z wielką uwagą wsłuchiwały się dzieci. Jednocześnie przypomniały sobie jak brzmią puzon oraz flet. Było to bardzo miłe i pouczające spotkanie.

      •  „Stara koza beczy, bo ją bolą plecy”
        • „Stara koza beczy, bo ją bolą plecy”

        • 11.02.2022
        • 11 stycznia 2022r. muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz” ponownie odwiedzili naszą szkołę. Tym razem była to kapela dudowa Kotkowiacy z Wielkopolski.  „Stara koza beczy, bo ją bolą plecy” – tytuł koncertu wskazuje na instrumenty, które grały główną rolę podczas tego wydarzenia.  Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądają, a także jak brzmią kozioł weselny biały, kozioł ślubny czarny oraz kozioł pasterski.  Dowiedziały się, jakie są zwyczaje weselne okolic Dąbrówki Wielkopolskiej i jak prezentują się stroje ludowe tego regionu.  Było to bardzo miłe i ciekawe spotkanie.

      • Lekcja otwarta języka niemieckiego w kl. II
        • Lekcja otwarta języka niemieckiego w kl. II

        • 07.02.2022
        •             03.02.2022 r. w klasie II odbyła się lekcja otwarta języka niemieckiego w obecności zaproszonych gości, przeprowadzona przez panią Emilię Bęben. Temat naszych zajęć brzmiał: Wielbłąd dźwiga garby dwa, zebra piękne paski ma. - Utrwalamy nazwy zwierząt mieszkających w zoo. Główne cele lekcji były następujące: rozwijanie znajomości podstawowych środków językowych;  utrwalanie wcześniej poznanego słownictwa; nauka poprawnej wymowy; doskonalenie umiejętności reagowania werbalnego i niewerbalnego na wypowiedzi; integracja zespołu klasowego poprzez wspólne śpiewanie, zabawy i gry; korzystanie na lekcji z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). W czasie zajęć zastosowane były metody i techniki nauczania odpowiednie do wieku, możliwości i potrzeb dzieci, takie  jak: TPR (metoda reagowania całym ciałem), komunikacyjna, audiowizualna, ćwiczenia interaktywne, gry i zabawy. 

          Podczas lekcji uczniowie śpiewali wcześniej poznane piosenki: „Wir sind froh”; „Tiere” – (piosenka o zwierzętach egzotycznych z poprzedniej lekcji) i „La cucaracha” – śpiewana z elementami ruchu. Dzieci wykonywały ćwiczenia interaktywne w celu utrwalenia nazw zwierząt mieszkających w zoo. Korzystaliśmy z tablicy interaktywnej, Multibooka – ABC Deutsch dla kl. II, Wydawnictwa Szkolnego PWN i z portalu edukacyjnego Wordwall. Szczególnie memory interaktywne z nazwami zwierząt sprawiło uczniom dużo radości, ponieważ dziewczynki rywalizowały z chłopcami, o to, która grupa odnajdzie więcej par. Było dużo pozytywnych emocji związanych ze zdrową rywalizacją. Najwięcej przyjemności sprawiły dzieciom oczywiście zabawy, takie jak: „Der alte Bär” („Stary niedźwiedź”); „Partnersuche” – szukanie partnerki/ partnera do krótkiego dialogu wśród koleżanek/ kolegów w klasie po wcześniejszym wylosowaniu karteczki z nazwą zwierzątka ; zabawa „Stille Post” – „Głuchy telefon”. W nagrodę za aktywny udział w lekcji i duże zaangażowanie uczniowie słuchali na kanale YouTube niemieckich piosenek dla dzieci o zwierzętach z animacjami: „Affe in Afrika” i „Pigloo- Papa Pinguin”.

          Na koniec przeprowadziłam ewaluację zajęć. Rozłożyłam na ławce buźki (uśmiechnięte, smutne i neutralne). Wyjaśniłam dzieciom, co oznaczają poszczególne buźki, a następnie poprosiłam, aby każde dziecko wybrało sobie jedną buźkę w zależności od tego, jak ocenia dzisiejszą lekcję. Obserwowałam, jakie buźki dzieci wybierają i miałam gotową odpowiedź odnoście stopnia atrakcyjności przeprowadzonych zajęć. Z radością i satysfakcją mogę przyznać, że prawie wszystkie dzieci wybrały buźki uśmiechnięte i nikt nie wybrał smutnej.

          Emilia Bęben

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym
      • 68-3881424
      • SZKOŁA PODSTAWOWA MIROCIN DOLNY 28 67-120 KOŻUCHÓW Poland
      • Konto Szkoły -13 9673 0007 0000 0007 1286 0001 Bank Spółdzielczy Kożuchów
  • Galeria zdjęć

      brak danych