• Aktualności

      • Pożegnanie ósmoklasistów ze społecznością szkolną
        • Pożegnanie ósmoklasistów ze społecznością szkolną

        • 25.06.2022
        • 23 czerwca 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pożegnania klas ósmych z całą społecznością szkolną. Apel rozpoczął się od miłych, ciepłych słów pani dyrektor Elwiry Hajnos – Pituch skierowanych do ósmoklasistów. Następnie klasa siódma wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Zamroziewicz pożegnała uczniów klas ósmych doskonałym, humorystycznym programem artystycznym. Ósmoklasiści i ich wychowawcy otrzymali też pożegnalne upominki od klasy siódmej. Jesteśmy za wszystko bardzo wdzięczni.

          Po występie siódmoklasistów nadszedł moment pożegnania klas ósmych ze szkołą. Uczniowie klas ósmych przygotowali pożegnalny program artystyczny pod kierunkiem pani Krystyny Mandziej wychowawczyni kl. 8a i pani Emilii Bęben wychowawczyni klasy 8b. Ósmoklasiści podczas występu wyrazili swoją wdzięczność pani dyrektor, nauczycielom, wychowawcom oraz pracownikom administracji i obsługi. Razem ze swoimi kolegami i koleżankami z klas młodszych zaśpiewali piosenkę pt. „Szkolny jazz”, której tekst napisała Aleksandra Szwarczyńska, uczennica klasy 8a. Wspólne śpiewanie i przeżywanie sprawiło wszystkim dużo radości.

          24 czerwca 2022 r. podczas uroczystego apelu z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022 pani dyrektor wręczyła wszystkim ósmoklasistom świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i listy gratulacyjne rodzicom uczniów wyróżnionych. Aleksandra Szwarczyńa z klasy 8a i Kornelia Jaworska z klasy 8b otrzymały z rąk pana Burmistrza Pawła Jagaska nagrody za najwyższe średnie. Pani dyrektor wręczyła też nagrody za 100% frekwencję Karolinie Kur i Mai Radziukiewicz z klasy 8b. Zofia Trybus uczennica klasy 8a została sportowcem roku 2021/2022 i otrzymała nagrodę z rąk nauczyciela wychowania fizycznego pana Jerzego Różyckiego. Jesteśmy dumni z naszych ósmoklasistów.

          Gratulacje!

          Mamy nadzieję, że nasi uczniowie często będą powracać pamięcią do chwil spędzonych w tej szkole.

          Życzymy absolwentom naszej szkoły wspaniałych, niezapomnianych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

           

          Emilia Bęben, Krystyna Mandziej

      • Kreatywnie o lekturze!
        • Kreatywnie o lekturze!

        • 25.06.2022
        • Przez cały rok szkolny, w ramach utrwalenia wiedzy na temat przeczytanych lektur, uczniowie klasy czwartej tworzyli lapbooki, czyli kreatywne książki tematyczne. Czwartoklasiści zamknęli w swoich teczkach świat Pinokia, Charliego, Pana Kleksa, Mikołajka i Miziołka. Przygotowywanie lapbooków jest atrakcyjną formą nauki i wspaniałą zabawą, ponieważ rozwija umiejętności redakcyjne, językowe, plastyczne czy projektowe. W przyszłości wykonane przez uczniów lapbooki będą idealnym materiałem powtórzeniowym przed egzaminem ósmoklasisty.

          Barbara Klimek

      •  Gminny Konkurs - „NASZA  ULUBIONA  KSIĄŻKA”
        •  Gminny Konkurs - „NASZA  ULUBIONA  KSIĄŻKA”

        • 25.06.2022
        • NASZE  PRZEDSZOLAKI  LAUREATAMI 

           Gminnego Konkursu Plastyczno-Technicznego pt. „NASZA  ULUBIONA  KSIĄŻKA”

                      Dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy 6-latków wzięły udział w gminnym konkursie plastyczno-technicznym zorganizowanym dla dzieci w wieku przedszkolnym uczęszczających do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w gminie Kożuchów. Celem konkursu było rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz wyłonienie najciekawszych  i najoryginalniejszych książeczek.

          Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy plastyczno-technicznej przedstawiającej ulubioną książkę czytaną w domu lub w przedszkolu.

          Nasze klasowe książeczki powstawały podczas zajęć przedszkolnych, dzieci miały wiele pomysłów, zastosowały różne techniki plastyczne oraz wykonały ciekawe ilustracje.

                      Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni podczas uroczystego apelu na zakończenie roku szkolnego. Pani dyrektor wręczyła laureatom dyplomy i nagrody książkowe, które zostały przekazane przez organizatora konkursu. 

          Miejsce I  Miłosz Haniszewski

          Miejsce II Roksana Śniadecka

          Miejsce III ( ex aequo ) Zuzanna Pazdyka i Blanka Miśkiewicz

          Wyróżnienie Maja Mielcarz

           

          Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom konkursu  i życzymy dalszych sukcesów.

           

           Iwona Górecka-Spyrka

           

      • Wakacje tuż, tuż !
        • Wakacje tuż, tuż !

        • 21.06.2022
        •             W czerwcu podczas zajęć koła plastycznego pt. „Origami bawi i uczy” wspierającego rozwój zdolności matematyczno-twórczych w grupie dzieci 6-letnich wspólnie wykonywaliśmy podwodny świat origami.

          Sześciolatki dowiedziały się jak z papieru wykonać rybkę, kraba, wieloryba, rekina, ośmiornicę oraz różne statki. Tworząc w ten sposób klasową gazetkę.

          Podczas zajęć doskonaliły umiejętność składania papierowych kół i kwadratów w formie płaskiej   i przestrzennej odnosząc poczucie sukcesu, radości płynącej z samego tworzenia oraz wręczania bliskim samodzielnie wykonanych modeli.

          Metoda origami jest najczęściej stosowaną i najbardziej lubianą przez przedszkolaki, gdyż ORIGAMI- to dla nich przyjemna zabawa i jednocześnie trening cierpliwości, sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej.

                     Z obserwacji zajęć programu pt. „Origami bawi i uczy” wdrożonego w II semestrze roku szkolnego 2021/2022 wynika, że dzieci z niecierpliwością czekały na zajęcia z wykorzystaniem techniki origami i były bardzo zainteresowane składaniem różnych form z kolorowego papieru. Technika origami uatrakcyjnia zajęcia, a efekt końcowy cieszy dzieci i dorosłych, ponieważ wspólne składanie to wielka frajda!

           

            Iwona Górecka-Spyrka

           

           

      • „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”
        • „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”

        • 21.06.2022
        • CERTYFIKAT WZOROWEJ PLACÓWKI

          MAŁEGO MISIA W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

                      W roku szkolnym 2021/2022 w Zerówce realizowany był projekt „ Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. To projekt pani Anety Konefał o zasięgu ogólnopolskim, nad którym patronat objął Rzecznik Praw Dziecka, wydawnictwo Mac edukacja oraz miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.

          Głównym założeniem  tego projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa, popularyzacja literatury dla dzieci oraz współpraca przedszkoli z całego kraju.

          Działania projektu zawarte były w modułach:

          Moduł I- Czytamy razem z Małym Misiem

          Inaugurację projektu zaczęliśmy od wyboru klasowego misia, który przez cały okres projektu towarzyszył dzieciom w wędrówce po literaturze. Sześciolatki na swojego patrona wybrały Misia Tofika.

          Nasza klasa stworzyła kronikę, którą uzupełnialiśmy dziecięcymi ilustracjami przeczytanych książek. W ramach projektu nasze przedszkole odwiedzali chętni rodzice, którzy czytali dzieciom bajki.

          Moduł II- Kodujemy razem z Małym Misiem

          Matematyka w działaniu to twórcza zabawa, dzięki której rozwijaliśmy u przedszkolaków umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej.

          Moduł III- Opowiem Wam o Polsce

          Kolejny etap, kolejna przygoda. Tym razem dzieci odbyły podróż w przeszłość, podróż po naszym kraju. Na podstawie legendy „ O Lechu, Czechu i Rusie” dzieci tworzyły grę dydaktyczną.

          Moduł IV- Misiowe recepty na pozytywne myślenie

          Głównym zadaniem dzieci było zaprojektowanie wymarzonego dnia w przedszkolu i tworzenie misiowych afirmacji. Dzieci uczyły się planowania i zarządzania czasem. Opowieść ruchowa będąca elementem scenariusza zachęcała dzieci do aktywności ruchowej i rozwijała wyobraźnię.

          Moduł V- Misiowy bajarz

          Kolejnym działaniem było wymyślenie przez dzieci bajki. Dziecięca twórczość i fantazja pozwoliła spisać opowiadanie o przygodach Misia Tofika. Dzieci wykonały ilustracje, które złożone w książkę zakończyły moduł "Misiowy Bajarz”.

          Moduł VI- Misiowe zajęcia pod chmurką

          Ostatni moduł projektu zachęcał do aktywności sportowej, ale i rozwijał wyobraźnię. Dzieci wraz z nauczycielem zorganizowały zawody sportowe w oparciu o postacie z bajek oraz ich bajkowe atrybuty. Nie zabrakło: Kopciuszka, Śnieżki, złotej rybki, kota w butach oraz pana Hilarego. Zabawa na powietrzu była bardzo udana.

                      Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Udział  w nim przyniósł wiele korzyści. Rozbudził u dzieci pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynił się do kształtowania u dzieci postaw: otwartości na świat  i patriotyzmu. Aktywna realizacja projektu pozwoliła uzyskać naszej szkole certyfikat „Wzorowej Placówki”.

           Iwona Górecka-Spyrka

           

           

      • Wspaniała historyczna przygoda
        • Wspaniała historyczna przygoda

        • 21.06.2022
        • 8 czerwca uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę w okolice niedalekiej Szprotawy. Pierwszym punktem programu był pobyt w Paleo Parku, który znajduje się w Szprotawie,  w miejscu, gdzie odkopano skamieliny tych prehistorycznych gadów.  Dzieci miały niecodzienną okazję przyjrzeć się z bliska dinozaurom, a na niektóre nawet wejść. Trzeba przyznać, że widok niektórych gadów odtworzonych w naturalnych rozmiarach wywołał na dzieciach ogromne wrażenie. Po wizycie w Paleo Parku autokar zawiózł wszystkich do miejscowości Chichy, gdzie znajduje się pięknie odrestaurowany pałac, będący w odległych czasach rycerską warownią. Budowlę otacza piękny, zielony teren, który obeszliśmy spacerkiem podziwiając 12 rodzajów zabytkowych drzew, m.in. prawie 300-letnie dęby, stare olchy, lipy i akacje. Naszą uwagę zwrócił, jak się później okazało, śpiewający jawor, którego kora układa się  jak rybia łuska, a z jego drewna buduje się  skrzypce, wiolonczele, gitary. Kolejną atrakcją było zwiedzanie pałacu. Dzieci obejrzały zabytkowe meble, obrazy, naczynia. Dowiedziały się także, ze mury pałacu mają grubość od 1,5 do 2 metrów, a 300 lat temu w kranie płynęła tu ciepła woda. Potem przyszedł czas na ceramiczne warsztaty. Dzieci usiadły przy stołach i bawiąc się w zgadywanki poznały historię gliny oraz zasady przebywania w pracowni. Dowiedziały się ile waży bloczek gliny i jak wygląda proces od jej wykopania  przez oczyszczenie, formowanie, suszenie, wypalanie do szkliwienia. Każde z dzieci poznało złote zasady obowiązujące w pracy młodego ceramika, po czym zabrały się do pracy. Wygniatały, wałkowały, formowały, a następnie ozdabiały swoje prace wzorzystymi stempelkami. Wszystkie  wytwory małych rąk zostawiliśmy do wyschnięcia, wypalenia i szkliwienia. Po wytężonej pracy przyszedł czas na zabawę na świeżym powietrzu. Dzieci pod okiem instruktora strzelały z łuku, rzucały do celu piłeczkami, skakały na dmuchanych piłkach, grały w badmintona, w piłkę nożną i puszczały wielkie bańki mydlane. W tym czasie nad ogniskiem piekły się już kiełbaski, które znikały dość szybko popijane pomarańczowym sokiem i lemoniadą przygotowaną przez organizatorów. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom młodego ceramika. Czas minął bardzo szybko i  trzeba było wracać do domu. Teraz czekamy z niecierpliwością na efekty ceramicznych warsztatów. Jesteśmy bardzo ciekawi jak będą wyglądać nasze pierwsze, własnoręcznie wykonane gliniane talerzyki. Oprócz zdjęć będzie to wspaniała pamiątka z wycieczki.

          Małgorzata Korfanty

      • Zippi - przyjaciel dzieci i dorosłych
        • Zippi - przyjaciel dzieci i dorosłych

        • 21.06.2022
        • „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innym ludźmi.

          W obecnym roku szkolnym dzieci z Zerówki miały przyjemność spotykania się z tym przesympatycznym patyczakiem. Zajęcia w grupie prowadziły: pani Iwona Górecka-Spyrka oraz pani Bogumiła Pleśnierowicz. Obie panie ukończyły szkolenie, które przygotowało je do prowadzenia zajęć.

          Każde spotkanie zawsze rozpoczynaliśmy wesołą piosenką o Zippim, co wprowadzało dzieci w miły nastrój i motywowało do zajęć. W naszej sali mamy nawet własne patyczaki (kukiełki) wykonane na potrzeby programu.

          Sześciolatki samodzielnie wykonały terrarium dla Zippiego i Zippinki, którzy zajmują honorowe miejsce w naszej sali. Raz w tygodniu bawiliśmy się wspólnie z naszym zielonym przyjacielem.

          Dzieci w skupieniu słuchały kolejnych opowiadań, którego bohaterami są chłopcy i dziewczynki-przyjaciele małego patyczaka. Każda część zawiera odrębne opowiadanie o przygodach: Sandy, Lilly, Finna i Tigga.

          Opowiadania o przygodach przyjaciół Zippiego prezentują sytuacje i okoliczności znane małym dzieciom, np. przyjaźnienie się, zdobywanie i utrata przyjaciół, prześladowanie, radzenie sobie ze zmianą i stratą, zaczynanie wszystkiego od nowa.

          Każda historia wywołuje u dzieci inne emocje, zawsze słuchają jej ze skupieniem i uwagą, tym bardziej,że ilustrują ją barwne obrazki.

          Dzieci otrzymują również zadania do wykonania np. rysowanie lub odgrywanie ról oraz poznają zasady obowiązujące w trakcie zajęć związanych z programem „ Przyjaciele Zippiego”. Zasady te stają się regułą życia w grupie. Wszystkie przedszkolaki z zaangażowaniem dokonywały ewaluacji własnych sukcesów oraz wypełniały karty ewaluacji na podsumowanie zajęć.

          Ukoronowaniem zajęć było uroczyste świętowanie połączone z wręczaniem koron i dyplomów oraz słodkim poczęstunkiem.

           

          Iwona Górecka-Spyrka

      • Bal ósmoklasisty
        • Bal ósmoklasisty

        • 21.06.2022
        •             Dnia 15.06.2022r w naszej szkole odbył się bal ósmoklasisty. Już za parę dni uczniowie pożegnają się ze szkolnymi ławkami i nauczycielami. Teraz jednak nadszedł czas na ostatnią wspólną zabawę w swoim gronie. Wszyscy świetnie się bawili do rytmów największych przebojów, które zapewnił im zaproszony przez rodziców JD. Obowiązkowo zatańczono Belgijkę oraz Makarenę. Dołączyli do swoich pociech również rodzice. Nikogo nie trzeba było przekonywać do tańca. Wszyscy bawili się doskonale.

           

          Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie wspaniałego poczęstunku i kurtyny dekoracyjnej do wykonywania profesjonalnych zdjęć.

           

          Krystyna Mandziej, Emilia Bęben

           

      • Klasowe spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty w klasie II
        • Klasowe spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty w klasie II

        • 20.06.2022
        • Mama i Tata - to jedne z pierwszych słów, jakie wypowiada każde dziecko. To synonimy miłości, dobra, ciepła i rodzinnego szczęścia. Mama i Tata to szczególne osoby w życiu każdego człowieka, dlatego o więź z Nimi należy się troszczyć i ją pielęgnować. W tym roku, po trudach pandemii, uczniowie klasy II zaprosili wreszcie swoich Rodziców do szkoły na uroczyste spotkanie, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek. Odświętnie ubrane odgrywały zabawne scenki z codziennego  życia, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i składały życzenia. W niejednym oku pojawiła się łza wzruszenia. Po występie obdarowały Rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami oraz całusami i zasiadły do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców. Potem był czas na wspólną zabawę i występy indywidualne, w których swój wokalny talent zaprezentowały Ada, Lena i Ewa. Było to miłe i pełne życzliwych gestów spotkanie.

          Małgorzata Korfanty

           

      • „W krainie Pani Muzyki”
        • „W krainie Pani Muzyki”

        • 16.06.2022
        • 15 czerwca odbył się ostatni w tym roku szkolnym koncert z cyklu „W krainie Pani Muzyki”. Motywem przewodnim spotkania była muzyka rodem z Dzikiego Zachodu. Melodie i przeboje w stylu country wprawiły najmłodszych melomanów w bardzo radosny, niezwykle pogodny nastrój. Dzieci zostały zapoznane z folklorem Stanów Zjednoczonych oraz życiem na Dzikim Zachodzie. Jednocześnie przypomniały sobie brzmienie gitary, werbli, skrzypiec i banjo. Czekamy na kolejne spotkania z muzyką, już w nowym roku szkolnym.

      • Dzień Mamy w Zerówce
        • Dzień Mamy w Zerówce

        • 16.06.2022
        •             W dniu 13 czerwca 2022r. odbyła się w Zerówce jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających uroczystości - Dzień Mamy.

          Wreszcie nadszedł ten dzień kiedy mogliśmy zaprosić ukochane mamy w przedszkolne progi, aby podziękować im za trud opieki i wychowania.

          Wszystkie mamy w ogromnym skupieniu i wzruszeniu słuchały życzeń, a kiedy podziwiały program artystyczny w wykonaniu swoich pociech niejedna łezka pojawiła się w rodzicielskim oku.

          Uczucia dzieci znalazły swój wyraz w ofiarowanych własnoręcznie wykonanych upominkach, podziękowaniach, najlepszych życzeniach, a przede wszystkim w gorących uściskach. Radosny nastrój udzielał się wszystkim, a po uroczystości odbył się słodki poczęstunek.   

          Te krótkie chwile w szkolnej sali z pewnością na długo pozostaną w pamięci- zarówno mam- szczęśliwych, promiennych i dumnych ze swych pociech, jak i dzieci, dla których impreza ta była znakomitą okazją, aby zaprezentować się ze swej jak najlepszej strony oraz pochwalić swym talentem muzycznym, plastycznym oraz recytatorskim.

          Mamom życzymy z okazji ich święta dużo zdrowia, radości i dumy ze swoich dzieci.

                                                                                                                   

            Iwona Górecka-Spyrka

      • Spotkanie z instruktorem szachowym w klasie II
        • Spotkanie z instruktorem szachowym w klasie II

        • 20.06.2022
        • 13 czerwca, na zaproszenie Wiktorii- klasowej mistrzyni gry w szachy, naszą klasę odwiedził instruktor szachowy Pan Maciej Statucki. Najpierw nasz gość opowiedział pokrótce skąd wzięła się u Niego  pasja do gry w szachy, a następnie dzieci bawiły się w dziennikarzy i zadawały pytania. Dowiedziały się m.in., że oprócz szachów Pan Maciej intensywnie trenował grę w unihokeja, ma uprawnienia sędziego szachowego II klasy, a sam nie tylko szkoli młodych szachistów, ale również startuje w wielu turniejach szachowych.  Podczas rozmowy ustalono, że gra w szachy oprócz rozrywki uczy logicznego myślenia, doskonali koncentrację i umiejętność zapamiętywania. Potem dzieci z radością rozwiązywały interaktywne zadania szachowe przygotowane przez Pana Macieja. Największą trudność sprawiło im danie szacha-mata w jednym ruchu. Trzeba przyznać, że bardzo ambitnie podchodziły do szachowych wyzwań, a Pan Maciej był pod wrażeniem ich wiedzy i umiejętności. Na zakończenie dziewczynki wręczyły naszemu gościowi własnoręcznie przygotowaną laurkę oraz upominek, a Wiktoria poczęstowała wszystkich przygotowanymi przez mamę pysznymi serniczkami. Było to bardzo miłe i ciekawe spotkanie.

          Małgorzata Korfanty

      • Zajęcia z edukacji ekologicznej
        • Zajęcia z edukacji ekologicznej

        • 15.06.2022
        • We wtorek 14czerwca w kl.I odbyły się zajęcia ekologiczne z p.Justyną Piwońską z Eko-Przyszości. Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom potrzeby ochrony środowiska poprzez dbanie o naszą planetę,  segregowanie odpadów. Uczniowie obejrzeli prezentację o zanieczyszczeniach na lądzie, w wodzie i  kosmosie. Obejrzeli bajkę o dokonywaniu tzw. mądrych zakupów, aby zmniejszyć  ilość śmieci. Podczas zabawy dzieci segregowały odpady - wrzucały do odpowiednich koszy opakowania po produktach spożywczych i przemysłowych.  Zajęcia  te jeszcze bardziej wszystkim uzmysłowiły, że musimy dbać o naszą planetę i postępować tak, żeby zmniejszyć ilość odpadów. Dziękujemy naszemu gościowi Pani Justynie Piwońskiej
          z Eko-Przyszłości za przybliżenie nam tej tematyki.

          Katarzyna Jastrzębska

      • Konkurs polonistyczny „Fraszka”
        • Konkurs polonistyczny „Fraszka”

        • 15.06.2022
        • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Fraszka”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim.

          Miło nam poinformować, że bardzo dobry wynik konkursowy osiągnęły aż dwie nasze uczennice – Maria Königsberg i Aleksandra Szwarczyńska. Dziewczęta uzyskały kolejno 27 i 26 punktów na 30 możliwych. W konkursie wzięli udział również: Zofia Antczak, Maja Jankowska i Hubert Woźniak. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych polonistycznych sukcesów.

          B. Klimek

           

      • Zdrowe śniadanie z Panią dietetyk w klasie II
        • Zdrowe śniadanie z Panią dietetyk w klasie II

        • 15.06.2022
        • 10 czerwca, na zaproszenie Pani Marty Zarównej,  uczniów klasy II odwiedziła kożuchowska dietetyk Pani Monika Kowalska. Cel wizyty był jasny- uwrażliwić dzieci na to, by zdrowo się odżywiały. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia  piramidy żywieniowej, z  którą dzieci zetknęły się już nie raz. Pani Monika zwróciła dzieciom uwagę na to, by zamiast pszennego, wybierały pieczywo ciemne, pełnoziarniste,  zamiast słodkich napojów piły wodę, a do każdego posiłku włączały, najlepiej surową, porcję warzyw oraz by dużo się ruszały.  Dzieci dowiedziały się także, że cukier nie jest potrzebny naszemu organizmowi, natomiast sól- w odpowiedniej ilości -tak. Potem, by przekonać dzieci jak duże ilości cukru zawarte są w produktach, które często goszczą w codziennych jadłospisach, Pani Monika odmierzała cukier łyżeczkami. Dzieci ze zdziwieniem i niedowierzaniem odliczały  kolejne porcje. Na  ich twarzach widać było wielkie zaskoczenie, że np. taki mały baton zawiera aż 8 łyżeczek cukru. Potem przyszedł czas na segregowanie produktów spożywczych na zdrowe i niezdrowe. Z tym zadaniem dzieci poradziły sobie świetnie. Na zakończenie Pani dietetyk rozdała pudełeczka na zdrowe śniadanie i dzieci rozpoczęły komponowanie swoich kanapek. Każda wyglądała inaczej i bardzo smakowicie. Łączyło je jedno, wszystkie zawierały tylko zdrowe produkty. Niektóre kanapki od razu zostały zjedzone. Na zakończenie dzieci obiecały, że będą starały jeść się bardziej zdrowo i zmienią swoje żywieniowe nawyki, by zadbać o swoje zdrowie. W podziękowaniu wręczyły Pani Monice własnoręcznie wykonana laurkę z warzywnym stworkiem.

          Było to bardzo wartościowe spotkanie.

          Małgorzata Korfanty

      • Liczy się tylko miłość
        • Liczy się tylko miłość

        • 09.06.2022
        •     6 czerwca 2022 r. gościliśmy w naszej szkole znanego aktora współpracującego ze Sceną Profilaktyczną w Krakowie. Pan Lech Dyblik przyjechał do nas ze swoim autorskim programem profilaktyki uzależnień: ,,Liczy się tylko miłość”. W programie poprzez ciekawy monolog opowiedział o swoim życiu, oczekiwaniach artystycznych i alkoholizmie. O zagrożeniach i cienkiej granicy, której przekroczenie wpłynęło destruktywnie na jego życie rodzinne i zawodowe. O walce, którą podjął, mimo że wielokrotnie był kuszony przez środowisko artystyczne. Artysta związał swoje życie ze sceną muzyczną i filmem. Twórcze działania tak dalece pochłonęły jego umysł i serce, że zwyczajnie w ich mnogości wygrała wolność od używek i pasja. Dobrym słowem, grą na gitarze i zaśpiewanymi balladami chciał przestrzec młodych ludzi przed niebezpieczeństwami, przedstawiając ponury obraz rzeczywistości, w której żyją. Podkreślił wpływ mediów i reklam, które jako forma manipulacji niszczą ich wartości, psychikę i zachowanie. 
              Podczas koncertu pana Lecha Dyblika na sali panowała cisza, skupienie, wszyscy z uwagą słuchali. Spotkanie z nim było poznaniem historii człowieka, którego głęboka wiara w wartości płynące z Biblii oraz zauroczenie bogactwem daru jakim jest życie zaprowadziły ku pragnieniu dzielenia się tym z młodym pokoleniem.


          Bogumiła Pleśnierowicz

      • Projekt edukacyjny „ BLIŻEJ  PIESKA”
        • Projekt edukacyjny „ BLIŻEJ  PIESKA”

        • 03.06.2022
        •             Grupa 6 latków przystąpiła do projektu edukacyjnego pt. „Bliżej pieska”pod patronatem miesięcznika „Bliżej przedszkola”. W oparciu o materiały edukacyjne cyklicznie odbywały się zajęcia, podczas których dzieci uczyły się najważniejszych treści dotyczących właściwego zachowania wobec zwierząt oraz sprawowania nad nimi odpowiedniej opieki.

          W ramach realizacji projektu przedszkolaki stworzyły wspólnie klasowy Kodeks właściwego zachowania wobec zwierząt, poznały różne rasy psów oraz poznały psy, które pracują.

          Nasze sześciolatki są bardzo pomysłowe i kreatywne, więc wpadły na świetny pomysł i wykonały budę dla wszystkich bezdomnych piesków oraz zapewniły im pożywienie.

          Dodatkowo nawiązaliśmy współpracę z Przytuliskiem w Kożuchowie i w naszym przedszkolu została zorganizowana zbiórka karmy i różnych akcesoriów dla psów.

          Za zrealizowanie wszystkich działań, które miały na celu wzbudzenie w dzieciach opiekuńczej postawy wobec zwierząt otrzymaliśmy CERTYFIKAT „Bliżej pieska”.

                      Dnia 03 czerwca 2022r. delegacja dzieci z przedszkola wraz z rodzicami zawiozła zebrane karmy, puszki i wszelkie akcesoria do Zakładu Usług Komunalnych „USKOM” w Kożuchowie, który ma pod opieką bezdomne i porzucone zwierzęta.

          Za wsparcie działań prowadzonych przez „USKOM” Grupa 6-latków otrzymała Podziękowanie oraz została nagrodzona słodkościami i upominkami w postaci pendriva.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom, którzy wzięli aktywny udział    w naszej akcji i wspierają wszelkie działania na rzecz zwierząt.

          Iwona Górecka-Spyrka

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym
        • 68-3881424
        • SZKOŁA PODSTAWOWA MIROCIN DOLNY 28 67-120 KOŻUCHÓW Poland
        • Konto Szkoły -13 9673 0007 0000 0007 1286 0001 Bank Spółdzielczy Kożuchów
    • Galeria zdjęć

        brak danych