• Aktualności

      • Konkurs recytatorski – eliminacje szkolne
        • Konkurs recytatorski – eliminacje szkolne

        • 28.02.2022
        • 24 lutego w naszej szkole odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W zmaganiach wzięło udział 13 uczniów z klas IV-VIII. Największym zainteresowaniem cieszyły się utwory Jana Brzechwy, ale nie zabrakło również tekstów Wisławy Szymborskiej czy Ludwika Jerzego Kerna. Poziom konkursowy był bardzo wyrównany, więc Jury postanowiło wyróżnić aż sześcioro recytatorów: Leona Łuczaka, Emilię Kępińską, Ewelinę Mostowską, Nicolę Niedźwiedź, Kornelię Łyskawkę oraz Aleksandrę Szwarczyńską. Osoby te będą reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym, który odbędzie się już 2 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku. Życzymy wszystkim powodzenia!

           

          B. Klimek, A. Zamroziewicz

      • Poznajemy niemieckie idiomy
        • Poznajemy niemieckie idiomy

        • 28.02.2022
        • Innowacja pedagogiczna w kl. VI pt. aus einer Mücke einen Elefanten machen – „robić z komara słonia” – robić z igły widły, auf die Palme gehen – „iść na palmę” – wściekać się - Poznajemy niemieckie idiomy.

                     

          W lutym 2022 r. zakończyła się w klasie VI innowacja pedagogiczna pt. aus einer Mücke einen Elefanten machen – „robić z komara słonia” – robić z igły widły, auf die Palme gehen – „iść na palmę” – wściekać się - Poznajemy niemieckie idiomy. Trwała ona od 04 października 2021 r. do 25 lutego 2022 r. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach zajęć obowiązkowych języka niemieckiego dwa razy w miesiącu.

          Innowacja miła na celu zapoznanie uczniów z niektórymi idiomami występującymi w języku niemieckim. Idiomy są istotnym i bardzo ciekawym elementem języka niemieckiego. Szóstoklasistom pokazano również proste sposoby uczenia się idiomów. Innowacyjność polegała na tym, że już w klasie szóstej poznawaliśmy związki frazeologiczne, które z reguły wprowadzane są na trochę późniejszym etapie nauki. Warto jednak przyswoić sobie chociaż kilka tych najpopularniejszych związków idiomatycznych już na samym początku nauki języka. Mogą okazać się one bardzo użyteczne podczas konwersacji w różnych sytuacjach życia codziennego. Pozwalają też na lepsze poznanie danego kraju, ponieważ odzwierciedlają często jego kulturę i zwyczaje.

                      Głównymi celami innowacji było: podniesienie umiejętności językowych poprzez poznanie nowych struktur leksykalno-gramatycznych; wzbogacanie zasobu słownictwa; poznawanie kultury innego kraju; doskonalenie umiejętności korzystania z TIK; rozwijanie samodzielności w zdobywaniu wiedzy; rozwijanie kompetencji społecznych poprzez pracę w parach; poznawanie sposobów efektywniejszego uczenia się, a także rozwijanie kreatywności uczniów w zakresie twórczości plastycznej.

                      Uczniowie wykorzystywali techniki samodzielnej pracy nad językiem, korzystali ze słowników online szukając znaczenia rzeczywistego idiomów i tłumaczenia dosłownego. Uczniowie korzystaliśmy z tablicy interaktywnej i ze swoich telefonów komórkowych. Współdziałali w parach i grupach. Poznawali sposoby łatwiejszego i szybszego uczenia się idiomów na pamięć, takie jak wizualizacja dosłownego znaczenia związków frazeologicznych (zestawienie idiomu z obrazkiem), tworzenie fiszek z poznanymi idiomami. Uczniowie wykorzystywali fiszki do indywidualnej nauki, a także do gry w parach z koleżanką/kolegą. Podczas zdalnego nauczania bawiliśmy się poznanymi idiomami na Jamboardzie. Szóstoklasiści rozwijali zdolności plastyczne, kreatywność i wyobraźnię.

                      W ramach ewaluacji działań innowacyjnych przeprowadziłam ankietę online wśród uczestników innowacji. Wyniki ankiety pokazały, że dla zdecydowanej większości uczniów udział w innowacji był atrakcyjny. Uczniowie wskazali, że z działań innowacyjnych najbardziej podobało im się: wykonywanie prac plastycznych z idiomami (wizualizacja idiomów); zabawa/gra z fiszkami i współpraca z koleżankami/ kolegami z klasy.

                       Mam nadzieję, że dzięki wprowadzeniu tej innowacji zachęciłam moich uczniów do samodzielnej eksploracji tematu dotyczącego zwrotów idiomatycznych oraz szukania różnic i podobieństw pomiędzy językiem niemieckim a polskim, a może nawet niemieckim a angielskim.

                      Prace uczniów, ilustrujące wybrane idiomy można obejrzeć na gazetce przy sali 27. Gorąco zachęcam!

          Emilia Bęben

      • Lekcje wychowawcze z Uniwersytetem Dzieci
        • Lekcje wychowawcze z Uniwersytetem Dzieci

        • 28.02.2022
        • Od początku drugiego semestru w klasie szóstej realizowany jest projekt „Lekcje z emocjami. Jak dbać o nastrój”. Działanie to przeprowadzane jest w ramach działalności organizacji Uniwersytet Dzieci, zajmującej się rozwojem i wsparciem uczniów na różnym poziomie ich nauki. Przewidzianych jest osiem lekcji o różnej tematyce realizujących ten projekt.
          W ramach niego uczniowie klasy szóstej mają szansę dowiedzieć się: jak pracować w zespole i dlaczego jest to tak ważne, co to jest empatia i jak być empatycznym, jak kontrolować wybuch złości i wiele innych. W trakcie tych działań wychowawczych uczniowie będą wykonywać szereg ćwiczeń: opracowywać projekt maszyny zmieniającej na lepsze ludzie życie, wskazywać metody łagodzące gniew, wcielać się w różne osoby i przez chwilę żyć ich życiem. Do tej pory przeprowadzono trzy lekcje związane z emocjami i nastrojem uczniów. Szóstoklasiści mimo zdalnej nauki uczestniczą w nich bardzo aktywnie. Zaprojektowali maszyny, które przenoszą w czasie, serwują zimne napoje oraz ochładzają strumieniem powietrza. Wcielanie się w role rówieśników spowodowało, że zaczęli się zastanawiać, jak to jest być osobą niepełnosprawną, taką z której się inni wyśmiewają. Stali się na moment Markiem, Darkiem czy Grażyną, którzy są nieakceptowani w grupie rówieśniczej. To ćwiczenie nauczyło ich wiele empatii.
          Projekt ma przed sobą jeszcze pięć lekcji, a jednak do tej pory tak wiele już się wydarzyło. Liczymy na owocne rezultaty w postawie szóstoklasistów.

          Joanna Königsberg

      • Tłusty Czwartek w kl.I
        • Tłusty Czwartek w kl.I

        • 28.02.2022
        • W polskiej tradycji w tym dniu spożywa się pączki. Klasa I także pokazała, że kocha polskie tradycje. W naszej klasie zapachniało pączkami. Jaki dziś był pyszny, pączkowy dzień!

          Katarzyna Jastrzębska

      • Oddziały przedszkolne poznają nowy zawód
        • Oddziały przedszkolne poznają nowy zawód

        • 28.02.2022
        • Tam pod ziemią w ciemnym chodniku

          Wielu pracuje dzielnych górników”

           

          Dnia 23 lutego w zerówce oraz w grupie Jagódek pojawił się specjalny gość - emerytowany górnik Pan Stanisław Stopka.

          Przedszkolaki na podstawie opowiedzianej legendy o Św. Barbarze dowiedziały się jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika. Maluchy poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju oraz dowiedziały się, dlaczego święto górników to Barbórka. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy oraz poznania nowych pojęć: sztygar, kilof, perlik, czako.

          Tego dnia w ramach zajęć artystycznych dzieci wykonały piękne czapki i kaski górnicze z symboliką górniczego godła.

          W ramach podziękowań za ciekawe zajęcia, przedszkolaki wręczyły panu górnikowi własnoręcznie wykonane upominki.

           

          Kaliniak Wioleta

          Iwona Górecka- Spyrka

      • WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE !
        • WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE !

        • 18.02.2022
        •             Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją w dniu 17.02.2022r. dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym został zorganizowany fantastyczny bal karnawałowy, na który z radością od dawna czekały. Gościliśmy w naszej szkole animatorów z Wioski indiańskiej WOKINI. Imprezę poprowadził wodzirej Król Julian, który zabrał dzieci w taneczną podróż dookoła świata. Najpierw maluchy przebrały się w wymarzone stroje. Do wyboru było ich ponad 400. Na czas zabawy dziewczynki zamieniły się w księżniczki, damy dworu i wróżki, a chłopcy w supermenów, piratów i wiele innych postaci z bajkowego świata.

          Potem zaczęła się zabawa. Dzieci kolorowymi orszakami wkroczyły na pięknie przystrojoną salę balową, na której rozpoczęły się tańce w rytm wesołej muzyki.

          W przerwie przedszkolaki udały się do swoich klas na słodki poczęstunek oraz popcorn.

          Bal karnawałowy to miły akcent w czasie zimowych dni. Pozwolił nam wszystkim spędzić czas w miłej atmosferze. Dzieci były tak szczęśliwe i radosne, że jeszcze długo po zakończonej zabawie z ekscytacją opowiadały wszystkim o swoich wrażeniach.

          Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przygotowanie przepysznych karnawałowych wypieków.

           

           

          Iwona Górecka-Spyrka

           Wioleta Kaliniak

           

      • Dzień Kota w kl.I
        • Dzień Kota w kl.I

        • 18.02.2022
        • 17 lutego w Polsce i na świecie obchodzony jest Dzień Kota. W tym dniu w klasie I odbył się "koci dzień". Uczniowie przynieśli maskotki kotków, ubrani w bluzy z podobizną kota, wykonali "kocie" kotyliony. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, jak opiekować się kotami i innymi zwierzętami domowymi. Dzieci oglądały album o kotach, a później wykonały prace plastyczne nt. ”Mój kot”. To był miły, koci dzień.

          Katarzyna Jastrzębska

      • Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego  „DEUTSCHFREUND”
        • Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „DEUTSCHFREUND”

        • 13.02.2022
        •           17.11.2021 roku odbyła się w szkole XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego DEUTSCHFREUND.

          Konkurs został zorganizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Ułatwia on osiąganie lepszych wyników w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej.

          Konkurs w postaci testu jednokrotnego wyboru był przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII.

          Dziecięciu uczniów naszej szkoły spróbowało swoich sił i trzech z nich  uzyskało dobre wyniki w konkursie i zajęli wysokie miejsca w województwie i w kraju.

          Dyplom uznania za najlepsze wyniki otrzymali:

          1. Szymon Bugaj z klasy V- 11 miejsce w województwie, 114 w kraju.
          2. Bartosz Laskowski z klasy VII-  2 miejsce w województwie, 198 w kraju.
          3. Roksana Marduła z klasy VIII- 2 miejsce w województwie, 96 w kraju.

          Wszystkim uczestnikom oraz wyróżnionym laureatom najserdeczniejsze Gratulacje 

           

      • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej
      • Zabawy sensoryczne u Jagódek
        • Zabawy sensoryczne u Jagódek

        • 10.02.2022
        • Dzisiaj w naszym przedszkolu było kolorowo i kreatywnie, a wszystko to za sprawą eksperymentów i warsztatów sensorycznych z wykorzystaniem farb, bibuły i ryżu.

          Jagódki samodzielnie zamieniły ryż w kolorowy materiał do zabawy i nauki. Wykorzystały go między innymi do odwzorowywania na podświetlanej tacy wzoru i kształtu literki B.

          Po śniadaniu przedszkolaki dowiedziały się też, jak z kolorów podstawowych powstają kolory pochodne i jakie farby należy pomieszać by otrzymać kolor pomarańczowy czy szary.

          Tego dnia dzieciaczki stworzyły coś z niczego a kreatywny bałagan dostarczył im wiele radości.

          Kaliniak Wioleta

      • „Jaś i ziarenko fasoli”
        • „Jaś i ziarenko fasoli”

        • 11.02.2022
        • 8 lutego najmłodsze dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Jaś i ziarenko fasoli” w wykonaniu aktorów z Krakowa. Było to ciekawe, barwne, wesołe, a także pouczające spotkanie. Artyści potrafili zainteresować widownię oraz zachęcili do wspólnej zabawy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w bajce wzbudzając podziw i uznanie wykonawców. Wykazały się wiedzą związaną z uprawą zbóż, warzyw, potrafiły je trafnie nazwać, a także okazały się niezwykle wrażliwe na biedę i krzywdę drugiego człowieka. Bajka podobała się dzieciom, co miało odzwierciedlenie w gromkich oklaskach.

      • "Stary Kraków i jego mieszkańcy"
        • "Stary Kraków i jego mieszkańcy"

        • 11.02.2022
        • 7 lutego muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego Orfeusz przybyli do naszej szkoły z opowieścią o starym Krakowie i jego mieszkańcach.  Szewczyk Dratewka, Smok Wawelski, Lajkonik, Księżniczka - historie tych bohaterów w bardzo interesujący sposób przedstawił prowadzący, a muzyka zilustrowała i dopełniła słowną wypowiedź, w którą z wielką uwagą wsłuchiwały się dzieci. Jednocześnie przypomniały sobie jak brzmią puzon oraz flet. Było to bardzo miłe i pouczające spotkanie.

      •  „Stara koza beczy, bo ją bolą plecy”
        • „Stara koza beczy, bo ją bolą plecy”

        • 11.02.2022
        • 11 stycznia 2022r. muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz” ponownie odwiedzili naszą szkołę. Tym razem była to kapela dudowa Kotkowiacy z Wielkopolski.  „Stara koza beczy, bo ją bolą plecy” – tytuł koncertu wskazuje na instrumenty, które grały główną rolę podczas tego wydarzenia.  Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądają, a także jak brzmią kozioł weselny biały, kozioł ślubny czarny oraz kozioł pasterski.  Dowiedziały się, jakie są zwyczaje weselne okolic Dąbrówki Wielkopolskiej i jak prezentują się stroje ludowe tego regionu.  Było to bardzo miłe i ciekawe spotkanie.

      • Lekcja otwarta języka niemieckiego w kl. II
        • Lekcja otwarta języka niemieckiego w kl. II

        • 07.02.2022
        •             03.02.2022 r. w klasie II odbyła się lekcja otwarta języka niemieckiego w obecności zaproszonych gości, przeprowadzona przez panią Emilię Bęben. Temat naszych zajęć brzmiał: Wielbłąd dźwiga garby dwa, zebra piękne paski ma. - Utrwalamy nazwy zwierząt mieszkających w zoo. Główne cele lekcji były następujące: rozwijanie znajomości podstawowych środków językowych;  utrwalanie wcześniej poznanego słownictwa; nauka poprawnej wymowy; doskonalenie umiejętności reagowania werbalnego i niewerbalnego na wypowiedzi; integracja zespołu klasowego poprzez wspólne śpiewanie, zabawy i gry; korzystanie na lekcji z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). W czasie zajęć zastosowane były metody i techniki nauczania odpowiednie do wieku, możliwości i potrzeb dzieci, takie  jak: TPR (metoda reagowania całym ciałem), komunikacyjna, audiowizualna, ćwiczenia interaktywne, gry i zabawy. 

          Podczas lekcji uczniowie śpiewali wcześniej poznane piosenki: „Wir sind froh”; „Tiere” – (piosenka o zwierzętach egzotycznych z poprzedniej lekcji) i „La cucaracha” – śpiewana z elementami ruchu. Dzieci wykonywały ćwiczenia interaktywne w celu utrwalenia nazw zwierząt mieszkających w zoo. Korzystaliśmy z tablicy interaktywnej, Multibooka – ABC Deutsch dla kl. II, Wydawnictwa Szkolnego PWN i z portalu edukacyjnego Wordwall. Szczególnie memory interaktywne z nazwami zwierząt sprawiło uczniom dużo radości, ponieważ dziewczynki rywalizowały z chłopcami, o to, która grupa odnajdzie więcej par. Było dużo pozytywnych emocji związanych ze zdrową rywalizacją. Najwięcej przyjemności sprawiły dzieciom oczywiście zabawy, takie jak: „Der alte Bär” („Stary niedźwiedź”); „Partnersuche” – szukanie partnerki/ partnera do krótkiego dialogu wśród koleżanek/ kolegów w klasie po wcześniejszym wylosowaniu karteczki z nazwą zwierzątka ; zabawa „Stille Post” – „Głuchy telefon”. W nagrodę za aktywny udział w lekcji i duże zaangażowanie uczniowie słuchali na kanale YouTube niemieckich piosenek dla dzieci o zwierzętach z animacjami: „Affe in Afrika” i „Pigloo- Papa Pinguin”.

          Na koniec przeprowadziłam ewaluację zajęć. Rozłożyłam na ławce buźki (uśmiechnięte, smutne i neutralne). Wyjaśniłam dzieciom, co oznaczają poszczególne buźki, a następnie poprosiłam, aby każde dziecko wybrało sobie jedną buźkę w zależności od tego, jak ocenia dzisiejszą lekcję. Obserwowałam, jakie buźki dzieci wybierają i miałam gotową odpowiedź odnoście stopnia atrakcyjności przeprowadzonych zajęć. Z radością i satysfakcją mogę przyznać, że prawie wszystkie dzieci wybrały buźki uśmiechnięte i nikt nie wybrał smutnej.

          Emilia Bęben

           

           

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym
        • 68-3881424
        • SZKOŁA PODSTAWOWA MIROCIN DOLNY 28 67-120 KOŻUCHÓW Poland
        • Konto Szkoły -13 9673 0007 0000 0007 1286 0001 Bank Spółdzielczy Kożuchów
    • Galeria zdjęć

        brak danych