• Aktualności

      • "Szkoła do hymnu"
        • "Szkoła do hymnu"

        • 10.11.2021
        • W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły odśpiewali w swoich klasach "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". 

      • "Szkolne pogadanki"
      • Lekcja otwarta w klasie czwartej
        • Lekcja otwarta w klasie czwartej

        • 07.11.2021
        •      Dnia 4 listopada w klasie czwartek odbyła się lekcja otwarta matematyki przeprowadzona przez p. Joannę Königsberg przy udziale zaproszonych gości: p. dyrektor Elwiry Hajnos–Pituch, p. Agnieszki Zamroziewicz, p. Iwony Góreckiej – Spyrka, p. Agaty Haniszewskiej oraz p. Barbary Klimek.
          Temat lekcji „Zagadki zapałczane – system rzymski” był podsumowaniem i utrwaleniem wiadomości z zakresu cyfr rzymskich i sposobu ich zapisywania. 
          Po sprawdzeniu obecności i zadania domowego, nauczyciel przedstawił cele lekcji. Następnie odbyło się krótkie przypomnienie sposobu odczytywania liczb zapisanych w systemie rzymskim. Chętni uczniowie odczytywali liczby z karteczek w systemie dziesiątkowym. Po krótkiej rozgrzewce uczniowie zapisali pierwszy punkt lekcji, w którym za pomocą gry bingo odczytywali i zapisywali liczby z systemu dziesiątkowego na rzymski i z rzymskiego na dziesiątkowy. Czwartoklasiści mogli zgłaszać „bingo” i zdobyć plusa z matematyki za dobre odpowiedzi. W kolejnym punkcie lekcji została zaprezentowana uczniom zagadka zapałczana. Należało tak przenieść jeden patyczek, aby otrzymana równość była prawdziwa. Następnie uczniowie otrzymali zestaw podobnych zagadek wraz z patyczkami, które musieli rozwiązać, a prawidłowy zapis nanieść do zeszytu. Dzieci miały okazję pracować w parach bądź małych grupach, mogły też zadania te wykonywać samodzielnie. Wszyscy czwartoklasiści z entuzjazmem wzięli się do pracy. Niektórzy korzystali z patyczków, a inni woleli bez. W trakcie pracy okazało się, że na pozór łatwe zagadki nie do końca takimi były. Wówczas praca z kolegą lub koleżanką okazywała się bardzo przydatna, a zarazem miła. 
          Po upływie przewidzianego czasu zostały zebrane zeszyty do sprawdzenia i nastąpiło podsumowanie lekcji. Okazało się, że lekcja przypadła uczniom do gustu, chociaż nie każdy preferował pracę w parach lub grupach. 

          Joanna Königsberg 
           

      • GMINNY KONKURS PLASTYCZNY  „EKOLOGICZNIE, ZDROWO I SPORTOWO”
        • GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „EKOLOGICZNIE, ZDROWO I SPORTOWO”

        • 07.11.2021
        •             W październiku 2021r. nasza szkoła została organizatorem Gminnego Konkursu Plastycznego, „Ekologicznie, zdrowo i sportowo”. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy prozdrowotnej.  Propagowanie ekologicznego, zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez uprawianie turystyki, uzmysłowienie ważności snu, zapobieganie wadom postawy, propagowanie czynnego spędzania wolnego czasu, zapobieganie nałogom, wzmacnianie kondycji zdrowotnej i fizycznej, itp. Oferta została rozesłana do pobliskich szkół w gminie Kożuchów. Konkurs zakończył się 29 października 2021r.  Dostarczone prace, wykonane przez uczniów naszej gminy, zarówno z klas I-III jak i IV- VIII, zostały ocenione pod względem estetyki, stopnia samodzielności wykonania, jaki i pomysłowości oraz oryginalności zaprezentowanego tematu.

          Prace wybierała Komisja Konkursowa w składzie: pani Beata Różycka- nauczyciel świetlicy, pan Damian Jastrzębski – nauczyciel świetlicy, pani Wioleta Kaliniak – nauczyciel przedszkola oraz uczennica Samorządu Szkolnego Aleksandra Obarewicz

           

          Kategoria klas I-III

          I miejsce – Filip Bednarczuk, uczeń klasy II, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stypułowie;

          II miejsce – Jagoda Sądowska, uczennica klasy II, SP nr 1 w Kożuchowie;

          III miejsce – Tytus Suchojad, uczeń klasy II, SP nr 1 w Kożuchowie.

           

          Kategoria klas IV- VIII

          I miejsce – Weronika Grzelak, uczennica klasy IV, SP nr 1 w Kożuchowie;

          II miejsce- Ewelina Mostowska, uczennica klasy VI, SP w Mirocinie Dolnym;

          III miejsce – Laura Kasperek, uczennica klasy IV, SP nr 1 w Kożuchowie.

           

           Wybrane prace zostały wyeksponowane w galerii szkolnej oraz na stronie Internetowej szkoły.

          Nagrody i dyplomy zostaną dostarczone zwycięzcom do szkół.

          Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za zaangażowanie.

           

          Opiekun konkursu

          Krystyna Mandziej

      • Lapbook na zajęciach języka niemieckiego
        • Lapbook na zajęciach języka niemieckiego

        • 07.11.2021
        •          W październiku 2021 r. na ostatnich zajęciach wspomagających z języka niemieckiego uczniowie wykonywali lapbooki związane z tematem zjawisk pogodowych – Mein Lapbook „Das Wetter”. Powstały bardzo ładne, ciekawie wykonane obrazkowe książeczki pełne mobilnych elementów związanych z pogodą i porami roku. Ukryte w małych kopertach, schowkach czy rozkładanych harmonijkach słówka i zwroty w języku niemieckim stanowią doskonały materiał do efektywnej nauki, a także powtórek, szczególnie przed egzaminem ósmoklasisty.

                      Dzięki lapbookom uczniowie aktywnie zdobywają wiedzę, potrafią organizować własną pracę, rozwijają różne umiejętności: pisanie, czytanie, logiczne myślenie i kreatywność. Lapbooki są też cenną pomocą przy powtarzaniu materiału leksykalnego na określony temat.

          Emilia Bęben

      • Nasze pierwsze prace projektowe z języka niemieckiego
        • Nasze pierwsze prace projektowe z języka niemieckiego

        • 07.11.2021
        •             W listopadzie 2021 r. chętni pierwszoklasiści wykonali swoje pierwsze prace projektowe z języka niemieckiego – Projektarbeit „Meine Familie” – „Moja rodzina”. Uczniowie mogli sami zdecydować, czy to zadanie jest dla nich interesujące i czy chcą podjąć wysiłek i wykonać w domu pracę projektową zaproponowaną przez nauczyciela. Uczą się w ten sposób pracowitości, samodzielności i kształtują swój charakter oraz wolę już od najmłodszych lat. Nieoceniona przy tej pracy była też pomoc rodziców, szczególnie przy podpisywaniu członków rodziny w języku niemieckim, z czym dzieci mogły mieć jeszcze problem. Myślę, że był to przyjemnie spędzony czas dzieci z rodzicami i wspólna przygoda z aktywną nauką języka niemieckiego, o czym świadczą bardzo ładnie i ciekawie wykonane prace.

                      Wykonania dodatkowej pracy projektowej podjęli się również niektórzy chętni drugoklasiści. Była to zakładka do książki (Lesezeichen) z napisem w języku niemieckim i rysunkiem przedstawiającym chętnie wykonywaną czynność. Uczniowie klasy drugiej, podobnie jak ich młodsi koledzy, wykazali się kreatywnością, starannością i powstały świetne, przydatne zakładki do książki. Co prawda nie była to ich pierwsza praca projektowa, ale pierwsza w tym roku szkolnym.

                      Dzieci w tym wieku, jak wiemy, lubią być w centrum zainteresowania, bardzo skupiają uwagę na sobie, dlatego prace indywidualne sprawiają im więcej radości niż grupowe. Uwielbiają być doceniane i chwalone, co widać na ich twarzach. Sukces indywidualny jest dla nich istotniejszy niż zespołowy.

          Emilia Bęben 

      • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

        • 07.11.2021
        • 5 listopada przedszkolaki radośnie obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Jest to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża.

          Podczas zajęć wykonywaliśmy zadania związane z bajkami, rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy puzzle, rozpoznawaliśmy postacie, rekwizyty i tytuły bajek z których pochodzą. Na zakończenie dzieci same wybrały Swoje ulubione postacie i dekorowały maski.

          Był to dla wszystkich bardzo miły i wesoły dzień.

            Wioleta Kaliniak     

      • Jesienny spacer
        • Jesienny spacer

        • 07.11.2021
        • Każdy maluch potrzebuje ruchu, aby prawidłowo się rozwijać! Dnia 3.11.2021 Sześciolatki wybrały się na jesienny spacer sensoryczny. Tegoroczny ciepły listopad, to idealna okazja, aby poznać w sprzyjających warunkach dary jesieni za pomocą różnych zmysłów. Dzieci początkowo szukały jesiennych skarbów takich jak kasztany, liście, żołędzie oraz jarzębina, a następnie za pomocą samego dotyku poznawały ich faktury i starały się odgadnąć, co właśnie trzymają w ręku. Nasłuchiwały szumów liści oraz ich odgłosów kruszenia się pod butami. Jesień wcale nie musi być szara, bura i ponura! Złota, polska jesień to wspaniała okazja do spacerów oraz zabaw sensorycznych pozytywnie wpływających na rozwój dziecka.

          Natalia Sługocka

      • Wyjazd do kina na film pt. „Czarny Młyn”
        • Wyjazd do kina na film pt. „Czarny Młyn”

        • 04.11.2021
        • Dnia 03 listopada 2021r. klasy 8a, 8b i 7 wybrały się do kina Cinema City w Zielonej Górze, na film pt. „Czarny Młyn”. Film opowiadał o grupie dzieci, które mieszkały w niewielkiej miejscowości w jednym bloku i wspólnie spędzały ze sobą czas. Główny bohater Iwo miał niepełnosprawną, młodszą siostrę, którą musiał się zajmować, kiedy mama chodziła do pracy. Nieopodal znajdował się  spalony młyn, do którego od dawna nikt nie zaglądał. Kiedy mimo zakazów, młodzi ludzie wchodzą na teren ruin młyna w miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Film jest przygodowo-fantastyczny z odrobiną grozy. To opowieść o przyjaźni, tolerancji i rozsądku młodych bohaterów. Film dostarczył nam wiele emocji i wrażeń. Momentami trzymał w napięciu. Była to okazja do wspólnego, ciekawego spędzenia czasu oraz budowania pozytywnej atmosfery wychowawczej wśród uczniów.

           

          Krystyna Mandziej

          Emilia Bęben

          Agnieszka Zamroziewicz

      • Klasa II pamięta
        • Klasa II pamięta

        • 02.11.2021
        •    Ostatnie dni października to czas, kiedy wszyscy przygotowują się do przeżywania szczególnych dni, związanych z Tymi, których już nie ma wśród nas. Z tej okazji, 29 października podczas zajęć w klasie drugiej, przywoływaliśmy miłe chwile spędzone z Nimi, cytowaliśmy ich powiedzenia i przestrogi. Rozmawialiśmy także na temat miejsc pamięci i tego jak  ważna jest troska o nie. Potem udaliśmy się w stronę pobliskiego cmentarza na pełen zadumy, jesienny spacer, by  przy krzyżu oddać cześć Tym, którzy spoczywają gdzieś daleko. Następnie zapalaliśmy znicze na opuszczonych grobach. Ostatnim akcentem była wspólna modlitwa i zapalenie płomienia pamięci na grobie Pana Andrzeja Hajnosa, byłego dyrektora naszej placówki, dzięki któremu powstał nowy budynek obecnej szkoły. Przy tej okazji dzieci poznały fragment historii dotyczący miejsca, w którym się uczą.

              To był piękny, nostalgiczny dzień.

          Małgorzata Korfanty

           

      • "Tajemniczy gość"
        • "Tajemniczy gość"

        • 02.11.2021
        • 29 października uczniów klasy 4 odwiedził na języku polskim tajemniczy gość. Był nim Pan Kleks. Zadaniem uczniów było stworzenie opisu postaci. Czwartoklasiści musieli zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy wyglądu bohatera oraz jego zachowanie.  

          W postać Pana Kleksa wcieliła się Pani Agnieszka Zamroziewicz, która hospitowała w ten sposób lekcję prowadzoną przez Panią Barbarę Klimek. 

          Barbara Klimek

      • „Nitką malowane”
        • „Nitką malowane”

        • 29.10.2021
        • W październiku rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne „Nitką malowane”. Chętni uczniowie z klasy czwartej i piątej uczestniczą w dodatkowej, „kolorowej” lekcji geometrii. Najpierw poznają figury geometryczne i ich własności, uczą się je rysować za pomocą przyborów geometrycznych, a następnie wyszywają kolorowymi nićmi. Na początku tej nauki nitki były niegrzeczne i lubiły się plątać, ale im więcej treningu tym mniej pomyłek i niepotrzebnych pętelek. Zajęcia dopiero się zaczęły, a już widać pierwsze efekty pracy uczniów.

          Joanna Königsberg

      • Pamiętamy o tych, którzy odeszli-bliskich i nieznanych
        • Pamiętamy o tych, którzy odeszli-bliskich i nieznanych

        • 29.10.2021
        •             W dniu 29 października 2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy 6-latków brały udział w Akcji MEN „Szkoła Pamięta”.Tego dnia zostały przeprowadzone zajęcia z dziećmi pt. „ Przedszkolny bukiet pamięci”. Przeprowadzono pogadankę na temat zwyczajów i tradycji związanych z obchodami dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Następnie dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat bohaterów wojennych, wysłuchały wiersza R. Przymusa „Znicze” i wysłuchały informacji na temat znaczenia świąt listopadowych. W ramach akcji  "Szkoła Pamięta” sześciolatki przygotowały prace plastyczne pt. „Bukiet pamięci” i wykonały klasową gazetkę.

          Następnie maluchy wyposażone w odpowiedni sprzęt wybrały się na cmentarz w Mirocinie Dolnym. Pracowite przedszkolaki dokładnie wysprzątały kilka opuszczonych grobów i zapaliły na nich symboliczny znicz. Towarzyszył im podniosły nastrój i zaduma w szczególności gdy sprzątały groby, w których spoczywają dzieci. Z wielkim zapałem grabiły liście, wymieniały wypalone znicze na nowe, zużyte pakowały do worka. Ten piękny gest był wyrazem patriotyzmu i poszanowania miejsc pamięci.

          Na zakończenie naszej wizyty na cmentarzu wszyscy wspólnie pomodlili za dusze zmarłych ze swoich rodzin oraz za dusze zmarłych pracowników oświaty.

          Swoimi działaniami udowodniliśmy, że także przedszkole pamięta.

          Iwona Górecka-Spyrka

           

      • Lekcja otwarta z Tomkiem Sawyerem
        • Lekcja otwarta z Tomkiem Sawyerem

        • 28.10.2021
        •    28 października w klasie V na lekcji języka polskiego odbyła się lekcja otwarta przeprowadzona przez polonistkę panią Agnieszkę Zamroziewicz oraz zaproszonych gości p. Joannę Kȍnigsberg, p. Krystynę Mandziej, p.Iwonę Górecką-Spyrkę oraz p. Barbarę Klimek.

              Tematem lekcji było „ Kreatywne podsumowanie lektury pt.” Przygody Tomka Sawyera” z wykorzystaniem innowacji.

              Uczniowie klasy V  przenieśli się w świat bohatera powieści Marka Twaina. Nauczyciel na wstępie przedstawił cele lekcji oraz krótko utrwalił najważniejsze zagadnienia i informacje z lektury.

          Największą atrakcją całej lekcji była tajemnicza, drewniana skrzynia. Zawartość środka była jednak uczniom nieznana. Gdy skrzynia się otworzyła, znajdowały się w niej wszystkie skarby naszego bohatera Tomka Sawyera takie jak: jabłko, kamień, kolorowe karteczki, kot, pędzel, wyspa, monety, chrząszcz, atrament a nawet alkohol i papierosy. Każdy przedmiot to konkretna przygoda, zarówno dobra, jak i ta zła. 

          Zadanie polegało na tym, że każdy uczeń losując jeden rekwizyt ze skrzyni musiał odgadnąć z jaką przygodą wybrany przedmiot był powiązany. Uczniowie w ten sposób mogli porównać doświadczenia Tomka Sawyera ze swoimi doświadczeniami oraz ocenić, czy były pozytywne czy też negatywne, jak również wyciągając z nich konkretne wnioski.

          Klasie V  bardzo podobał się pomysł a ich kreatywność i pomysłowość przeszła samą siebie.

          Na podsumowanie i zakończenie omawianej lektury uczniowie mieli za zadanie wykonać swojego lapbooka, który jest wybraną w tej klasie  przez nauczyciela innowacją. 

             Głównym celem dzisiejszej lekcji było motywowanie uczniów do czytania oraz znajomość lektur, wzmocnienie aktywnego uczenia się, dzięki czytaniu lektur rozbudzanie ciekawości edukacyjnej oraz  rozbudzenie kreatywnego myślenia, swobodne posługiwanie się słowem, zachęcanie do czytania , poszukiwania informacji- czytanie ze zrozumieniem, kształtowanie u uczniów umiejętności porządkowania informacji oraz kształtowanie u uczniów wrażliwości na problemy poruszane w książkach.

              Uczniowie chętnie współpracowali ze sobą nawzajem oraz z nauczycielem prowadzącym. Na lekcji panowała miła i przyjazna atmosfera.

                Na zakończenie nastąpiło krótkie podsumowanie, wyciągnięcie wniosków  oraz ewaluacja lekcji.

           Agnieszka Zamroziewicz

      • Wycieczka klas I-III do arboretum i Parku Krasnala w Nowej Soli
        • Wycieczka klas I-III do arboretum i Parku Krasnala w Nowej Soli

        • 28.10.2021
        • 28 listopada, w piękny jesienny dzień uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Nowej Soli. Najpierw udali się do siedziby Nadleśnictwa Nowa Sól, by tam, w arboretum utrwalić zdobyte podczas zajęć wiadomości na temat budowy drzew i krzewów oraz warstw lasu. Dzięki Pani leśnik dzieci nauczyły się rozpoznawać mniej znane drzewa, dowiedziały się jak wygląda barć oraz przytulały się do brzozy, by się wyciszyć i wspomóc swoje zdrowie. Kolejną atrakcją było spotkanie oko w oko z wilkiem, gatunkiem żyjącym w naszych lasach i objętym ochroną. Dzieci dowiedziały się jak należy się zachować, gdy spotka się wilka w lesie. Miały również okazję, by dotknąć jego pięknej, puszystej sierści. Potem na specjalnych tablicach włączały odgłosy różnych ssaków i ptaków żyjących w naszych lasach. Niektóre były im dobrze znane, inne bardzo zaskakujące. Około godziny 11. 00 przyszedł czas na drugie śniadanie. Wszyscy z ogromną radością piekli nad ogniskiem swoje kiełbaski, które znikały migiem, bo na świeżym powietrzu i w towarzystwie zawsze lepiej smakuje. Posileni, podziękowaliśmy za miłe spotkanie i udaliśmy się do Parku Krasnala. Tu przyglądaliśmy się z bliska zwierzętom  zgromadzonym w mini zoo, a następnie wszystkie dzieci z ogromną radością korzystały z  pięknej pogody i przeróżnych urządzeń bawiąc się na dworze. Nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do szkoły.

          Małgorzata Korfanty

      • Klasa szósta pamięta o tych, którzy odeszli
        • Klasa szósta pamięta o tych, którzy odeszli

        • 28.10.2021
        • Koniec października to czas, w którym przygotowujemy się do dnia Wszystkich Świętych. Uczniowie klasy szóstej już od kilku dni myślą o tym święcie, a przede wszystkim o swoich bliskich, którzy odeszli. Podczas lekcji wychowawczej wspominali je, opowiadali o więzi, która ich łączyła. Wykonywali również prace plastyczne związane z dniem 1 listopada i gazetkę klasową o tej tematyce. W kolejnym tygodniu odwiedzili cmentarz w Mirocinie Dolnym. Część uczniów zapaliła znicze na grobie bliskich, inni mogli pomodlić się pod cmentarnym krzyżem za osoby zmarłe ze swoich rodzin. Cała klasa pamiętała o godnym zachowaniu się w tym miejscu pełnym zadumy i refleksji.

          Joanna Königsberg

      • "Święto Pieczonego Ziemniaka"
        • "Święto Pieczonego Ziemniaka"

        • 28.10.2021
        • W słoneczny październikowy dzień 4-5 i 6 latki oraz uczniowie z klasy IV pod opieką p. Wiolety Kaliniak, p. Beaty Gołębiewskiej oraz p. Iwony Góreckiej-Spyrki wyjechali na wycieczkę autokarową do Ostaszowa, aby codzienne warzywo odkryć na nowo. Ziemniaki okazały się doskonałym atrybutem zabaw. Zajęcia zorganizowane na świeżym powietrzu dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych wrażeń, były doskonałą okazją do aktywnego i zdrowego spędzenia czasu oraz integracji.

          Na wszystkich czekały ciekawe konkurencje sprawnościowe, poszukiwawcze oraz wyścigi np. slalom z ziemniakiem na łyżce, celowanie warzywami do kosza, skoki w workach i wiele innych. Każdy uczestnik mógł wykonać kolorowy obrazek wykorzystując stemple z ziemniaków oraz stworzyć prostą zabawkę sensoryczną z mąki ziemniaczanej. Każdy gniotek był inny i każdy wyjątkowy. Główną atrakcją podczas „Święta Pieczonego Ziemniaka” było ognisko, w którym dzieci piekły kiełbaski oraz ziemniaki. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne.

          Na zakończenie odwiedziliśmy zwierzęta mieszkające w Indiańskiej Wiosce: kozy, owce, alpaki,króliki,indyki, bażanty oraz skunksa, który akurat smacznie spał. Na spotkanie ze zwierzętami dzieci przywiozły ze sobą owoce,warzywa i chleb. Tymi smakołykami chętnie karmiły kozy i króliczki.

          Wszyscy świetnie się bawili. To była wspaniała i niezapomniana przygoda !!!

          Iwona Górecka-Spyrka

           

      • Klasa VIII b – akcja „Szkoła pamięta”
        • Klasa VIII b – akcja „Szkoła pamięta”

        • 28.10.2021
        •    27.10.2021 r. klasa ósma b w ramach akcji „Szkoła pamięta” przygotowała podczas zajęć z wychowawcą gazetkę ścienną nawiązującą do uroczystości Wszystkich Świętych, a także poświęconą postaci ważnej dla historii Polski.

          Uczniowie wykonywali też prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Podczas przygotowywania prac mówili o swoich bliskich, którzy już odeszli i przywoływali wciąż żywe wspomnienia o nich.

          Pamiętajmy, że zmarli „żyją” tak długo, jak żywa jest pamięć o nich.

           

          Emilia Bęben

      • Pamięć o zmarłych
        • Pamięć o zmarłych

        • 28.10.2021
        •            W miesiącu listopadzie wraz z całym kościołem pamiętamy o duszach zmarłych. Jest to pamięć pełna nadziei.

          Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.

                     W ramach akcji szkoły „Szkoła pamięta" klasa VII  wraz z wychowawcą panią Agnieszką Zamroziewicz  również przyłączyła się do realizacji  działań upamiętniających zmarłych.

          Wspólnie w klimacie jesiennym oraz przy zniczach  rozpoczęliśmy dyskusję na temat 1 oraz 2 listopada.  Uczniowie rozmawiali na temat swoich bliskich, którzy już odeszli, wspominając i pokazując ich fotografie oraz przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie - takie jak : pierścionki, medaliki, figurki różnych postaci świętych czy też albumy z fotografiami rodzinnymi. 

          Aby lepiej uzmysłowić sobie listopadowe święta  wychowawca odtworzył prezentację multimedialną na temat Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznych.

          Uczniowie przygotowali piękne rysunki z dedykacją dla zmarłej osoby.

          Podsumowującym działaniem „Pamięci o zmarłych” było przygotowanie przez klasę gazetki tematycznej w szkolnym holu.

          Agnieszka Zamroziewicz

           

           

      • „W krainie Pani Muzyki”
        • „W krainie Pani Muzyki”

        • 28.10.2021
        • 25 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym nasze najmłodsze dzieci uczestniczyły w koncercie z cyklu „W krainie Pani Muzyki”. Bohaterami wydarzenia byli: królowa Muzyka, król gór, gnomy oraz skrzaty. Muzyczna ilustracja przygód bohaterów bardzo zainteresowała małych melomanów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w koncercie i doskonale poradziły sobie z rozpoznaniem instrumentów oraz bezbłędnie je nazywały (wiolonczela, skrzypce, pianino elektroniczne). Muzycy, jak zwykle, zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

          Beata Różycka

      • Ślubowanie uczniów klasy I
        • Ślubowanie uczniów klasy I

        • 28.10.2021
        • 21 października 2021r. odbyło się uroczyste Ślubowanie Pierwszaków  i Pasowanie ich na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Uczniowie byli bardzo przejęci do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Egzamin przeprowadziły uczennice z klasy VIIIb. 17 uczniów pod kierunkiem wychowawczyni Pani Katarzyny Jastrzębskiej spisało się na medal! Dzieci wiedziały jak być wzorowym uczniem, jak należy zachowywać się w szkole, jakie przybory należy przygotować na lekcje. Odpowiedziały na ważne pytania z wiersza Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty". Po wspólnie zaśpiewanym na baczność hymnie Polski, uczniowie złożyli akt ślubowania na dobrego ucznia i dobrego Polaka. Następnie Pani Dyrektor Elwira Hajnos–Pituch  dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając każdego imię i zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym " dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. 

          Później były gratulacje i podziękowania od Pani Dyrektor,  życzenia i upominki od  Pana Burmistrza, Rady Rodziców, uczniów klasy II i rodziców pierwszoklasistów.  Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia na tle pięknej scenografii. Po oficjalnej uroczystości w sali klasy I był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.

          Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

           Katarzyna Jastrzębska

           

      • Sprzątanie opuszczonych grobów
        • Sprzątanie opuszczonych grobów

        • 24.10.2021
        •             Zbliża się 1 listopada czyli Dzień Wszystkich Świętych. Dnia 21 października 2021r. wolontariuszki ze Szkolnego Koła Wolontariusza wraz z opiekunką wolontariatu panią Krystyną Mandziej i panią pedagog Bogumiłą Pleśnierowicz, wybrały się na cmentarz w Mirocinie Dolnym, aby posprzątać opuszczone groby. Zadaniem uczennic było wygrabienie liści, oczyszczenie nagrobków, wyrzucenie wypalonych zniczy oraz starych stroików. Na koniec zapaliłyśmy przyniesione znicze. Bardzo dziękuję wszystkim obecnym za zaangażowanie, a pani pedagog za pomoc.

          Wolontariuszki, które uczestniczyły w naszej akcji, to:

          Patrycja Bernad – kl. 4

          Julia Kępińska – kl. 4

          Emilia Kępińska – kl. 6

          Ewelina Mostowska – kl. 6

          Ewelina Roszak – kl. 6

          Zuzanna Rudolf – kl. 6

          Katarzyna Czaplińska – kl. 8a

          Aleksandra Gogłuszko – kl. 8a

          Kornelia Łyskawka – kl. 8a

          Roksana Marduła – kl. 8a

          Oliwia Poprawska – kl. 8a

          Julia Szmaragowska – kl. 8a

          Aleksandra Szwarczyńska – kl. 8a

          Zofia Trybus – 8a

          Aleksandra Urbańska – kl. 8a

          Karolina Kur – kl. 8b

          Opiekun Szkolnego Koła Wolontariusza

          Krystyna Mandziej

      • Lekcja wychowawcza „inaczej”
        • Lekcja wychowawcza „inaczej”

        • 24.10.2021
        • W ramach zajęć wychowawczych odbyły się gry i zabawy prowadzone przez studentki psychologii Uniwersytetu Zielonogórskiego: Weronikę Głowienkowską i Magdalenę Walczak pod opieką naszej pani psycholog Natalii Sługockiej. Zabawy te miały na celu zintegrować uczniów klasy szóstej oraz wspomóc ich proces uczenia się. Wszystko oparte było na świetnej zabawie przeplatanej ruchem i wybuchami śmiechu. Uczniowie naszej klasy mogli rozwijać swoją pamięć poprzez zapamiętywanie szeregu słów związanych z zawodami i nazwami państw i miast. Oprócz tego ćwiczyli swój refleks i szybkość podczas gry w zamianę miejsc, co najbardziej im się podobało. Trudne ciągi słów zapamiętywali poprzez układanie niezwykłych historyjek o balkonie, cegle, wiadrze, itp.. Mapa myśli była dobrą metodą do przypomnienia wiadomości na temat trapezu. Wypełniona przez uczniów piramida dała wiele odpowiedzi na temat motywacji szóstoklasistów do nauki: najważniejsza jest dla nich wiedza, zdanie rodziców oraz przyszłość. Lekcja minęła bardzo szybko, a dzwonek był dla uczniów niemałym zaskoczeniem. 

          Joanna Kőnigsberg

      • Witaminowy koktajl Jagódek
        • Witaminowy koktajl Jagódek

        • 24.10.2021
        • Przedszkolaki dobrze wiedzą, że aby być zdrowym należy się dobrze odżywiać. Dlatego też, 18 października Jagódki z myślą o witaminach, przygotowały koktajl owocowo-warzywny z bananów, jabłek, gruszek i marchewki.  Samodzielnie pokroiły owoce i warzywa, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Pod nadzorem Pań, dzieci zapoznały się z urządzeniem - blenderem i wrzucały do niego Swoje pokrojony witaminki. Największe zainteresowanie było wtedy, gdy maszyna rozdrabniała je na jednolitą masę.

          Celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw oraz zapoznanie z możliwością spożywania ich w innej postaci.

          Na koniec wszystkich czekała degustacja.

           Kaliniak Wioleta

      • Lekcja matematyki inaczej
        • Lekcja matematyki inaczej

        • 24.10.2021
        • Dnia 13 października uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w wyjątkowej lekcji matematyki.  Odbyła się ona na korytarzu szkolnym i dotyczyła osi liczbowej. Uczniowie działali w grupach i współpracowali ze sobą. Za pomocą grubych nici rozwijali swoje osie liczbowe. Płytki na korytarzu szkolnym służyły im za odcinki jednostkowe, a nakrętki od butelek imitowały punkty leżące na nich. Zadaniem czwartoklasistów było naniesienie odpowiednich liczb na osie liczbowe. Należy przyznać, że byli bardzo zaangażowani w zajęcia. „Poświęcali się” pracując nawet na kolanach. Swoje zadania wykonali na medal. Za co otrzymali oceny bardzo dobre i plusy z aktywności. Dobrze, że matematyki można  się uczyć nie tylko w klasie!

          Joanna Königsberg 

      • Spotkanie z policjantami
        • Spotkanie z policjantami

        • 24.10.2021
        •       13 października, w ramach realizacji zajęć  z edukacji regionalnej o tematyce : Kim są moi rodzice?, uczniowie klasy drugiej gościli rodziców swojej koleżanki Natalii,  wykonujących zawód policjanta.

          Podczas spotkania dzieci miały okazję bliżej poznać  specyfikę tego zawodu. Najpierw uważnie przyglądały się mundurom, obejrzały odznaki  i legitymacje policyjne, następnie dowiedziały się kiedy i w jakich sytuacjach używa się takich atrybutów jak  pałki,  kajdanki,  gaz, lizak, latarka. Jednocześnie mogły potrzymać i  zobaczyć wszystko  z bliska. Była to dobra okazję,  żeby przypomnieć sobie poznane wcześniej zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz  ostrożności podczas przypadkowych kontaktów z nieznajomymi. Nasi goście zwrócili także uwagę na to, jak ważne jest, by dzieci informowały swoich rodziców o tym dokąd idą i kiedy wrócą. Podkreślono również ogromną rolę odblasków. Padło wiele przykładów prawidłowych i nieprawidłowych zachowań i sytuacji, wszystko ku przestrodze. Dzieci były podekscytowane i  bardzo zadowolone z tego ciekawego spotkania. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy odblask oraz kartę z tygryskiem Lupo, na której widnieją przestrogi dotyczące bezpieczeństwa. Dla klasy nasi mili goście przekazali jeszcze 2 książeczki o tematyce związanej z bezpieczeństwem, które na pewno wykorzystamy podczas naszych lekcji.

          Dziękujemy za miłe i pouczające spotkanie.

          Małgorzata Korfanty

      • „Królewna Śnieżka i krasnoludki”
        • „Królewna Śnieżka i krasnoludki”

        • 11.10.2021
        • 28 września najmłodsze dzieci naszej szkoły obejrzały premierowe w tym roku szkolnym przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka i krasnoludki”.  Był to spektakl interaktywny, w którym widownia brała czynny udział.  Aktorzy z Krakowa, prezentując los biednej Śnieżki, w bardzo czytelny sposób przekazali naukę wypływającą z treści bajki. Przypomnieli, iż warto pomagać innym, a jednocześnie przestrzegali przed łatwowiernością. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oraz zaangażowanie uczestniczyły w przedstawieniu. Na koniec nagrodziły artystów gorącymi oklaskami. Aktorzy również podziękowali widowni za niezwykłe zdyscyplinowanie, a także zainteresowanie tym, co działo się na scenie.

      • Akcja charytatywna „Kredkobranie” zakończona !
        • Akcja charytatywna „Kredkobranie” zakończona !

        • 04.10.2021
        •             Akcja „Kredkobranie” w naszej szkole dobiegła końca. Dnia 30 września 2021 członkowie Szkolnego Koła Wolontariusza wraz z opiekunami zebrali przybory szkolne ofiarowane przez uczniów i pracowników naszej szkoły dla dzieci i młodzieży mieszkającej na Kresach.

          Zebrane dary zostały posegregowane i policzone ( nasza wyprawka liczyła 197 elementów), a następnie spakowane razem ze spisanym protokołem i wysłane do Fundacji Ignatianum do Krakowa, skąd trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.

          Kredkobranie jest odpowiedzią na potrzeby, a jednocześnie pokazuje zamieszkującym poza granicami naszego kraju polskim dzieciom, że pamiętamy o nich i w miarę swoich możliwości chcemy im pomóc.

          Serdeczne podziękowania dla wszystkich ofiarodawców!!!                                                                         

          Za okazane serce dziękują szkolni koordynatorzy akcji:

           Iwona Górecka-Spyrka

           Krystyna Mandziej

           

      • „Dzień Chłopaka” w klasie VII
        • „Dzień Chłopaka” w klasie VII

        • 03.10.2021
        • 29 września w klasie VII obchodzony był Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały chłopcom prezenty w postaci drewnianych podstawek na telefony komórkowe, balony oraz słodkości. Po wręczeniu prezentów nadszedł czas na słodki poczęstunek przy stole, który przygotowała pani Marta Zarówna. Przy torcie bezowym oraz cieście wspólnie świętowaliśmy. Były żarty, kawały i mnóstwo śmiechu.  Wszyscy wyszli z sali uśmiechnięci i zadowoleni.

           

          mgr Agnieszka Zamroziewicz

      • PROJEKT „NASZA SZKOŁA W LICZBACH”
        • PROJEKT „NASZA SZKOŁA W LICZBACH”

        • 03.10.2021
        • Koniec września był czasem realizacji projektu w klasach ósmych „Nasza szkoła w liczbach”. To już kolejna edycja tego przedsięwzięcia, kiedy ósmoklasiści zbierają i przetwarzają informacje o upodobaniach uczniów i pracowników naszej mirocińskiej placówki. Tym razem zadawali pytania na temat: znaku zodiaku, posiadanych zwierząt, ulubionego rodzaju filmu czy mediów społecznościowych. Dowiedzieli się, że ulubionym kolorem uczniów klasy VIIIb jest czarny, że preferowana gra zespołowa to piłka nożna, a  najlepszą lekcją dla większości ankietowanych jest wychowanie fizyczne. Większość społeczności szkolnej lubi oglądać komedie i najczęściej korzysta z istagrama. Ta forma sprawdzenia wiedzy w praktyce była dobrym podsumowaniem matematycznego działu – statystyka i prawdopodobieństwo.

          Joanna Königsberg

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym
      • 68-3881424
      • SZKOŁA PODSTAWOWA MIROCIN DOLNY 28 67-120 KOŻUCHÓW Poland
      • Konto Szkoły -13 9673 0007 0000 0007 1286 0001 Bank Spółdzielczy Kożuchów
  • Galeria zdjęć

      brak danych