Innowacja pedagogiczna w kl. VI pt. aus einer Mücke einen Elefanten machen – „robić z komara słonia” – robić z igły widły, auf die Palme gehen – „iść na palmę” – wściekać się - Poznajemy niemieckie idiomy.
W lutym 2022 r. zakończyła się w klasie VI innowacja pedagogiczna pt. aus einer Mücke einen Elefanten machen – „robić z komara słonia” – robić z igły widły, auf die Palme gehen – „iść na palmę” – wściekać się - Poznajemy niemieckie idiomy. Trwała ona od 04 października 2021 r. do 25 lutego 2022 r. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach zajęć obowiązkowych języka niemieckiego dwa razy w miesiącu.
Innowacja miła na celu zapoznanie uczniów z niektórymi idiomami występującymi w języku niemieckim. Idiomy są istotnym i bardzo ciekawym elementem języka niemieckiego. Szóstoklasistom pokazano również proste sposoby uczenia się idiomów. Innowacyjność polegała na tym, że już w klasie szóstej poznawaliśmy związki frazeologiczne, które z reguły wprowadzane są na trochę późniejszym etapie nauki. Warto jednak przyswoić sobie chociaż kilka tych najpopularniejszych związków idiomatycznych już na samym początku nauki języka. Mogą okazać się one bardzo użyteczne podczas konwersacji w różnych sytuacjach życia codziennego. Pozwalają też na lepsze poznanie danego kraju, ponieważ odzwierciedlają często jego kulturę i zwyczaje.
Głównymi celami innowacji było: podniesienie umiejętności językowych poprzez poznanie nowych struktur leksykalno-gramatycznych; wzbogacanie zasobu słownictwa; poznawanie kultury innego kraju; doskonalenie umiejętności korzystania z TIK; rozwijanie samodzielności w zdobywaniu wiedzy; rozwijanie kompetencji społecznych poprzez pracę w parach; poznawanie sposobów efektywniejszego uczenia się, a także rozwijanie kreatywności uczniów w zakresie twórczości plastycznej.
Uczniowie wykorzystywali techniki samodzielnej pracy nad językiem, korzystali ze słowników online szukając znaczenia rzeczywistego idiomów i tłumaczenia dosłownego. Uczniowie korzystaliśmy z tablicy interaktywnej i ze swoich telefonów komórkowych. Współdziałali w parach i grupach. Poznawali sposoby łatwiejszego i szybszego uczenia się idiomów na pamięć, takie jak wizualizacja dosłownego znaczenia związków frazeologicznych (zestawienie idiomu z obrazkiem), tworzenie fiszek z poznanymi idiomami. Uczniowie wykorzystywali fiszki do indywidualnej nauki, a także do gry w parach z koleżanką/kolegą. Podczas zdalnego nauczania bawiliśmy się poznanymi idiomami na Jamboardzie. Szóstoklasiści rozwijali zdolności plastyczne, kreatywność i wyobraźnię.
W ramach ewaluacji działań innowacyjnych przeprowadziłam ankietę online wśród uczestników innowacji. Wyniki ankiety pokazały, że dla zdecydowanej większości uczniów udział w innowacji był atrakcyjny. Uczniowie wskazali, że z działań innowacyjnych najbardziej podobało im się: wykonywanie prac plastycznych z idiomami (wizualizacja idiomów); zabawa/gra z fiszkami i współpraca z koleżankami/ kolegami z klasy.
Mam nadzieję, że dzięki wprowadzeniu tej innowacji zachęciłam moich uczniów do samodzielnej eksploracji tematu dotyczącego zwrotów idiomatycznych oraz szukania różnic i podobieństw pomiędzy językiem niemieckim a polskim, a może nawet niemieckim a angielskim.
Prace uczniów, ilustrujące wybrane idiomy można obejrzeć na gazetce przy sali 27. Gorąco zachęcam!
Emilia Bęben