• „Nitką malowane” - zakończenie zajęć

• 23.01.2022
        • Koniec pierwszego semestru był też zakończeniem zajęć pozalekcyjnych z „kolorowej” geometrii. W trakcie zajęć chętni uczniowie z klas czwartych i piątych poznawali własności i sposób rysowania kątów, trójkątów oraz podstawowych czworokątów. Wynikiem ich pracy były wspaniałe, wielobarwne rysunki tych figur geometrycznych. Pojawiły się również: serca, koniczynki, kotki, gwiazdki czy bałwanki. Poznanie nowych figur geometrycznych w tak ciekawy i kolorowy sposób, rozwój sprawności manualnych oraz miła atmosfera podczas zajęć były powodami, dla których żal było kończyć zajęcia z geometrii. Może w przyszłym roku znowu się rozpoczną?

Joanna Königsberg

• „Bezpieczne ferie”

• 19.01.2022
        • Czas ferii już nadszedł. Warto spędzić je na aktywnym wypoczynku, by nabrać sił umysłowych oraz fizycznych do nauki w drugim semestrze. Szóstoklasiści mają dużo pomysłów, jak to zrobić. Ewelina R. zamierza wyjechać do Niemiec, a Maciek do Holandii by w autentycznym środowisku osłuchać się z językiem obcym. Zuzia planuje odwiedzić ciocię, Emilka kuzynkę, a Wojtek może pojedzie do rodziny do innego województwa. Ewelina M. będzie jeździć konno oraz odwiedzi koleżankę. Filip, Karol i Natan spędzą ten czas w domu grając w gry, spędzając czas na spacerach oraz zabawach z rówieśnikami. Natomiast wychowawczyni klasy szóstej planuje nadrobić zaległości w czytaniu. Przygody detektywa Sherlocka Holmesa wydają się być idealną lekturą.
          Aby ten czas był dla uczniów i nauczycieli „owocny”, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Szóstoklasiści opracowali specjalnie gazetkę o tej tematyce. Warto się z nią zapoznać i bezpiecznie spędzić ten wolny czas. Bezpiecznych i udanych ferii zimowych!

szóstoklasiści wraz z wychowawczynią

• Projektarbeit im Deutschunterricht – Tiere im Zoo  (Praca projektowa na zajęciach języka niemieckiego  w kl. II – zwierzęta w zoo)
        • Projektarbeit im Deutschunterricht – Tiere im Zoo (Praca projektowa na zajęciach języka niemieckiego w kl. II – zwierzęta w zoo)

• 12.01.2022
        • 10 stycznia 2022 r. podczas lekcji języka niemieckiego drugoklasiści wykonywali pracę projektową – Tiere in Zoo - (Zwierzęta w zoo). Głównymi celami zajęć było nazywanie wcześniej poznanych zwierząt egzotycznych w języku niemieckim; utrwalanie ich nazw oraz doskonalenie poprawnej wymowy. Dzieci uczyły się przez działanie: lepiąc z plasteliny zwierzęta mieszkające w zoo, nazywając je w j. niemieckim,  a następnie prowadząc krótkie dialogi np. - Ich bin der Löwe. Wer bist du?, - Ich bin das Krokodil. Zastosowane były różnorodne formy pracy. Uczniowie sami wybierali odpowiadającą im formę pracy: pracę indywidualną, pracę w parach bądź w większej grupie. Najistotniejsze było to, że w pracę na lekcji zaangażowani byli wszyscy uczniowie. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnię twórczą i z dumą prezentowały wytwory swojej pracy.

Kolejny raz przekonałam się o tym, że działalność plastyczna na zajęciach sprzyja aktywizowaniu dzieci do mówienia w j. niemieckim. Naprawdę warto od czasu do czasu przeprowadzić takie zajęcia. Cudownie jest też obserwować dzieci, którym praca twórcza sprawia dużo radości i przy okazji uczą się też języka obcego.